Кръгла маса от експерти и политици обсъди висшето образование в Бургас и региона
Освен как да бъдат решени дългогодишните проблеми, бяха обсъдени и важни теми, по които да се работи в бъдеще за преодоляване на демографската катастрофа
На кръгла маса, организирана от ректора на на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” проф. д-р Христо Бозов, министри, народни представители, кмет, общински съветници и преподаватели от академичния състав на ВУЗ-а обсъдиха проблемите с висшето образование в Югозападния регион и поставиха въпроси за тяхното решаване.
На събитието присъстваше зам.-министъра на образованието и науката акад. Николай Витанов, председателят на комисията по образованието и науката към Народното събрание - депутатът от ИТН доц. д-р Силви Кирилов, зам.-председателят на същата комисия - народният представител от ПП-ДБ акад. Николай Денков, председателят на КНСБ проф Лиляна Вълчева, д-р Илко Семерджиев - председател на Съвет на настоятелите към университета, кметът на община Бургас Димитър Николов и заместникът му с ресор Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов, председателят на Постоянната комисия по наука, иновации и оперативни програми към ОбС проф. Севдалина Турманова, общински съветници, ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов и други.
Дискусията започна с презентация от страна на ректора на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” проф. д-р Христо Бозов, който представи пред гостите актуалното състояние на висшето учебно заведение и ги запозна със свършеното през годините. Той отчете, че Университетът има 18 професионални направления и 134 специалности, като към момента в него се обучават 3251 студенти. Броят на новопостъпилите за миналата година е бил 1100, докато на дипломиралите се - 1395. Това е сериозен ръст спрямо предходната 2022-2023 г. Бозов благодари на народните представители от 2-ри МИР-Бургас за борбата им, свързана с бъдещото освноваване и изграждане на Факултет по фармация, като отбеляза, че със средствата, осигурени с „поправката Бургас” в предходната актуализация на държавния бюджет, е изработен пълен проект за новата сграда, която изглежда повече от впечатляващо.
Проф. Ованес Мекенян, ръководител на Лабораторията по математична химия, представи най-авторитетното звено на университета, което предлага модел за изграждане на ефективна приложна наука чрез молекулно моделиране на лекарствени препарати и на токсични ефекти, както и симулиране на метаболитни процеси. Лабораторията по математична химия продава своите иновативни продукти на регулаторни агенции, химични и козметични лаборатории по целия свят, има над 400 000 потребители в Европа, Северна Америка, Азия и Австралия и само за миналата година е реализирала над 4 млн. приходи.
След презентацията му кметът Димитър Николов разкри любопитна новина - Общината и ръководството на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” работят активно не само по създаването и акредитацията на въпросния факултет по фармация, но и такъв по дентална медицина - нещо, което в областния център и в Югоизточния регион като цяло никога не е имало.
Кметът Димитър Николов: Вече готвим заявлението за Факултет по дентална медицина в Бургас
„Осем години бяха нужни да разберем дали изобщо ще можем да създадем Медицински факултет в Бургас. Това е страшно дълъг период и се надявам сега да е по-лесно за този по фармация. Стартирахме и една сериозна наша амбиция - изграждането на студентски кампус, което е много важно за нас, защото без качествени условия няма как науката да се реализира лесно”, каза Николов.
Той наблегна още на факта, че Община Бургас е единствената сред всичките 265 общини в страната, която отделя ежегодно големи суми от бюджета за финансиране на висшето образование. По думите му това е решение, което допринася значително за развитието на бакалавърските и магистърските програми, както и за откриването на няколко важни за областта филиали именно в Бургас.
„Само в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” тази година отчитаме ръст на студентите от 500-600 спрямо миналата година. Ако запазим този тренд и увеличим скоростта имаме огромен шанс да преборим поне малко демографската катастрофа, пред която сме изправена. Това е един от шансовете ни. В същото време знам колко много ни се пречи и колко много от нашите преписки се „бутат под бюрата”, защото някой си мисли, че така Бургас щял да изпревари други градове. Ние не се състезаваме с никого. Подаваме ръка на всеки и ако някъде сме сгрешили, извиняваме се”, подчерта кметът Димитър Николов.
Бившият премиер, част от ротационния кабинет между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ акад. Николай Денков, който към момента е председател на комисията по образованието и науката към Народното събрание, презентира интересни данни за висшето образование в страната. Той припомни за Картата на висшето образование, която бе изработена преди няколко години с целта да покаже ясна картина за това къде има проблеми. „През последните години Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” се развива и преобразява, и това е безспорно, и похвално. Но още през 2021 г. стана ясна една притеснителна тенденция. На въпросната Национална карта на висшето образование в Република България излезе изненадващата информация, че освен в Северозападния регион, където се очакваше да има проблем, такъв има и в Югоизточния. И всъщност малко хора си дават сметка колко сериозен е този проблем”, започна изказването си акад. Николай Денков.
Той разкри статистически данни . Средният показател за страната по отношение на това какво е съотношението между колко завършили средно образование продължават с висше образование е 2 към 3 - тоест от трима завършили, двама продължават. За Югоизточния регион обаче той е два пъти по-нисък - от всеки трима, един продължава.
В същото време средният коефициент за наетите лица с висше образование за всички региони в страната е 0.8, а в Бургас - 1.2. „Това създава проблеми за развитие на бизнеса и попълнване на специалисти. В същото време обаче показава, че има какво да се развива с висшето образование в Бургас и затова имате пълна подкрепа от наша страна”, отчете народният представител акад. Николай Денков.
Проф. д-р Христо Бозов пък загатна, че може би не е лоша идея висшето образование в Бургас да се развива и в сферата на изкуството, защото самият град е изпълнен с художници, поети, певци и артисти, които са неизменна част от културата на региона.
Зам.-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов обяви, че присъствието му на форума, организиран от Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” е показателно за това, че държавата подкрепя тези идеи. „Впечатлен съм колко бързо се развива университета”, отсече той и обяви, че е зад всички идеи, свързани с развитието на образованието в направление медицина.
Ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов също се включи в дискусията. Той обяви, че политиката на Община Бургас да финансира висшето образование е нещо, което трябва да се направи на национално ниво. „За 33 години в Република България не се стигна до разбирането, че интересите на бизнеса трябва да са водещи. Този въпрос остава нерешен у нас, а решен в страни като Унгария, Русия, Казахстан. Нуждите на бизнеса и тези на студентите трябва винаги да са в центъра на вниманието и на финансирането. Това е успешният модел, който Община Бургас в лицето на кмета Димитър Николов разбра и уважавам това”, заяви той.