Да вдигнем ли червен картон на Скопие за ЕС? Северна Македония била марионетка на Сърбия
Доц. Спас Ташев намекна, че вицепремиерът Александър Николоски нарекъл българите мизерни под влияние на господарите му от Белград
Албания ще започне преговори за членство в ЕС до края на годината или в началото на следващата, а Северна Македония – не, което ще е катастрофа за тази политика, която се провежда в Скопие. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ историкът доц. Спас Ташев, след като водещият Златимир Йочев го пита дали заради обидите на вицепремиера Александър Николоски, който е и министър на транспорта на Северна Македония, няма да се блокира евроинтеграцията. „Натам отиват нещата. Северна Македония няма да има шанс за старт на преговори“, добави доцентът.
„Тъмни облаци са надвиснали над България и Северна Македония. Двустранните взаимоотношения са замръзнали. До крайност стигна северномакедонският министър на транспорта и вицепремиер в квалификацията си за българите, което предизвика и вълна от негодование сред българските политици“, каза пък водещият. Той коментира думите на Николоски, че по-мизерни от българите били само онези слуги в Северна Македония, които се подписали, че македонският и българският народ имат обща история, каквато нямали.
“Една голяма част от днешните политици са раждани по границата с България. Там диалектът е толкова близък до книжовния български език, че ако някой турист от страната ни посети тези райони, няма да разбере къде се намира. Стара държавна политика е да се твърди, че между двата народа няма нищо общо. Тя бе смекчена до известна степен при предишното правителство, а при сегашните управляващи старата манджа се претопля отново, за да се стигне до поредните антибългарски изказания“, коментира историкът.
„Често казваме, че Северна Македония не иска диалог с България. Зад Скопие обаче стои Белград. Сърбия не желае това, а Северна Македония е марионетка, която слуша тези призиви и ги изпълнява“, подчерта той.
„Българското Министерство на външните работи правилно е преценило, че това е опит за спиране на диалога с държавата ни. Не трябва да отговаряме на всички провокации, но в същото време стъпките, които трябва да се предприемат, са да запознаваме нашите партньори в ЕС за това, което става в Северна Македония и да търсим общи европейски решения“, заяви Ташев.
„Скопие е в период на тоталитаризъм – абсолютно единомислене и недопускане на каквато и да било друга позиция, която не съвпада с тази на властите, а тези, които не са съгласни, биват репресирани. Това е недопустимо да се случва през 21 век“, добави той.
„Най-голямо разбиране намираме сред албанците в Косово. Те най-добре познават сръбската политика за денационализация и за фалшифициране на миналото“, изтъкна историкът.
„Решението е в една проактивна политика. Навремето между Румъния и Молдова също имаше подобен тип напрежение, провокирано от влиянието на Русия сред рускоезичното население. Тогава беше направен европейски фонд Румъния -Молдова с цел да се популяризират демократичните ценности на ЕС“, добави той.
„Крайно време е и България да инициира създаването на такъв европейски фонд, за да може в Скопие се подкрепят демократични организации, тъй като там всичко е под контрола на държавата и на т.нар. унгарски медии, които се контролират от Белград и Москва“, коментира доцентът.
„Македонската делегация е била наясно, че няма да има знаме на Северна Македония, тъй като посещението у нас е било частно. Няколко дни след това започва ескалиране на напрежението, като сигналът за това не е даден от Скопие, а от Белград“, каза още той.