6 работещи съвета за по-ефективен фастинг
Някои гладуват 16 часа, други 18, а трети удължават фаста до няколко дни
Периодичното гладуване, което е известно още като фастинг, се превърна в мощен инструмент във войната с излишните килограми, както и подобряването на общото здравословно състояние. За него се говори особено много в последните години, като проучванията по темата стават все повече, а известните му ползи се множат.
Така например периодичното гладуване се свързва все по-често с намаляване на възпалението в тялото, подобряване на когнитивната функция, контрол върху кръвното налягане, стабилизиране на кръвната захар, както и по-добро сърдечно здраве.
Някои гладуват 16 часа, други 18, а трети удължават фаста до няколко дни. Независимо върху кой тип гладуване ще се спрете, има някои тънкости, с които може да ускорите или засилите положителните ефекти от фаста.
Хидратация и пак хидратация
Хидратацията е особено важна при периодичното гладуване. Така ще запазите стабилни енергийните си нива, няма да усещате глад, ще се предпазите от главоболието, което е доста характерно за по-продължителното гладуване.
Ако правите по-дълъг фаст, може да се наложи да прибегнете към електролитите, за да не се дехидратира тялото. Това може да са продукти от аптечната мрежа, а може и да са няколко кристалчета качествена сол в чашата с вода.
Количеството вода, необходимо на тялото по време на фаст, може да варира, но общата формула за дневен прием е 30-35 мл. вода за килограм от теглото ни. Така човек, тежащ 60 кг., би следвало да приема между 1.8 и 2.1 литра вода на ден.
Не преяждайте след фаста
Може да е изкушаващо да се възнаградите с голяма порция, след като изтече времето, отредено за фаст, но това не е добра идея. За да се предпазите от стомашни неразположения, заложете на максимално чиста и проста храна. Нека тя не се състои от твърде много продукти, нека да е богата на протеини и е т.нар. лека храна. Въпреки че фибрите са нещо хубаво за храносмилането, те може да създадат чревен дискомфорт и да доведат до подуване. Същото би се случило, ако заложите на ядки след края на фаста.
Добра идея за първо хранене след по-дълго гладуване са смутитата, супите, зеленчуците, киселото мляко, яйца, авокадо.
Преустановете, ако не се чувствате добре
Нищо не бива да бъде на всяка цена. Ако усетите слабост, треперене, причернявате, най-добре хапнете нещо. Тези симптоми не бива да бъдат подценявани. Същевременно обаче главоболието и усещането за студ са напълно нормални. Ако ги усетите, просто се върнете на първата стъпка - хидратацията!
А преди следващо периодично гладуване се убедете, че в последното си хранене сте заложили предимно на протеините, а не на въглехидратите, които най-вероятно са причината за това да не се чувствате добре по време на фастинг.
Приемайте достатъчно качествен протеин
Във времена, в които в магазина се продават всякакви протеинови продукти, заложете на най-простото и класическото - яйца, месо и млечни продукти, а ако не консумирате животински продукти, нека в менюто ви има тофу и достатъчно бобови култури. Приемът на протеин е изключително важен при процес на отслабване, тъй като именно достатъчното количество на белтъчини в менюто спират чувството на глад и предпазват мускулите.
Помислете за прием на добавки
По същество фастингът е пропускане или поне отлаане във времето на поне едно хранене. Така със сигурност намалява и приемът на наистина важни витамини и минерали. Статистиката показва, че хората, които се подлагат на диети за отслабване, страдат твърде често от дефицит на желязо, калций и витамин В12. При някои типове диети пък се наблюдава сериозен недостиг на цинк, селен и витамин Е.
Периодичното гладуване не е за всеки
Въпреки безспорните ползи, с които започнахме по-горе, е редно да се спомене, че фастингът не бива да бъде практикуван от всеки. Има групи от хора, които дори могат да пострадат от него.
Това са преди всичко бременните и кърмещи, хората с ниско тегло, хора, които страдат или са страдали от хранително разстройство, такива с ниско кръвно налягане, деца и подрастващи. Ако приемате специфични лекарства, също е хубаво да обсъдите идеята за периодичното гладуване с личния си лекар.