НАП погна над 500 собственици на луксозни коли, проверява доходите им
Под прицела на данъчните са и собственици на скъпи имоти, е-търговци и инфлеунсъри
Националната агенция по приходите проверя имотното състояние на 551 притежатели на луксозни автомобили. В края на първите шест месеца на тази година са приключили 474 от проверките, в резултат на което са установени несъответствия между доходите и имуществото на част от проверяваните лица за 5.150 млн. лв.
Това се съобщава в отчет на Министерство на финансите за дейността през първото полугодие на 2024 г. В хода на контролните производства 44 от проверяваните собственици на моторни превозни средства от висок ценови клас са побързали да подадат коригиращи декларации за доходите си и са платили допълнително данъци. За шестима обаче са съставени актове за административни нарушения в големи размери.
НАП стартира през август 2023 г. кампания за щателна проверка на селектирани собственици на луксозни автомобили, чиито доходи, обявени в данъчните декларации, не са достатъчни, за да си позволят толкова скъпи придобивки. Проверките продължават, посочват от приходната агенция.
Данъчните извършват проверки и на взети на лизинг луксозни автомобили. След извършен анализ на предоставени на лизинг моторни превозни средства от висок ценови, до момента са възложени 57 контролни производства за проверка на доходите и имуществото на ползвателите им, се посочва в отчета. Назначени са ревизии на 8 лизингоползвателя, като към края на юни са приключили 5 от тях с установени задължения за укрит подоходен данък в размер общо на 275 хил. лв.
Други близо 400 българи - собственици на скъпи имоти (над 750 хил. лв. всеки), придобити в периода 2019-2022 г., също са обект на данъчни проверки. През първото полугодие на 2024 г. са приключили 124 проверки и ревизии, като са установени несъответствия между доходи и придобито имущество при 12 лица в размер общо на 1.836 млн. лв. В хода на проверките са подадени 10 коригиращи декларации, с които собствениците на скъпи имоти са декларирали "забравените" доходи и са платили данъците върху тях.
Засилен контрол упражнява НАП и спрямо лица, които не са декларирали доходи от търговска дейност в интернет. През първото полугодие на тази година са възложени 144 ревизионни производства и 2 615 проверки на 129 електронни търговци. От приключилите 8 ревизии са установени допълнително данъчни и осигурителни задължения в размер на 67.6 млн. лв., се посочва в доклада.
Данъчните са взели на прицел и инфлуенсърите, които привличат последователи в социалните мрежи и печелят от реклами. Обект на проверки са и физически лица, които създават съдържание в интернет - ютубъри, влогъри, независими журналисти. От започването на данъчната кампания за изсветляване на тези доходи през 2023 г. до средата на 2024 г. са възложени 30 производства спрямо популярни личности в интернет, като вече са приключили 15 от тях. В 13 от приключилите производства са установени недекларирани доходи. Почти всички от тези лица са декларирали доброволно доходите си, след като са били поканени да го направят в хода на извършените им проверки, като внесените данъци и задължителни осигурителни вноски са в общ размер на около 80 000 лв.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Тези дни Национална агенция за приходите (НАП) съобщи, че провежда кампания за поетапно уведомяване с писма или телефонни обаждания на физическите лица, за които има информация, че са получили доходи през миналата година, но не са ги обявили или са ги декларирали неточно.
НАП ще изпрати писма и ще се свърже и с лица, за които са установени неточности в декларираните данни или разминавания в данните спрямо информацията, с която агенцията разполага. Тези лица трябва да подадат коригираща годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в 14-дневен срок от получаване на официалното известие за това от приходната агенция.
Информация за декларирането на доходите и съдействие можете да получите на телефоните на Информационния център на НАП 02 9859 6801 и 0700 18 700. Телефонното обаждане е на цената на градски разговор от цялата страна за абонатите на фиксирани услуги на Виваком. Обажданията от мобилни телефони и други фиксирани мрежи към телефона на Информационния център на НАП се заплащат по стандартната тарифа на съответния мобилен оператор.