Първи сигнали за изборни измами в САЩ (Видео)
Китаец и още 18 души, които не са американски граждани, са гласували в Мичиган
Изборите в Америка, около които целият свят е затаил дъх, едва започнаха, но вече се появиха първите данни за измами. Сенаторът републиканец Марко Рубио разкри в предаването „С лице към нацията“ по „Си Би Ес нюз“, че само в Мичиган 19 души, които не са американски граждани, безпрепятствено са се регистрирали като избиратели и вече са дали своя глас. Той посочи по-конкретно случай с 19-годишен китаец, който е успял да гласува без да има американски документ за самоличност.
Прокуратурата в щата вече го е обвинила за изборна измама и лъжесвидетелстване и е възможно той да бъде екстрадиран в Китай. Става въпрос за чуждестранен студент, който живее в гр. Ан Арбър и учи в местния вуз.
Разкритието идва в момент, когато Доналд Тръмп и Републиканската партия изразяват все по-голяма загриженост, че демократите организират масови фалшификации, в частност гласуване сред хора, които не са граждани на САЩ, за да подсилят вота за Камала Харис. Въпросният китаец е пуснал гласа си по пощата още в неделя. Същата вечер обаче сам се обадил в местната изборна комисия, за да ги помоли да не зачитат бюлетината му.
Източници от щата твърдят, че той е участвал в схема за изборни измами, но после съвестта го е подтикнала да се откаже. Затова и се обадил да се издаде. Неговият вот обаче вече е бил обработен и е нямало как да бъде изваден от общата бройка. Мичиган е сред щатите, в които се изисква документ за самоличност при гласуване. Китаецът е представил само студентската си карта и тя е била достатъчна, за да упражни вот. Щом там този номер е минал, вероятността за крупни измами в щатите, където се гласува без лична карта, е огромна, смятат наблюдатели.
15 щати не изискват никакви документи при гласуване, което представя САЩ – страната, която налага демокрацията по света, дори със сила, като бананова държава. За да избираш президент не е нужно да се легитимираш във Вашингтон, Орегон, Калифорния, Невада, Ню Мексико, Минесота, Мейн, Върмонт, Ню Йорк, Пенсилвания, Масачузетс, Ню Джърси, Мериленд, Хаваи и Илинойс, където се намира „най- българският“ град Чикаго.
В някои от тези щати все пак може да бъде поискан личен документ, но само ако гласоподавателят се явява за първи път на федерални избори или ако отдавна не е упражнявал правото си на вот. Това обаче се случва рядко. В 11 други щати, сред които са и големите Аризона и Колорадо, можеш да се легитимираш с документ без лична снимка, което също поставя огромни съмнения върху честността на изборите.
Междувременно Вашингтон и над 20 други щати започнаха да разполагат военни пред изборните секции и правителствените сгради, заради опасения от евентуални бунтове след края на изборния ден. Особено е тревожна обстановката в щатите, за които се очаква да решат изхода от борбата за Белия дом.
В Лас Вегас бе издигната ограда около сградата, в която ще се броят гласовете на Невада. Губернаторът Джо Ломбардо поиска бойците от Националната гвардия да бъдат готови за действие при всякакви ситуации. Представители на избирателната комисия в Аризона пък изразиха загриженост, че е възможно евентуалните протести след вота да прераснат в насилие. Затова няколко училища и църкви в щата, които преди са служили като избирателни центрове, този път останаха заключени.