На фона на войните по света - без Нобелова награда за мир тази година?
Последно такава ситуация е имало през 1972 г.
Агенцията на ООН за палестинските бежанци (UNRWA), Международният наказателен съд и шефът на ООН Антониу Гутериш са сред фаворитите за тазгодишната Нобелова награда за мир, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на мнението на експерти. Тази година бе белязана от войните в Газа и Украйна.
Норвежкият нобелов комитет обаче може да направи пълна изненада на 11 октомври - включително изобщо да не връчи наградата.
Букмейкърите определят руския дисидент Алексей Навални, който почина в арктическа наказателна колония през февруари, като фаворит за спечелването на тазгодишната награда. Това обаче не е възможно, тъй като той не може да получи наградата посмъртно, предава news.bg.
Друг фаворит е украинският президент Володимир Зеленски. Той обаче едва ли ще получи отличието, защото е лидер на страна във война.
Вместо това, тъй като 2024 г. е белязана от разрастващата се война между Израел и "Хамас", продължаващият трета година конфликт в Украйна и кръвопролития в Судан, разселили над 10 милиона души, Комитетът може да реши да се съсредоточи върху хуманитарните участници, помагащи за облекчаване на страданията на цивилни.
"UNRWA може да бъде един такъв кандидат. Агенцията върши изключително важна работа за цивилни палестинци, които изпитват страданията на войната в Газа", заяви Хенрик Урдал, директор на Института за изследване на мира в Осло.
По негови думи обаче награда за UNRWA би била спорна, като се имат предвид твърдениятана Израел, че част от служителите на агенцията са участвали в нападението на 7 октомври 2023 г. на екстремистката групировка "Хамас"срещу Южен Израел, което предизвика войната в Газа.
Някои държави спряха финансирането си за UNRWA в резултат на обвиненията. Оттогава повечето от тях все пак възобновиха средствата. През август вътрешно разследване на ООН посочи, че девет служители може да са участвали в атаката и са били уволнени.
UNRWA твърди, че Израел се опитва да разпусне организацията. Агенцията, сформирана през 1949 г. след войната за създаването на Израел, предоставя хуманитарна помощ на милиони палестинци в ивицата Газа, Западния бряг, Йордания, Сирия и Ливан.
Тайният петчленнен комитет за награждаване, назначен от норвежкия парламент, може да реши да се съсредоточи върху необходимостта от укрепване на международния световен ред, изграден след Втората световна война, и неговата коронна институция - Обединените нации.
Това може да означава награда за нейния генерален секретар Антониу Гутериш с или без върховния ѝ съд - МНС, заяви Асле Свеен, историк на Нобеловата награда за мир.
"Гутериш е главният символ на ООН", подчерта той. "А най-важното задължение на МНС е да гарантира, че международното хуманитарно право се прилага в световен мащаб".
МНС осъди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и призова Израел да гарантира, че няма да бъде извършен геноцид в Газа в текущо дело, което Израел многократно отхвърля като неоснователно.
Възможно е Комитетът да реши никой да не получи наградата - нещо, което се е случвало 19 пъти - за последно през 1972 г.
"Може би това е годината, в която комитетът за Нобелова награда за мир просто трябва да откаже да връчи наградата и да съсредоточи вниманието си върху факта, че това е воюваща планета", изтъкна Дан Смит, ръководител на Стокхолмския международен институт за изследване на мира.
Хиляди хора могат да предлагат имена, включително бивши лауреати, членове на парламента и университетски преподаватели по история или право. Номинациите остават тайна 50 години напред, но номиниращите могат да изберат да разкрият своя избор.
Сред известните номинирани са Агенцията на ООН за бежанците, ВКБООН, папа Франциск и британския натуралист Дейвид Атънбъроу. Общо 286 кандидати са номинирани за тазгодишната награда.
Миналогодишната награда бе връчена на Наргес Мохамади, лишена от свобода иранска защитничка на правата на жените, в знак на упрек към теократичните лидери на Техеран и за стимул за протестиращите срещу иранското правителство.