България пак е „лидер” в Европа - по най-малко работещи от вкъщи
Едва 2.8% от запитаните у нас са посочили, че в последната година са работили дистанционно
Под 3 на 100 от запитаните българи в мащабна анкета, провела се в страните от Европейския съюз, съобщават, че обикновено или понякога са работили от вкъщи през изминалата 2023 г. Така страната ни отново повежда негативна статистика в ЕС, отново заедно с Румъния, където процентът е само малко по-висок (около 3.3%).
Този показател е любопитен, защото колкото по-висок е той в дадена страна, толкова това говори за по-развита икономика и дигитализация на процесите. Ниският процент на работещи от вкъщи хора у нас съответно е индикатор, че България изостава в тези процеси. По стара „традиция” работодателите у нас настояват подчинените им да се явяват в офисите на фирмите по една или друга причина. Нещо повече - докато на запад активно се говори за хибриден работен ден и 4-дневна работна седмица, тук тези принципи дори не са и мираж.
По време на пандемията имаше наченки дистанционната работа да се превърне в норма, но още щом „първата вълна” отмина през януари 2021 г. срещите в Zoom и домашния офис станаха просто спомен. Това не е така в развитата част на Европа.
Статистиката посочва, че Нидерландия е страната, където най-много хора са работели от вкъщи през изминалата година - повече от половината. От картата, изработена от statista по данни на "Евростат", се откроява и ясна тенденция.
Страните от бившия социалистически блок под влиянието на СССР - пряко и непряко - са най-нерешителни да пуснат работниците си вкъщи. В същото време освен изток-запад, се вижда и ясна друга линия - юг-север. Видно от нея, дори страни, които не са били под съветско влияние до края на миналия век, са по-консервативни откъм дистанционното работене. Така например Гърция (7.4%), Италия (12.0%), Испания (14.2%) и Португалия (17.7%) - все държави с топъл и мек климат, са под средното ниво за Европейския съюз (22.2%).
Любопитна е ситуацията с Германия, която до 1989 г. бе разделена на две след Втората световна война. Там работната етика е съвсем различна от останалите държави в Съюза и въпреки съветското влияние се вдига над средното ниво с 23.4%. Това донякъде съответства на линията юг-север, според която колкото по-студен е климата, толкова повече работодателите са склонни да отпускат дни за работа от вкъщи.
Ясен пример за това е Скандинавието, където няма държава, която да пада под 40% по този показател. Любопитна е ситуацията с Франция, Ирландия и Дания, където нормите са над 30-35%. Това обаче очертава и друга тенденция - по политическа линия. Видно от картата, страните където има либерални правителства и лява форма на управление са най-пригодни за работа от вкъщи. В контраст - тези с по-консервативни убеждения са против.
Рейшле