Какво включват новите профилактични кампании на лаборатория „ЛИНА“?
Профилактичните кампании с изследвания на туморни маркери са насочени предимно към пациенти, които имат установено онкологично заболяване и подлежат на редовно проследяване
През месеците ноември и декември 2024 г. лаборатория „ЛИНА“ провежда общо 9 профилактични кампании с изследвания на намалени цени. Те важат в самостоятелните ѝ филиали в областите: Бургас, Варна, Добрич, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Ловеч, Стара Загора, Габрово, Сливен и Ямбол. Предварително записване на час или направление от лекар НЕ са необходими. Таксата манипулация е 2 лв.
Профилактични кампании – ноември и декември 2024 г.
Пълно изследване на кръв и урина на намалена цена от 43,00 лв. на 34,00 лв.
В него са включени: пълна кръвна картина с 16 показателя; кръвна захар; урея; креатинин; пикочна киселина; общ белтък; албумин; АсАТ; АлАТ; АФ (ALP); ГГТ (GGT); калций (Ca); фосфор (P); урина - ОХИ със седимент. Резултатите са добър ориентир за това какво е състоянието на различните органи и системи в нашето тяло, като бъбреци, черен дроб и др. Препоръчително е да се прави поне веднъж в годината. Проба се взема сутрин на гладно.
Разширено изследване на кръв на намалена цена от 81,70 лв. на 68,00 лв.
Този пакет комбинира пълно кръвно изследване с Витамин D и хормона TSH за функцията на щитовидната жлеза. Ето и всички анализи в него: пълна кръвна картина – 16 показателя; Витамин D (25-Hydroxyvitamin D); кръвна захар; урея; креатинин; пикочна киселина; общ белтък; албумин; АсАТ; АлАТ; АФ (ALP); ГГТ (GGT); калций (Ca); фосфор (P); магнезий (Mg) и TSH. Добре е да се прави сутрин на гладно и преди приема на кафе и напитки с кофеин.
Витамини и микроелементи по избор: Витамин В12 на намалена цена от 20,00 лв. на 16,00 лв.; Витамин D на намалена цена от 25,00 лв. на 19,00 лв.; Желязо на намалена цена от 4,80 лв. на 3,50 лв.; Магнезий на намалена цена от 4,50 лв. на 3,50 лв.; Калий, Натрий и Хлориди на намалена цена от 12,60 лв. на 9,00 лв. Анализите са особено подходящи преди да посегнете към хранителните добавки.
- Изследването на Витамин B12 е желателно да се прави сутрин на гладно, както и две седмици след спиране на приема на медикаменти и добавки, които го съдържат. Някои лекарства като метформин и инхибитори на протонната помпа могат да повлияят неговите нива при продължителен прием. Не е необходимо спиране на лечение с тях, особено без консултация с лекар, достатъчно е да информирате лекуващия Ви специалист, за да бъде отчетено тяхното влияние при интерпретация на резултатите.
- За Витамин D няма строги изисквания като е добре изследването да се прави сутрин на гладно, когато нивата му са по-стабилни.
- Ако проверявате нивата си на желязо, това трябва да става минимум 20 дни след като сте прекратили приема на медикаменти и хранителни добавки, които го съдържат.
- Нивата на магнезий е желателно да се изследват минимум 10 дни след последния прием на медикаменти и добавки, които го съдържат.
- Натрий, Калий и Хлориди са основните електролити, които са важен ориентир за електролитния баланс в организма. Те се проследяват редовно при лечение на хипертония, сърдечна недостатъчност, чернодробни и бъбречни заболявания. Отклоненията в техните нива могат да са насока при диагностика на някои метаболитни и ендокринни заболявания.
Добре е резултатите да бъдат консултирани със съответния специалист, който правилно да ги интерпретира и при необходимост да насочи пациента за допълнителни уточняващи изследвания.
Щитовидна жлеза: FT3; FT4; TSH на намалена цена от 40,20 лв. на 34,00 лв.
Това са трите основни хормона, които показват състоянието на щитовидната жлеза. Пакетът е подходящ както за профилактика веднъж или два пъти в годината, така и за пациенти с ендокринни заболявания, които трябва да проследяват състоянието си. Трябва да се прави сутрин на гладно и преди приема на кофеин и напитки с кофеин.
Щитовидна жлеза – разширен: FT3; FT4; TSH; Anti – Tg; Anti – TPO на намалена цена от 71,00 лв. на 58,00 лв.
Този пакет надгражда предходния, защото освен анализи на хормони включва и такива на антитела на щитовидната жлеза. Особено полезен е при диагностициране на ендокринни заболявания, както и за проследяване на проведено лечение. Отново е препоръчително да се прави сутрин на гладно и преди приема на кофеин и напитки с кофеин.
Репродуктивен баланс: LH; FSH; Estradiol; Антимюлеров хормон (AMHplus) на намалена цена от 93,40 лв. на 79,00 лв.
Изследванията са подходящи за жени, които имат проблеми с менструалния цикъл, планират бременност или процедура по асистирана репродукция. Тук специално е включен антимюлеров хормон, който се използва за оценка на яйчниковия резерв. Той е най-добрият биохимичен маркер за функцията на яйчниците, тъй като се секретира от малките растящи фоликули като по този начин отразява и запаса на яйчниците от тях. С възрастта, AMH постепенно намалява и е неоткриваем при менопауза. Така той е ранен и надежден индикатор за влошена яйчникова функция и ориентир за настъпване на менопауза. По нивата му може да се съди за броя на яйцеклетките, които биха могли да бъдат извлечени след стимулация. За изследване на този хормон „ЛИНА“ използва утвърдения в световен мащаб тест Elecsys AMH Plus.
АМН може да бъде измерен по всяко време от менструалния цикъл и показва минимална междуциклична вариабилност. LH, FSH и Estradiol е препоръчително да се изследват от 3-ти до 5-и ден от менструалния цикъл.
Андрогенни хормони: DHEA/S и Testosterone на намалена цена от 34,00 лв. на 28,00 лв.
Проследяването на техните нива е препоръчително при редица състояния – от проблеми с фертилитета до повишено окосмяване при жените. Определянето на тестостерон е добре да става сутрин до 11 ч., когато нивата му са най-високи. За жени DHEA/S изследването е добре да се направи 1 седмица преди или 1 седмица след менструалния цикъл.
Приемът на стероидни хормони, някои медикаменти както и добавки, съдържащи DHEA/S, могат да повлияят резултата.
Туморни маркери жени: CA 125; CA 15 – 3; CEA; CA 19 – 9 на намалена цена от 77,60 лв. на 66,00 лв.
- CA 125 е маркер за диагностика и контрол на лечението на рак на яйчника.
- CA 15-3 е маркер за контрол на лечението на рак на млечните жлези и при проследяване за рецидиви на заболяването при първоначално високи нива на маркера.
- CEA (карцино-ембрионален антиген) се използва при диагностиката на редица тумори, на първо място на рака на дебелото черво и ректума.
- CA 19-9 е антиген, който се повишава при почти всички пациенти с тумори на стомашно-чревния тракт - рак на панкреаса, дебело черво, жлъчен мехур.
Туморни маркери мъже: PSA; free PSA; CEA; CA 19 – 9 на намалена цена от 77,60 лв. на 66,00 лв.
- PSA (простатно-специфичен антиген) - този маркер е единственият, признат и използван като средство за скрининг на рака на простатата.
- Free PSA (свободен простатно-специфичен антиген). В комбинация с общия PSA, свободният PSA помага за разграничаване между злокачествени и доброкачествени състояния на простатата, когато стойностите на общия PSA се намират в така наречената „сива зона” от 4.0 до 10.0 ng/ml. Изследването на свободния PSA самостоятелно, както и при нормални нива на общия PSA, няма диагностично значение.
- CEA (карцино-ембрионален антиген) се използва при диагностиката на редица тумори, на първо място на рака на дебелото черво и ректума.
- CA 19-9 е антиген, който се повишава при почти всички пациенти с тумори на стомашно-чревния тракт - рак на панкреаса, дебело черво, жлъчен мехур.
Профилактичните кампании с изследвания на туморни маркери са насочени предимно към пациенти, които имат установено онкологично заболяване и подлежат на редовно проследяване. Повечето от тези маркери са специфични за конкретен орган, но също така е възможно да се повишат и при наличие на туморен процес с друга локализация, както и много от тях могат да се повишат неспецифично при процеси, които не са с туморен произход, най-често възпалителни изменения на съответния орган. Затова е добре резултатите от тези изследвания да бъдат консултирани с лекар и интерпретирани съобразно конкретното състояние на пациента и в комбинация с други лабораторни или образни изследвания.
Профилактичните кампании на лаборатория „ЛИНА” са част от нейната социална мисия да подпомага скрининга на широко разпространени заболявания. Тя е първата лаборатория, която ги въведе преди почти 10 години. Днес те са изключително полезни за пациентите от различни области в страната.