Ваня Григорова: Ако живеех в Бургас, без никакво съмнение бих гласувала за Живко Табаков
Той е изключително активен, енергичен, същевременно търпелив и организиран човек и когато обещае нещо, просто го прави, без оправдания, каза лидерът на Солидарна България
-Г-жо Григорова, защо отказахте да участвате в предстоящия парламентарен вот? На предходните избори бяхте доста активна.
-Смятам, че е нужна формация, чиято основна цел е защита на правата на работещите. Такава липсва. Лявото като цяло значително отстъпва от изконните си ценности – защита на икономическите и социални права на работещите, хората в нужда и пенсионерите. В опита си да се адаптира към променената у нас среда през последните десетилетия, българското ляво мимикрира и се самомаргинализира. Отрича се и от социалната си база. За мен това е причината за роенето на партии, които се самоопределят като леви, но липсата на фундамент изначално ги обрича. Докато не се сформира критично мнозинство от хора, които осъзнават собствения си интерес – икономически и национален включително, няма никакъв смисъл да участвам в избори. Така че работя в тази посока.
-Знаем, че предлагате реформи в трудовото законодателство, за да защитите правата на работниците. Какви са основните ви приоритети в подобряването на условията на труд в България?
-Още в Конституцията е заложена бариера пред това обединените работещи да оказват влияние върху националното законодателство през активно участие в политиката. В допълнение, нещо което малко хора знаят, стачки не могат да се правят по национални въпроси. Как в такъв случай стотиците хиляди членове на синдикати могат да осъществяват натиск за промени в осигуряването? В здравеопазването? По отношение на базови икономически решения, каквато е например Зелената сделка? На първо място, този безумен текст от Конституцията трябва да се премахне.
Пътят на Живко Табаков – от експерт в туризма до обединителна обществена фигура
-Как смятате, че прогресивната данъчна реформа ще подобри социалната справедливост в страната? Как отговаряте на критиците на прогресивната данъчна система, които твърдят, че тя може да отблъсне инвеститори?
-Плоското данъчно облагане привлече ли инвеститори? Не! Единственото, което направиха „реформистите“ на данъчната система, е да лишат държавния бюджет от приходи, като същевременно финансираха тази своя авантюра чрез отмяната на необлагаемия минимум.
Ще цитирам един бизнесмен, чието интервю гледах наскоро. Той мести бизнеса си от България в Гърция, иначе е българин. За него проблемът не е в данъчната система, там ще плаща много повече. Бяга от България заради рекета, на който е подложен. Така че кои да са управляващите, просто трябва да спазват законите и да не се изкушават да рекетират бизнеса. Данъците не го плашат.
-Как „Солидарна България“ взаимодейства с други граждански и синдикални организации в България? Имате ли сътрудничество с международни организации, които подкрепят социалната справедливост?
-Коалиция „Солидарна България“ не съществува, сдружението функционира от 15 години като защитава три основни принципа – свобода, солидарност и справедливост. Провеждали сме многобройни кампании, някои от които ключови – за възстановяване на данъчната справедливост чрез връщане на необлагаемия минимум и намалени ставки на ДДС за стоки и услуги от първа необходимост. Другата много важна битка, която до момента печелим, е съпротивата срещу сключването на търговските споразумения между ЕС и Канада – СЕТА и ЕС и САЩ – ТПТИ. За постигането на такива грандиозни цели няма как да не работим с международни и синдикални организации. Така например КТ „Подкрепа“ се включи много активно в събирането на подписка за данъчната ни инициатива, огромната част от подписите дойде от членове на синдиката. По отношение на теми като търговските споразумения си взаимодействахме с организации от Германия основно, но и от целия Европейски съюз. За да се противопоставим на международните корпорации, трябва да сме обединени.
Имам знанията, опита и енергията да допринеса за решения, които ще подобрят живота на хората, каза Живко Табаков
-Какво е мнението ви за ролята на Европейския съюз в социалните политики на България? Смятате ли, че ЕС трябва да има по-голяма роля в намаляването на социалното неравенство в страните членки?
-Казвала съм го многократно – когато управляващите ЕС искат наистина да постигнат определени цели, те го правят. Например, ако става въпрос за законодателство, което трябва да ограничи държавите да пазят националната си икономика, ЕС прилага санкции много агресивно. И други механизми – квотите за въглеродни емисии не са нищо друго освен санкция за тези държави, които все още не са затворили ТЕЦ-овете си. Когато обаче иде реч за социално законодателство или трудово такова, неспазването му не носи щети за нарушителите. Пример – България дълго време не спазваше директивата за сумираното изчисляване на работното време и макар ЕК да беше сигнализирана официално от КТ „Подкрепа“, нямаше никакви последствия и нарушенията продължаваха доскоро.
Да, ЕС може да повлияе много за повишаване благосъстоянието на редовите граждани и в частност на работниците. Но това, за съжаление, не е приоритет на Съюза.
-Имате ли поглед върху листите с кандидати за предстоящия парламентарен вот? Има ли лица, които бихте подкрепили и защо?
-Следя изборите, разбира се, аз съм политическо животно. Трудно мога да изразя подкрепа за някоя листа в цялост, но ако живеех в Бургас, без никакво съмнение бих гласувала преференциално за Живко Табаков. С него бяхме заедно в предходните избори, на които участва моята коалиция „Солидарна България“ и имам преки впечатления. Той е изключително активен, енергичен, същевременно търпелив и организиран човек. И когато обещае нещо, просто го прави. Без оправдания.