Министърът на енергетиката на знаел за продажбата на Лукойл Нефтохим, НС може да я блокира
Лидерите на най-големите ни партии искат ключови предприятия от енергетиката да се продават с решение на парламента
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи днес, че нито той като министър, нито Министерството на енергетика разполагат с информация за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас", предаде БТА.
Малинов даде брифинг в Министерския съвет във връзка с информацията на в. "Файненшъл таймс", който се позовава на свои източници, че руският енергиен гигант "Лукойл" планира до края на годината да продаде мажоритарния си дял в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британски консорциум.
Малинов каза, че такава информация не му е предоставена нито от мажоритарния акционер в "Нефтохим Бургас", нито от оперативното ръководство на рафинерията, нито от представителя на държавата, който е в Надзорния съвет на дружеството. "Това мен лично ме притеснява - липсата на каквато и да е информация, предоставена по официален път", коментира служебният министър.
Малинов съобщи, че още днес ще отправи официални запитвания до акционерите и до оперативното ръководство на рафинерията за тази потенциална сделка. "Ако получим такава информация, ще я анализираме и съответно ще изготвим нашия доклад и поради тази причина не бих могъл да коментирам посочения от вас, медиите, нов собственик, тъй като не съм запознат нито със структурата, нито със състава на тази собственост", заяви Малинов. Той каза, че правата, с които българската държава разполага съгласно акцията "клас А" или придобилата общественост "златна акция", са прекалено лимитирани и дори при промяна на собствеността, в бъдеще министърът ще настоява министерството да има по-висока възможност не само за получаване на информация при промяна на собствеността, но и съответно за изразяване на категорично мнение по отношение на такъв тип процеси.
Малинов подчерта, че след получаването на информация, министерството ще направи обстоен анализ на пазара на горивата в България и какво отражение евентуална продажба би могла да има по отношение на фискалната политика на държавата. Едва след това ще изготвим доклад, който да бъде внесен в 51-вото Народно събрание и съответно там да бъде взето решение, каза Малинов.
Той добави, че правителството има пълно уважение към частната собственост. Рафинерията е частна собственост, но следва да бъде обърнато внимание, че тя изпълнява не само стратегически дейности, но е и част от националната сигурност на България.
Малинов припомни, че в предишни парламенти е имало предложения от народни представители такъв тип сделки за промяна на собствеността да стават с решение на Народното събрание. Считам, че националните приоритети и националната сигурност трябва да бъдат защитавани, каза Малинов.
На 11 декември 2023 г. (в рамките на 50-ото Народно събрание) партийните лидери Кирил Петков, Делян Пеевски (председател на ПГ на ДПС), Бойко Борисов и Христо Иванов внесоха проект за решение на Народното събрание, който засяга евентуална продажба на "дялове или акции от капитала на търговско дружество, опериращо обекти на критична инфраструктура" от значение за националната сигурност в сектор енергетика. Това (според препратка към специален закон) са обекти за "производство, преработка, обработка, съхраняване и пренос на нефт, в т.ч. по тръбопроводи, и на енергийни продукти."
Според проекта (все още проект), евентуално прехвърляне на собствеността на такива обекти (единствена, сред които е бургаската нефтена рафинерия) ще става с одобрението на Народното събрание, при това с мнозинство от 2/3 от всички депутати - т.е. със 160 гласа "за".
По-рано през миналата година "Лукойл" обяви намерение за преразглеждане на своята стратегия в България, включително с възможна продажба на активи, най-вероятно на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД.
Както пише FT, "Лукойл" е избрал като купувач консорциум, съставен от "Орикс глоубъл" (Oryx Global), контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество "Ди Ел Хъдсън" (DL Hudson). Желанието на руската компания (пак според FT) е сделката да приключи до края на годината.
От пресслужбата на "Лукойл Нефтохим Бургас" са заявили пред БТА, че няма да коментират информацията на този етап.
Но защо само на Лукойл?