Тръмп беше прав за Швеция
Какво казва статистиката през последните 7 години за някога считаната за най-добра страна в Европа
През 2017 г., по време на първата му година в Овалния кабинет, тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп направи изказване за Швеция. То беше във връзка с огромния брой бежанци, които влизат в страната и проблемите, свързани с това. Разбира се, по онова време, всички медии в света, която клонят към либералните „ценности”, осмяха президента, някои дори си позволиха да го нарекат екстремист и расист. Самите власти в Швеция скочиха срещу държавният глава на САЩ с редица обвинения. Но Тръмп беше прав. И още е прав.
„Вижте Швеция. Швеция, бе хора! Кой би повярвал! Взеха огромен брой бежанци и сега имат проблеми, каквито никога не са си представяли, че ще имат”, каза през февруари 2017 г. президентът.
Защо е прав? Защото статистиката показва ясно, че ситуацията в Швеция - държава, някога считана за най-прекрасното място за живеене, от която излязоха редица прекрасни музикални групи - излиза извън контрол. И това не е от днес, не е и от вчера. Нека разгледаме данните.
Швеция е втората страна в Европа и първата в Европейския съюз по убийства с огнестрелно оръжие
Броят на жертвите възлиза на приблизително 0.5 на 100 000 население или един убит с пистолет на всеки 200 000 на годишна база. Само Албания изпреварва и то с много северната държава. На трето място е Босна и Херцеговина, следвана от Молдова, Гърция и Северна Ирландия.
Убийствата с огнестрелно оръжие в швеция са се утроили в рамките на 10 години. Те са два пъти повече сега, откакто Тръмп каза горецитираната фраза. Нещо повече - този тип престъпления е приблизително 30 пъти по-висок в Стокхолм, отколкото в Лондон - град, който по принцип е считан за един от най-криминалните в Европа.
Друга „красива” статистика е тази по отношение на броят изнасилвания.
Швеция води списъка в Европа по този потресаващ показател, а неслучайно столицата има прякор в по-консервативните среди - „Столицата на изнасилванията в Европа”. Северната страна отчита 200.34 изнасилвания на 100 000 население. По същата статистика обаче виждаме и любопитна зависимост - останалите водачи в списъка са Исландия, Франция, Дания, Норвегия, Финландия, Белгия, Ирландия - все държави, които, оказва се, имат сериозна социална политика, насочена към прииждащи чуждоземци.
Ако вземем списъка с топ 10 държави, където този тип престъпления са най-често извършвани, виждаме друга шокираща подробности. Швеция е единствената страна в Европа, която влиза в тази категория.
Каква е причната, би попитал някой.
„В анализ на сексуалните престъпници, Йонасон (2017) открива, че 84% от изнасилванията в Швеция и 90% от груповите изнасилвания са извършени от мъже, чието потекло не е от Европа. Интересен е и коментарът на Тръмп по темата, пак от онази първа негова година в Белия дом.
„Sh*thole counties”
25% от изнасилваният в Швеция са извършвани от мъже от общо 5 държави - Афганистан, Ирак, Еритреа, Сомалия и Сирия. Това е през 2017 г., така че числата вероятно са по-потресаващи сега.
Швеция „печели” по всички показатели
Не само убийства с огнестрелно оръжие и изнасилвания, но и обири и въоръжени грабежи. Броят на извършените арести по това направление в Стокхолм са 539.9 на 100 000 население. Сравнено с другите водачи в списъка - Париж (396.7), Берлин (341.8), Рим (250.0), Варшава (210.0)
Деца...
През 2012 г. в Швеция 15 до 20-годишните са отговорни за едва 16.9% от всички престъпления в страната. 10 години по-късно - през 2022 г., процентът е 29.7. Същата тенденция, дори в по-екстремен вариант, се наблюдава при престъпленията, извършени с огнестрелно оръжие. През 2012 23.6% от заподозрените в извършено такова престъпление са били на възраст между 15 и 20 г. Сега съотношението е 45.1%.
А какво казва смеещата се на Тръмп и подиграваща го през 2017 г. мейнстрийм медия сега?
„Швеция отдавна се гордее с това, че е една от най-щедрите страни по отношение на социално слабите и уязвими хора във всяка възрастова група. Но наскоро тя получи и друга квалифицираща черта - най-високите нива на престъпност в Европейския съюз. През 2023 г. 55 човека са убити с огнестрелно оръжие в общо 363 престрелки за годината при едва 10 милиона население. За сравнение в останалите 3 държави, намиращи се на същия полуостров - Норвегия, Финландия и Дания - сумарният брой на жертвите е 6.