За двойно повече пари за старини - разбиват на три пенсионните фондове
Рисковият за най-младите, консервативният за тези пред пенсия
Математически модел с три вида универсални пенсионни видове с различен риск и доходност са изготвили от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Това съобщава „Телеграф“ на база информация от асоциацията.
Става въпрос за модела с мултифондове, за което вестникът ни пръв писа, че се подготвя да се въведе у нас. Изграждането на мултифондов модел е и една от препоръките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, припомниха от Комисията за финансов надзор.
Моделът на БАДДПО предвижда осигурените лица, които са 4 милиона души, родени след 1959 г., да се разпределят според възрастта си в три вида фонда. Динамичният фонд е за хора до 50-годишна възраст. При него инвестициите ще бъдат основно в акции, които могат да осигуряват по-висока доходност, но и са по-рискови инструменти. Вторият фонд ще бъде за лица от 50 г. до 3 г. преди навършване на пенсионна възраст. Този фонд се отличава с балансиран риск. Консервативният фонд, при който рискът, но и доходността са най-малки, ще бъде за хора, на които до 3 г. им предстои да излязат в пенсия.
От БАДДПО са изчислили, че ако този мултифондов модел е бил въведен у нас при самото създаване на универсалните пенсионни фондове преди повече от 20 г., то пенсионните плащания щяха да бъдат от 2 до 2,5 пъти по-високи спрямо сегашните, каза пред „Телеграф“ шефката на асоциацията Евелина Милтенова.
По думите й изборът на вид фонд ще бъде пожелание, но задължително преди пенсионна възраст ще се преминава към консервативен. Така един 20-годишен човек още от самото начало на осигуряването си ще може да избере не динамичен, а балансиран или консервативен фонд. Но впоследствие ще може да си промени решението, ако иска по-висока доходност.
Мултифондова система ще гарантира допълнително преодоляване на негативните ефекти от инфлацията върху пенсионните спестявания и стабилно постигане на по-висока доходност, посочиха от КФН. „Осигурените лица в частни пенсионни фондове следва да имат право на достатъчен брой и разнообразни инвестиционни възможности, които да им позволят да изградят подходящ инвестиционен портфейл, отразяващ техните индивидуални предпочитания, както и промените в потребностите през жизнения им цикъл“, посочва Милена Иванова, шеф на дирекция “Регулаторни режими на осигурителния надзор” във финансовия регулатор.