Младите лекари не искат да са управители на болници, защото няма пари
Избраните нови управители на четири ключови бургаски лечебни заведения станаха ясни преди дни. Те бяха излъчени след конкурс, проведен от комисия с председател зам. кмета Лорис Мануелян. От резултатите става ясно, че управителите на три от болниците са тези, които досега заемаха длъжността. Преизбрани са шефовете на Центъра за кожно-венерически заболявания - д-р Невяна Йотова, на Онкологичния център - д-р Радостин Дичев и на Белодробния диспансер - д-р Евелина Трошанова. Те са били и единствени кандидати за позициите. Единственият сменен след дълги години служба на ръководен пост е управителят на Центъра за психично здраве – д-р Лорис Сайян, който се оттегли доброволно. Той сам прецени, че след 65-годишна възраст не е удачно да се кандидатира отново за управител и така на негово място беше избрана д-р Надя Желязкова.
- Д-р Мануелян, какви са критериите, по които са избрани управителите на лечебните заведения?
- Основните критерии са свързани с квалификацията, стажа, дипломата и редица други изисквания. Явилите се кандидати трябва да представят проект за управление на съответното здравно заведение за следващите 3 години, който да е съобразен с държавната и общинска здравни стратегии. Това са стандартни проекти, пишат се от хора, които трябва да имат най-малко 400 часа в сферата на здравния мениджмънт. Оценят се качествата на проекта, има ли добро познаваме на менджмънта като условие за успешно развитие на съответното здравно заведение. След това се провежда събеседване, при което членовете на комисията задават въпроси. Питаме допълнително по представените проекти, както и как съответните кандидати биха се справили с координацията с останалите институци – Районна здравноосигурителна каса, Лекарски съюз, Община, Общински съвет и други. Разпитваме много подробно за нормативната база, за здравното законодателство. Ако кандидатът покаже добър нюх – повишаваме оценката, а грешките я свличат много. Общата оценка трябва да е 4,50. И двете части на конкурса са много важни, защото си представете, че представите блестящ проект, но той е писан от някой друг, а това на интервюто ще се проличи.
- Как си обяснявате, че за повечето лечебни заведения няма наплив от кандидати, че се явяват само по един човек и то досегашните управители?
- Общо взето в България за съжаление има много малко подготвени лекари, които искат да станат мениджъри на лечебни заведения. Това е самата истина.
- Д-р Сайян се оттегли сам от ръководната длъжност, заради своето убеждение, а не защото конкурсът има възрастови ограничения. Означава ли това, че човек може да бъде доживот шеф на болница?
- Няма възраства границата за участие в конкурси. Пенсионната възраст се увеличи. Дори законът дава възможност и на тези, които са навършили тези години, да кандидатстват колкото желаят за съответната работа. Така че няма такива ограничения. Годините могат да бъдат пречка само, ако са причина да има промяна в интелекта на дадения кандидат, защото то ще се усети веднага. В този смисъл 100- годишен човек едва ли ще се яви.
- Но само за две години се смениха няколко души на поста министър на здравеопазването, а в Бургас има болници, които от поколения са с едни управители. Липсват ли млади, подготвени кадри?
- Аз също си зададох въпроса защо няма толкова желаещи да участват в конкурса за ръководни кадри. И според мен причината е, че младото поколение лекари се ориентира към чисто професионалната работа и мисля, че искат да се развиват точно в тази насока, тъй като това ги удовлетворява и материално повече, отколкото ако са управители на лечебното заведение. Още повече, че заемащите ръководни длъжности имат тотални рестрикции на заплащането за професионално вложения труд. А всички от управителите са и добри професионалисти, но това не им се заплаща. Например д-р Ишкиева е уникален детски невролог в Бургас, тя поема всички случаи, но навермето Общинският съвет не гласува тя да получава средства, които да усвоява през Районната здравноосигурителна каса чрез прегледи и тя получава само заплата съгласно наредбата - като управител на лечебното заведение. Тя се занимава с много отговорна административна и по-скоро мениджърска дейност. Като се има предвид, че в момента е криза, е много, много трудно да се управлява лечебно заведение.