Психиатър от Бургас алармира: Самотна майка бе с тежка следродилна депресия, но семейството ѝ реагира навреме
Eдна от седем жени страда от това състояние, показват последните проучвания
За следродилната депресия у нас почти не се говори. От Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас обръщат внимание на този проблем и настояват за по-голяма обществена ангажираност.
„Крайно време е хората да разберат, че тази тема не е табу. Трябва на всички да им стане ясно, че следродилната депресия е съвсем реално състояние, за което трябва да се говори, защото е от водещите причини за смърт в периода, който при жената продължава до една година след раждане. За съжаление това състояние може да завърши фатално – със самоубийство“, категорична е д-р Петя Петрова, психиатър в МЦ „Д-р Стайков“.
Тази важна и наболяла тема коментира и акушер-гинекологът от центъра д-р Галина Вълчева.
„Следродилната депресия е сложно комплексно състояние. Жената преминава през много емоционални, психологически, физически и хормонални промени. Тя трябва да се адаптира към всичко ново за много кратко време и паралелно с това да се грижи за едно малко дете.
Още не е изяснено, как и кое точно отключва следродилната депресия. Много са хипотезите. Често, като причини се посочват нивата на окситоцин, нивата на пролактин, кърменето като елемент и други фактори. Психологическият момент има също ключово значение – чувството за липсата на подкрепа от семейството, от партньора. Опасно е ако се зароди чувство за безнадеждност и невъзможност за справяне със изцяло променения ритъм на живот.
Възможен отключващ фактор на следродилната депресия е и преминаването през тежка бременност. Ако тя е протекла с пролежавания в болница, с високо кръвно и е била рискова за плода, е възможно в последствие родилката да е уязвима към такова състояние.
Разбира се, най-рискови са пациентки, при които има данни за нервно разстройство още преди бременността или са получавани паник атаки.
Имаме случаи на следродилна депресия когато жени срещат неодобрение от близките си по отношение на пола на плода.
Според последните проучвани, актуални към момента – една от седем жени страда от това състояние. Данните са повече от притеснители и ето защо ние с колегите от МЦ „Д-р Стайков“ искаме да дадем по-голяма гласност на проблема и да повишим информираността на обществото по темата, завършва д-р Галина Вълчева.
Акушер-гинекологът твърди, че още при първите контакти с родилката става ясно дали тя проявява признаци на следродилна депресия. „Масово по темата не се говори, не се говори в информационното пространство, не се говори вкъщи, никъде тази тема не се коментира“, конкретизира д-р Вълчева.
„Още в първите 10 дни става ясно дали е налице следродилна депресия. Засилва се чувството за тревожност, за страх – за бебето, за физическото здраве на родилката, страх от елементарни ежедневни неща.
Ако това състояние не премине, а се задълбочи по-дълго от две седмици след раждането, то тогава пациентката трябва да потърси помощ.
Вкъщи близките могат да разпознаят проявите на следродилна депресия. Тя започва с честа промяна на настроението, отчуждаване, чести изблици на плач, загуба на апетит, проблеми със съня“, допълва гинекологът.
В МЦ „Д-р Стайков подават ръка на жените в този толкова деликатен момент и чрез съвети и консултации с психиатъра д-р Петя Петрова.
„Още по време на бременността могат да се забележат по-леки тревожни състояния. В западната литература са говори за пери-постнатални състояния както и антенатални състояния.
Депресията е доста по-тежко психологическо разстройство. При възникването ѝ се наблюдава проява на много мрачни мисли, често възниква идея за самонараняване и помисли за нараняване на новороденото. Възможно е майката да отхвърли изцяло грижите за бебето.
За щастие по-често имам случаи на по-леки състояния, свързани с повишена тревожност и нарушения в съня. Постигала съм много добри резултати с таблетки на билкова основа, които влияят успокояващо на бременни и родилки.
Много полезни в тези случаи са консултациите с психолог и психотерапевт. Те насочват пациентката към по-различен фокус на мислене и препоръчват няколко дихателни техники, които да следват в моменти на тревожност.
Истината е, че в по-леките състояния има повече варианти за действия – йогата също е сред упражненията, действащи благоприятно на нервната система.
Ако състоянието продължи повече от 2 седмици, абсолютно задължително е да се направи консултация с психиатър.
Следродилната депресия може да се отключи и на малко по-късен етап.
През лятото имах пациентска, която два месеца след раждането беше изпаднала в такова състояние. При нея липсваше чувство на привързаност към детето и изцяло отсъстваше майчинският инстинкт.
При нея нещата бяха много задълбочени, защото тя отказваше да полага грижи и за самата себе си – не се хранеше, не поддържаше хигиена.
Тук се наложи да започнем терапия с антидепресанти. След преглед, взехме решехме, че ще спре да кърми. Пациентката все още е на медикаментозна терапия, която ще продължи около 6 месеца.
При вторичния преглед, месец след началото на терапията вече се виждаше значително подобряване на състоянието. Пациентката вече се чувстваше по-жизнена и успяваше да се справи със собствените си ежедневни задачи.
Тук дължим добрите резултати и посещението при психиатър на подкрепата, която родилката е получила вкъщи.
Трябва да сме наясно, че депресията може да се прояви до една година след раждането“, завършва разказа си психиатърът д-р Петя Петрова.
Час за преглед при акушер-гинеколог в Медицински център „Д-р Стайков“ или при психиатърът д-р Петя Петрова можете да си запишете място в медицинския център на бул. Транспортна 33 (до мол Бургас плаза) или на тел.: 056 996 006 и 0892 996 006.