Тази компания направи всичките си служители милионери
Един служител сподели, че работи седем дни в седмицата, често до 1 или 2 сутринта
Служителите на Nvidia, водещ производител на чипове, се радват на значителен финансов успех в резултат на впечатляващото представяне на компанията като основен доставчик на полупроводници за генеративни AI компании. 76% от служителите в компанията са милионери, по данни на Entrepreneur.
Въпреки това, нов доклад разкрива тревожна култура на работа в компанията, характеризирана от дълги часове, срещи на четири очи и микромениджмънт, която предизвиква опасения сред настоящи и бивши служители. Истинският напредък на Nvidia стана очевиден в момента, когато ChatGPT стартира през ноември 2022 г. Тогава акциите на компанията затвориха на 16,91 долара, а днес, с цена около 128 долара, много служители вече са милионери. Въпреки новата си финансова независимост, обаче, служителите продължават да изпитват натиск да работят дълги часове, често в офиса до късно и през уикендите.
Според съобщения на Bloomberg, цитиран от businessnovinite, луксозните пакети за заплащане, които Nvidia предлага, се описват от служителите като "златни белезници“. Един служител сподели, че работи седем дни в седмицата, често до 1 или 2 сутринта.
Друг, разказа за участието си в множество срещи на ден, които понякога прераствали в "бой и скандали“. Много от тях са споделили, че биха напуснали компанията по-рано, ако не е имало нужда да запазят акциите си.
Тази напрегната работна среда води до необичайни ситуации, в които служителите намират новото си богатство по-скоро за бреме, отколкото за облекчение. Агент по недвижими имоти разказа, че често работи с служители на Nvidia, за да им помогне да закупят нови домове, но само в късните часове и през уикендите, което показва как графиците на работа затрудняват личния им живот.
Основателят и главен изпълнителен директор на Nvidia, Дженсън Хуанг, не крие своя строг управленски стил, често се ангажира с маловажни решения, докато отправя искания към своите 60 преки подчинени. Въпреки това, неговият подход не изглежда да му струва лоялността на служителите; компанията наскоро зае второ място в годишната класация на Glassdoor за най-добрите места за работа, а оборотът е спаднал до 2,7% през фискалната 2024 г. За сравнение, средният процент на оборот в полупроводниковата индустрия е 17,7%.
Въпреки всичките си успехи, Nvidia е изправена пред важен въпрос: как да поддържа растежа си, без да жертва благосъстоянието и удовлетворението на своите служители? Съществува ли баланс между натиска за производителност и необходимостта от здравословна работна среда? Този казус остава да бъде решен, докато Nvidia продължава да пише своята история в динамичния свят на технологиите.