Жертвите на домашно насилие в Бургаско растат, някои прекратяват делата от страх или съжаление
По празниците се увеличават сигналите за домашно насилие, сочат данните на институциите
Расте броят на случаите на домашно насилие, което е резултат от широкото дискутиране на проблема в обществото - жертвите все по-често търсят помощ и подкрепа. Случаите са предимно от битов характер - между хора, които съжителстват или са семейство. Има и случаи за домашно насилие към и от деца. Статистическите данни показват, че за цялата 2023 г. са били образувани 239 досъдебни производства, а до 21.10 на тази година са образувани 429 досъдебни производства. Забелязва се почти двойно увеличение на престъпленията в условията на домашно насилие.
Това отчете началникът на отдел "Охранителна полиция и КАТ" комисар Марин Димитров. На брифинга, посветен на домашното насилие присъстваха още прокурор Мария Маркова - административен ръководител на Бургаска районна прокуратура, съдия Евгени Узунов - председател на Районен съд - Бургас, Ана Буриева - Управител на Сдружение "Асоциация Деметра”, Искра Делчева - директор на кризисен център за деца и лица, преживели насилие - Бургас, Надя Желева - президент на Зонта клуб - Бургас и Диана Иванова от същата организация.
Данните сочат, че от началото на 2024 г. до 31.10.2024 г. на територията на ОДМВР-Бургас са регистрирани и се осъществява контрол по общо 341 заповеди за защита по закона за домашното насилие. За същия период на 2023 г. данните са - осъществяване на контрол по 282 заповеди, а за цялата 2023 г. са били регистрирани 346 случая.
Образуваните през 2023 досъдебни производства по чл. 296, ал. 1 от НК са общо 55, а за първите 10 месеца на 2024 г. са 46.
По чл. 131, ал. 1, т.5а - за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие - за 2023 г. са образувани общо 142 досъдебни производства. За първите 10 месеца на 2023 г. са били образувани 107 досъдебни производства, а за същия период през 2024 са 375 образуваните производства.
Наблюдава се ръст и при престъпленията по чл. 144, ал. 4 от НК- закана - 41 случая за 2023 г., спрямо 72 случая за периода от началото на 2024 г. до 31.10.2024 г.
Расте и броят на случаите, при които насилникът нарушава или не изпълнява заповедите за защита - като към 31.10. 2024 г. са 6, спрямо същия период на 2023 г., когато са били 48.
Интересни са и случаите на домашно насилие, при които за извършено престъпление, неизпълнение или нарушение на заповеди за защита, насилникът е задържан за срок до 24 часа - до 31.10. 2024 г. са регистрирани 418 души, през 2023 г. са били 146 за същия период. За цялата 2023 г. задържаните, които не изпълняват заповедта са били 173.
Увеличение се забелязва и при броя на писмените сигнали, подадени от Областната дирекция на МВР към Дирекция "Социално подпомагане" за получени данни за домашно насилие над непълнолетни, лица с увреждания или лица, поставени под запрещение. За последните две категории няма отчетени сигнали, но за непълнолетните лица са: до 31.10.2024 г. сигналите са 55, а за същия период на 2023 г. са 35.
Комисар Димитров припомни, че от началото на 2024 г. са утвърдени нови методологически указания за действията на служителите на МВР по Закона за защита от домашното насилие. В тази връзка са проведени обучения на всички полицейски служители.
"Ролята на полицията в разрешаването на проблема за домашното насилие е изключително важна, тъй като това е единственият държавен орган, който чрез полицейските служители на терен, са първите, които имат пряк контакт с жертвите и тези, които имат нужда от помощ. Полицейските служители могат да съставят протокол за предупреждение, който би трябвало да изиграе възпираща роля относно агресивната страна. Подобни протоколи и съвместно с НПО-та - Асоциация "Деметра" би трябвало да доведе до случаите, свързани с домашното насилие, но това не винаги е така", каза комисар Марин Димитров.
Административният ръководител на Бургаска районна прокуратура Мария Маркова обясни, че към днешна дата квалифициараният признак "системност" е премахнат от закона и това съответно е довело до увеличаване на броя на образуваните досъдебни производства.
"Системаността" изискваше поне към полицията да са били подадени 3 сигнала за домашно насилие и едва тогава констатирайки, че има системност, се образуваха досъдебните производства. В Районната прокуратура от 1 януари до 20 ноември на 2024 г. се наблюдават 751 досъдебни производства, като 563 са новообразуваните. Имаме и 201 преписки - от тях са образувани 60 производства и 136 с отказ за образуване на досъдебно производство, тоест сигналът е сигнализиращ признаците на домашното насилие, но след извършената проверка не са били налице достатъчно данни за осъществен състав на престъпление", посочи прокурор Маркова.
Тя отбеляза, че именно разговорите за домашното насилие в обществото е дало една по-голяма смелост на пострадалите лица да се обръщат и да търсят помощ от различните институции.
"Проблемът в хода на досъдебните производства, макар че са приоритетни и започват задължително като бързи производства в рамките на 7-дневен срок, лицата се задържат, взимат се мерки за неотклонение, но в повечето случаи се получава така че, когато едно лице е в зависимост от извършителя, и ако делата се разглеждат в по-продължителен период от време, съответно лицата започват да се страхуват, независимо че им е оказана съответната защита. Много често и децата биват въвлечени в такива ситуации, защото ако те живеят в една такава среда и не се търси от страх наказателна репресия, съответно те също са жертви на домашно насилие или извършители на подобно престъпление за в бъдеще. Тези 563 производства са внесени в съда в със съответните обвинителни актове, но голяма част от делата се прекратяват от страх или съжаление, ако например извършителят е син, и често жертвите се отказват от показанията си, което пък поставя в невъзможност Прокуратурата да внесе и да поддържа обвинителния акт", допълно още прокурор Маркова.
Председателят на Районен съд в Бургас Евгени Узунов пък подчерта, че празниците обикновено са периодът, когато този тип нарушения на закона се увеличава
"В съда основният акцент на увеличение е в гражданските дела, които се образуват по молба на пострадалото лице. Причина за това е, освен информативните кампании в обществото, промяната в закона по повод случая "Дебора". Там възникна един спор кога е налице "съвместно съжителство и партньорство", което да защитава жертвата по този ред на закона и бе въведен минимален срок от 3 месеца, това преди го нямаше в закона. В момента това дава възможност на много по-широк кръг пострадали да бъдат защитими по този ред на закона. В Районния съд от началото на годината има образувани 192 граждански дела, по които са постановени 153 заповеди за незабавна защита. От тези дела са решени 89, а 42 дела са прекратени поради оттегляне на молбите, което е плашещо. Трябва взаимно да се борим срещу тази тенденция, защото тези лица се превръщат в системни жертви. В наказателен аспект имаме 23 образувани дела по домашно насилие с телесни повреди, от които 19 са свършили. За закана в Районен съд има образувани 12 дела, които всички са приключили. По чл. 296 от НК за нарушение на заповедите на мерките за защита - всичките дела са решени. Когато се нарушава мярката, по-бързо се приключва делото с присъда. Има 17 одобрени споразумения и една ефективна присъда - лицето не е могло да бъде освободено по този ред, защото случаят е с тежка телесна повреда. Факт е, че извършителите на домашно насилие не са извършвали други престъпления и няма как да бъде приложена по-тежка санкция, отчете съдия Узунов.
щото няма заплати след това.