Бургас е на първо място у нас по прираст на населението за 2023 г., темпът на растеж изпревари Пловдив и Варна
Трябва да се направи всичко възможно тези хора да се интегрират трайно на пазара на труда, тъй като бизнесът има дефицит на работна ръка, предупреждават специалистите по демография
За пръв път от 38 години насам демографската криза в страната изглежда преодоляна, като Бургаска област е на водещо място по прираст на населението за 2023 година, става ясно от отчета за изпълнението на Националната стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012-2030).
Докладът е публикуван от Министерството на труда и социалната политика и показва тенденция, при която населението (6,445 млн. души към 31 декември 2023 г., б.а.) е спряло да намалява. За цялата 2023 година спадът е едва 0,3 %.
С 43 809 души е намаляло населението на България през 2023 година по индикатор естествен прираст – разликата между новородените и починалите, но през този период са се завърнали 56 807 имигранти от държави, намиращи се предимно в Западна Европа, заселили са се трайно пришълци от зоната на военните действия в Украйна.
Най-голям дял на новодошлите и регистрирани у нас е от съседна Турция, заради съсипващата ги инфлация – цели 25 %. Заради това Кърджали е и национален първенец по показател „прираст на населението“. На второ място сред трайно установилите се са украинците - 17,54 % или 9 657 души, а на трето са руснаците - с 5 680, сочи докладът.
Мнозинството от тях са предпочели град Бургас пред Варна за свой нов дом чрез трайно установяване. Това съревнование досега винаги е било в полза на Варна, най-малкото заради по-малката отдалеченост, по-добра комуникация, в т.ч. и целогодишноработещо летище, по-добра среда за бизнес. Привлекателните условия в Бургас са и една от основните причини за нарасналото население по Южното Черноморие като цяло. За последната година се отчита ръст от 1,5 % в Бургаска област, което според експерти по демографска политика е висок показател. В почти всички останали области в държавата данните по този показател са отрицателни, напр. в двете големите области Пловдив и Варна ръстът е добър, но е съответно едва – 0,3% и 0,8 %, което е далеч след Бургас. Заселените в Бургас украински и руски граждани са повече, отколкото във Варна, което е свидетелство за предоставяне на по-добри услуги като начало, добра жизнена среда, доходна работа, възможност за отглеждане на дете със съпровождащите две най-важни обстоятелства като качество - здравеопазване и образование.
„Трябва обаче да се направи всичко възможно, за да може тези хора да се интегрират трайно на пазара на труда, тъй като бизнесът има дефицит на работна ръка. Това е един от факторите, които пречат за привличане на инвестиции в региона. Интегрирането им ще бъде от полза за икономиката на Бургас и областта“, коментира новото предизвикателство, пред което е изправена местната власт в Бургас доц. Георги Бърдаров, демограф и университетски преподавател.
Той е категоричен, че бизнесът изпитва недостиг не само за висококвалифицирани кадри, но и за работници.
Прави впечатление, че Югоизточен район за планиране, в който влизат Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора, отчита като цяло спад на населението, заради не така благоприятните данни за останалите три области.
Бургас е в челната тройка и по друг важен показател – дял на жителите с възраст под 15 години (14,9 %), което означава бързо възпроизводство и подмладяване на населението. До голяма степен това се дължи на високото ниво на основното и средното образование, най-вече в града Бургас и близките населени места в общината, където за 10 години се обнови цялата материално-техническа база, привлечени с добри условия на труд и заплащане са млади просветни кадри от други райони, внедрени са иновативни методи за обучение. Резултатите са налице от статистически данни на МОН за успеваемостта на учениците, което също е мотив за младите семейства да търсят уседналост в Бургас. Основната цел в дългосрочен план обаче е развитието на висшето образование със строеж на най-големия у нас студентски кампус и привличането на факултети от водещи столични вузове.
Тенденцията за намаляване на възрастта на населението е нагоре и поради издигащата се буквално с часове детска болница, каквато в България все още няма. Пускът й в експлоатация се очертава за средата на 2025 г. и това ще изпревари почти с цяла година срокът за предаване на оборудвания обект по строителни книжа.
За Бургас под средния за страната са е и показателят за население с възраст над 65 години – 22,5 % при средно 23,8 % в национален план. За ЕС този коефициент е 21,3 %.
Превръщането на Бургас в притегателен център за украинци, руснаци и нашенци от турски произход, които са работили и живели навън досега, а не само от южната ни съседка, е един от факторите, които доведоха до бум в строителството на жилищни площи - процес без аналог като темп в бранша в национален мащаб. Брокерите на недвижими имоти отчитат, че повечето от апартаментите се продават „на зелено" - още докато проектът на сградите се презентира на клиента във вид на скица. Средната цена за 1 кв.м жилищна площ в оформящите се бъдещи квартали е 1200 евро на тапа. Изграждат се два изцяло нови жилищни комплекса – „Хоризонт“ (западно от ж.к.“Изгрев“) и „Мадика“ (зад общежитията на университет „Проф. д-р Асен Златаров" в посока АМ"Тракия"). Развива се зона Д на жк "Меден рудник", която ще е с различна визия от обичайното за тази част на града, имотите ще са и по-скъпи заради панорамната гледка към морето и езерото Вая.
Общината и държавата работят по стратегическия проект за Южен обход на най-големия у нас жилищен комплекс Меден рудник с 62 хил.жители, който ще свърже бул."Ал.Г.Коджакафалията" с главния път Бургас-Созопол. Вижте визуализацията:
Заснетото по-долу видео с дрон е от днес и обхваща зоната със строителство около бурноразвиващия се иновативен комплекс Сентрал парк, както и бъдещия кв."Мадика" зад университет "Проф.д-р Ас.Златаров" и болница "Сърце и мозък".
За отбелязване е, че Сентрал парк предстои да се разшири до самото кръгово кръстовище "Трапезица" с различни по ценово образуване затворени комплекси и сгради, сред които ще има и с луксозно изпълнение. Населението на града се е увеличило и с преселници от обезлюдяващи се райони на страната, предимно млади семейства, които не виждат бъдеще за децата си.
Най-много са новодомците, идващи от Хасковска, Сливенска и Ямболска области. Има ръст на покупката на луксозни жилища с цел инвестиция от страна на чужди граждани - предимно руснаци и украинци. Най-характерни за миналата 2023 г. обаче са инвестиционните вложения в недвижими имоти на българи, работещи за водещи международни компании. Това са наши висококвалифицирани кадри, намиращи се трайно в чужбина.
От Националния статистически институт отчитат, че броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Бургас през второто тримесечие на годината е 134 с общо 1027 жилища. За този период разрешения за строеж са получили 167 жилищни сгради с 1159 жилища или 124 хиляди кв.м. РЗП, дадени са разрешения за строеж и на още 45 сгради за бизнеса и промишлеността с РЗП от 32 хил.кв.м. Преобладаваща част от тях са в Бургас. В третото и четвъртото тримесечие на 2023 г. скокът вече е двоен по данни от Кадастъра.