Опасно е случайни хора да реставрират паметници на културата
Доц. Стефан БЕЛИШКИ
Ключови думи:
реставрация, паметници на културата, Доц. Стефан Белишки, асоциация, специалисти, консервация
22 Март 2012, Четвъртък, 14:39 ч.
Повдигам въпроса за риска, на който се подлага културното ни наследство и смятам, че не трябва да се мълчи
- Доц. Белишки, окончателен ли е вече публичният регистър на специалистите по консервация и реставрация, които имат права да работят върху възстановяването на паметниците на културата ни?
- Отдавна е качен на сайта на Министерството на културата, но е доста странен.
- Вие сте председателят на Асоциацията на реставраторите в България и колегите Ви никога не са поставяли под въпрос компетентността и авторитета Ви, защо допуснахте странности?
- Ние предложихме да бъдем партньори на министерството при подготовката на наредбата, участвахме в работата на комисията. И не само ние, но и други организации, наши идеи се възприеха. Но имаше и предложения, които смятахме за важни, но не намериха място в нормативния документ, не бяха възприети от експертите. За съжаление, сега виждаме резултатите в публичния регистър.
- Пред мен са имената на 11 души от този регистър, които не просто са странни като специалности, а по-скоро скандални като образователен ценз...
- Да, известно ми е, ние писахме до министър Вежди Рашидов за това, но отговор нямаме. А изискванията за вписване по Наредба 3 са много строги и аз ви моля също да сигнализирате министерството. В наредбата са описани 3 вида културно наследство и всеки един от регистрираните да опише към коя от трите е причислен.
- Какъв е минимумът като образователен ценз, специалност, тясна специалност за един реставратор на културно наследство, за да получи съответното разрешение чрез вписването в регистъра, нали той трябва да сложи ред и да отсее самобитните майстори, унищожили десетки паметници на културата и историята поради липсата на знания?
- Основното изискване е магистърска степен по реставрация или архитектурно културно наследство, магистърската степен да е придобита след минимум 5 години университетско образование
- Кои университети дават това ниво?
- „Реставрация“ с 5 г. магистърска програма има в Националната художествена академия от 40 години, по архитектура има в УАСГ - с магистърска програма за опазване на културното наследство. Извън това има допълнителна възможност за специализация на архитектите . Магистърска програма има и на френско-български - за опазване на културното наследство, в Париж е седалището. Има възможности и за архитектите, и аз реставраторите, да завършат магистърски програми.
- Колко са вписаните дотук реставратори в регистъра?
- Малко над 200 души, но за съжаление, вътре видях хора със смущаващо образование - като „Технология на млякото“, „Обзавеждане на промишлеността“ и други подобни. Просто...
- Обидно ли ви е?
- Защо да се обиждам?! Това е опасно за културното наследство – повдигам въпроса за риска, на който се подлага всеки от паметниците на културата, който ще бъде поверен на такива хора. Но не ги одобрявам аз, одобряват ги в министерството.
- Това е престъпно, кажете кой е виновният, защото очевидно става въпрос за мафия във Вашата гилдия, свързана с министерството няма друго обяснение? Европа ни дава стотици милиони левове по проектите за възстановяването на паметниците, а не за тяхното съсипване?
- Не мога да ви кажа аз кой пряко е отговорен. Трябва от министерството да кажат, питайте ги. Ние критикуваме, но искаме да бъдем партньори с министерството и това не значи, че ще прекратим диалога си, искаме да сме коректни и да се получи нещо позитивно за културата и за всичко, което ще оставим като наследство след себе си.
В категории:
Просвета
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
Жена се закани да се изкъпе във ВиК
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е...
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
0
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
2
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
1
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
0
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
0
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
25/11/2024, Понеделник 20:56
6
7 нездравословни храни, които да избягвате
25/11/2024, Понеделник 20:40
0
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
25/11/2024, Понеделник 20:20
0
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
25/11/2024, Понеделник 20:00
1
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
25/11/2024, Понеделник 19:58
3