В Бюджет 25 всяко населено място в община Руен ще ни е приоритет
Започнахме работа по големи инфраструктурни обекти, предстои да получим финансиране и за други два проекта
Ахмед Мехмед е първи мандат кмет на втората по население община в Бургаска област – Руен. Готова ли е администрацията му с бюджета за следващата година, какво е успяла да реализира и какво предстои, отговаря Мехмед в интервю за Флагман.бг:
- Г-н Мехмед, работите ли вече по Бюджет 2025 и какви ще са приоритетите в него?
- Работим активно по финансовата рамка за следващата година. В момента събираме докладни записки от кметовете на населените места в общината, запознаваме се подробно с всички предложения, нуждите и проблемите, като предстои да отбележим основните приоритети. В община Руен има 39 населени места, ние не ги делим на малки и големи, нито на политически възгледи. Поели сме редица ангажименти пред хората и ще ги изпълним.
- Община Руен е втора по население в Бургаска област, но сякаш не получава сериозна държавна подкрепа, надявате ли се това да се промени през предстоящата година?
- Факт е, че като територия и население общината е голяма, но е съставена само от села и като дойде ред за финансиране от държавния бюджет, винаги сме ощетени, получаваме по-малко средства от останалите. Предполагам и се надявам този въпрос да се реши. Благодаря и на народните представители от 2 МИР-Бургас, които ни представляват в парламента, че настояват пред държавата за проектите, които касаят община Руен. Но за съжаление няма стабилно управление и нещата се отлагат. Давам пример с 4 проекта. Тъкмо тръгнаха нещата – за два от тях подписахме споразумение за финансиране с МРРБ, а останалите два буксуват.
- Кои са тези проекти?
- За единия имаме сключен договор и в момента се изпълнява. Преди месец стартирахме дейностите. Това е ремонтът на пътната отсечка Вресово-Зайчар. Вторият касае разширение на учебната база на училището в село Топчийско. Другите два, за които чакаме финансиране са ремонт на пътя от село Дъскотна до Планиница и изграждане на детска площадка в село Дъскотна. Дали умишлено или не - не знам причината, поради която се бави процедурата.
- Запознат ли сте с инвестиционната програма на ВиК Бургас за 2025 година и в нея залегнали ли са проблемите, свързани с водоснабдяването на руенските села, където действително има сериозен проблем?
- Благодаря за този въпрос, това е болна тема за община Руен, а и не само. И в тази връзка утре имаме среща тук в Общината с представители на ВиК Асоциацията, на която ще обсъждаме докъде са стигнали с програмата за 2024 година и какво ще се заложи за 2025 година. Тук проблемът е в селата, които се водоснабдяват от местни източници. Това са Череша и Скалак, където през летния сезон има режим на водата. Да се надяваме да има истинска зима, да се напълнят язовирите.
- Община Руен се намира в планински район и съответно когато падне сняг, обстановката сериозно се усложнява. Готови ли сте да посрещнете зимния сезон?
- Готови сме на почти 100 %. В моента тече процедурата по избор на изпълнител за зимното поддържане. До края на месеца се очаква да подпишем договор. По последни данни около 93 % от населените на общината е снабдено с дърва за огрев, имам уверение от Държавно горско стопанство-Айтос, че имат още 4000 кубика готова дървесина на склад.
- А по отношение на безработицата и инвеститорите в общината - Руен може да предложи достатъчно работна ръка, но има ли интерес от страна на бизнеса да инвестира в общината и какво правите вие като кметски екип за това?
- Съвсем отговорно мога да заявя, че тук нямаме сериозна безработица. През летния сезон голяма част от жителите работят по летните курорти. На територията на общината има и сериозни инвеститори – завод в Люляково, който осигурява работа на над 1000 души, а в този в село Трънак – над 300 души. Инвеститори винаги са добре дошли, ние като Община сме готови да им осигурим зависещите от нас условия.