Борисов прави правителство на малцинството? Ще плаши (не)партньорите си с Дянков
Идеологът на „постната пица“ разкри, че планът за кабинет на ГЕРБ бил негов
След изборите в САЩ България вероятно ще има правителство на малцинството. То ще работи по няколко приоритета, които са важни не само за ГЕРБ, но и за партиите, от които ще се търси подкрепа. Това каза в „Здравей, България“ по бТВ бившият финансов министър Симеон Дянков.
Той сподели, че планът за сформиране на такова правителство бил негов.
„Не изключвам варианта част от ПП-ДБ, т.е. „Демократична България“ да подкрепи кабинет на малцинството, особено ако става въпрос за теми като сухопътният Шенген. Основните ни политически лидери ще чакат поне до сряда или четвъртък, за да се види какви ще са резултатите и да започне да работи алгоритъма. В това няма логика, но в политиката не трябва да търсим винаги такава“, коментира бившият министър.
„За България единствената основна тема е дали ще харчим ударно повече за въоръжаване. Ние и без това трябва да направим това, но изборите зад океана ще ни фокусират на тази тема“, обясни той.
„Има само една пътека за създаване на правителство след тези избори. Изчакваме вота в САЩ, след което Бойко Борисов излиза и казва „г-н президент, готов съм за получаване на мандат за създаване на правителство“. От самото начало се казва, че от ГЕРБ ще вземат мандата, тъй като са ясни победители. Те ще създадат правителство на малцинството, но ще извадят няколко приоритета, по които ще работят новите управляващи. Затова има значение кой ще е президент в САЩ“, заяви Дянков.
Бързото въоръжаване ще е един от приоритетите, особено ако Тръмп стане пак президент, добави той.
Според него шансът ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да сформират коалиционен кабинет е нулев. Не било в интерес на хората на Кирил Петков и Асен Василев да вървят в тази посока, тъй като съдебната реформа не е приоритет на партията на Борисов.
„Модернизацията на армията, ПВО системите и сухопътният Шенген са част от приоритетите на ГЕРБ. Това е основният план на Бойко Борисов. Всъщност той е мой. Аз го развих, а той както обикновено слуша и мисли дълбоко. Аз не знам как ще реагира публично на този план, но той съзнава, че този план е най-вероятният да се развие в действие, след като знаем какво става в САЩ“, заяви Дянков.
След като водещата Мария Цънцарова изтъкна, че не се разбира все още от коя страна застава лидерът на ГЕРБ – дали подкрепя тези, които искат държава и институции без Пеевски или онези, които няма да се включат в т.нар. „санитарния кордон“, бившият финансов министър каза, че точно затова се избират няколко приоритета, които няма да разединяват. Те избягват някои трудни отговори.
Водещата обаче го контрира с въпроса защо е труден въпроса с или без Пеевски, а той отговори, че аритметиката може да излиза по различен начин, а ако има няколко приоритета, които не разединяват, ще има мнозинство и то ще е без „Възраждане“.
„Ако не се търси бързо влизане в Еврозоната, правителството може да бъде подкрепено от БСП, ИТН и част от ПП-ДБ. Вероятно и ДПС-НН ще е част от това мнозинство“, прогнозира бившият министър.
Като се сформира правителство на малцинството темата за кордона не стои, защото е кабинет на ГЕРБ, обясни той.
Лидерът на ГЕРБ трябва да каже „Ако се гласим за приоритети, тогава ще предложим няколко имена. Предложете и вие няколко!“. Предлагаме Бойко Борисов, Данчето Фандъкова, Деница Сачева, заяви Дянков.
След като водещият го пита дали очаква да бъде поканен за министър, той отговори, че може да бъде използван за сплашване на евентуалните партньори в сглобката, т.е. може да им кажат „или приемате това, или идва Симеон Дянков и балансира бюджета, но така ръкомахаше, че сякаш се готви да ги занули.
Къде са парите крадци скапани?
Къде е магистралата?
Вместо това магистралата се превърна в „дъвка“ срещу ГЕРБ. И я няма. Сега, близо 4 години по-късно, се работи по сключените от нас “ин хаус” договори, но индексирани от ПП. Ако ГЕРБ управлява отново, ще я довършим с максимално бързи темпове, но за съжаление - както е видно, двойно оскъпена!!!