Арестуваха трима търговци, давали продукти на вересия, вероятно срещу гласуване за определена партия
В обектите, намиращи се в общините Карнобат, Средец и Сунгурларе, са намерени списъци с над 50 лица и конкретни суми срещу тях
Трима души са задържани за срок до 24 часа за купуване-продаване на гласове за предстоящите предсрочни парламентарни избори. Става дума за собственици на търговски обекти, които са предлагали продукти на вересия, като по всяка вероятно с цел гласът на "клиентите" да бъде за определена политическа партия. Това каза началникът на отдел "Охранителна полиция и КАТ" комисар Марин Димитров по време на редовния брифинг на Областната дирекция на МВР в Бургас.
Комисар Димитров уточни, че и към момента се провежда специализирана полицейска операция, която е насочена към противодействието на престъпленията, свързани с изборното законодателство и правата на гражданите, свързани с изборния процес.
Акцията все още е в ход и тече на територията на три общини - Карнобат, Сунгурларе и Средец. В операцията участват и екипи на Жандармерия-Бургас.
"До момента има 3 досъдебни производства, като са задържани 3 лица - служители в търговски обекти. Има установени списъци с доста голям брой лица в тях - над 50. Срещу всяко едно от лицата има отбелязани суми, които се натрупат под формата на вересия, с определен лимит. След плащането на вересията, това може да се предположи, че ще бъде използвано за купуване на глас за определена политическа партия", обясни още комисар Димитров.
Търговските помещения се намира в Карнобат, в сунгурларското село Грозден и средецкото село Драчево. От брифинга стана ясно, че лицата, които стопанисват обектите не са криминално проявени. Нямало и данни назад във времето, при предходни избори, да са участвали в такъв тип дейност.
"Характерното е, че са установени тетрадки и списъци с много на брой лица. Може да се предположи, че става дума за купуване на гласове, чрез вересия. Тепърва разследващите ще установяват детайли по случаите. Самият факт, че съществува такъв тип вересия, на повече от 50 лица и като е заложен някакъв лимит на кредита, с който хората могат да си закупуват определена продукция, до определена сума, може да се предположи, че става дума за купуване/продаване на глас. В хода на досъдебното производство, при разпитите на самите лица, вече ще имаме по-голяма конкретика какъв е точно ангажимента на задържаните по тази дейност. В момента все още текат огледи", допълни комисар Димитров.
Полицейските служители ще продължат да проверят обичайните места, където практиката е показала, че най-често се извършва нерегламентирана дейност, свързана с предстоящите избори. Това са магазини, бакалии, офиси за бързи кредити и други. Предполага се, че цената на един глас варира от 100 до 150 лв., като това е и въпросният лимит, описан в тетрадките на задържаните трима души.
Началникът на отдел "Охранителна полиция и КАТ" посочи, че служителите на МВР използват всички методи, за да противодействат на схемата за търговия на гласове.
При липса на съставен обвинителен акт, няма как да ги осъдиш полицаите, те имат право да правят проверка при съмнение.
Всичко се прави само с цел да отчитат дейност. Самите полицаи са наясно че магазинерите са невинни, само незнам как не им тежи на съвестта да прибират хората за 24ч.
Най лошото че не задържат собствениците на магазина, а работниците-касиерки, които работят по селата за минимална заплата. В тях ли е съмнението че купували. Ако те бяха политически вътре в нещата и купуваха гласове щяха ли да работят за минимална заплата в селския магазин?
Вересията забранена ли е със закон или Не