Кой плаща скъпите дрехи на световните лидери?
Във Великобритания се заформи малък спор
Кийр Стармър и съпругата му Виктория приеха дарения от дрехи, за да могат да "изглеждат най-добре", за да представляват Обединеното кралство, каза Дейвид Лами. Запитан за даренията, външният министър предположи, че други страни имат щедри бюджети, финансирани от данъкоплатците за облеклото на своите лидери.
Лами коментира информацията, че сър Кийр може да е нарушил парламентарните правила, като не е декларирал дрехи, купени за съпругата му от донора на лейбъристите лорд Уахид Али.
"Президентите и първите дами на САЩ имат огромен бюджет, плащан от данъкоплатеца, така че да изглеждат по най-добрия начин в името на народа на САЩ."
Всъщност първата дама на САЩ няма достъп до конкретен бюджет за облекло, а мнозина споделят разочарованието си от цената на модата за Белия дом.
В някои държави данъкоплатците допринасят за разходите за живот на своите лидери - и това може да включва облеклото.
Американските президенти имат бюджет за разходи от около 50 000 долара, които могат да бъдат използвани за закупуване на дрехи и други артикули, в допълнение към годишна заплата от 400 000 долара, predawa днес.бг.
Но съпругата на президента на САЩ не получава годишна заплата или бюджет за фиксирани разходи, въпреки че имат платен персонал и офис.
Такъв е правилникът, въпреки че модните решения на първата дама на САЩ привличат огромно внимание.
Сред забележителните примери са сакото Zara на Мелания Тръмп, украсено с надпис "НАИСТИНА НЕ МИ ПУКА, НАЛИ?", при посещение в център за задържане на мигранти, и поразителната алена рокля на Alexander McQueen, носена от Мишел Обама по време на среща с бившия китайски президент Ху Джинтао .
Някои първи дами казаха, че като цяло от тях се е очаквало сами да плащат дрехите си.
Лора Буш, съпругата на Джордж Буш-младши, пише в мемоарите си от 2010 г., че е "изумена от големия брой дизайнерски дрехи, които се е очаквало да купи, за да отговоря на модните очаквания за една първа дама".
"След първата ни година в Белия дом нашият счетоводител каза на Джордж: "Да бъдеш президент струва много" и той имаше предвид главно моите дрехи", пише г-жа Буш.
Прессекретарят на Мишел Обама, Джоана Рошолм, каза пред CNBC през 2014 г.: "Г-жа Обама плаща за нейното облекло."
Първите дами на САЩ също могат да приемат дрехи като подаръци, често от името на правителството. Някои дизайнери приветстват публичността, когато дрехите им се носят от първата дама.
Тъй като цените на дизайнерските рокли лесно достигат десетки хиляди, даренията са единственият начин сравнително по-малко богатите обитатели на Белия дом да си позволят да носят звездни дизайнери.
"За официални събития с обществено или историческо значение, като държавно посещение, дрехите на първата дама могат да бъдат подарени от дизайнер и приети от името на правителството на САЩ", каза г-жа Рошълм.
Музеят Смитсониън е собственик на роклята, която настоящата първа дама Джил Байдън носеше на встъпването в длъжност на съпруга си през 2021 г. като дарение от дизайнера Александрия О'Нийл "в чест на първата дама Джил Байдън" – индикация, че дизайнерът й е дал роклята назаем.
За разлика от това изглежда, че нейната предшественичка Мелания Тръмп, чието богатство на съпруга й го направи най-богатия президент в историята, е дарила встъпителната си рокля, проектирана от самия Ерве Пиер. Това може да се дължи на това, че тя си е платила.
В Обединеното кралство Сара Браун, съпруга на бившия премиер Гордън Браун, говори за трудностите около приемането на подаръци - включително дрехи, докато е обитавала Даунинг стрийт.
"Както бързо открих", пише тя в книгата си „"Зад черната врата" от 2011 г., "няма недостиг на дизайнери и търговци на дребно, които ще ви предложат безплатни дрехи. Въпреки това има много правила какво могат да правят управляващите (и съпрузите) с безплатни подаръци – да не говорим за моралния аспект на използването на позицията ви, за да грабнете безплатни подаръци."
Тя обясни решението: "Нямам 10 съветника и аз измислям начин, който работи за всички. Всички дрехи, които искам да запазя, мога да купя."
"Всички свободно предлагани дрехи или бижута мога ефективно да "наема" за около 10 процента от стойността на дребно, след което да ги върна."
Ами в други страни?
Съпрузите на световните лидери на други места обикновено изглежда разчитат на дарения за избора си на стил.
Французойката Брижит Макрон няма държавен бюджет за дрехи и се смята, че получава тоалети на заем от парижки къщи за висша мода като Louis Vuitton.
Според книгата Madame La Présidente от 2019 г. нейният офис пази запис кои дрехи са й дарени и кои са нейни собствени.
Но нейният съпруг, президентът Еманюел Макрон, беше критикуван за собствените си разточителни разходи. Тази година вестник разкри, че офисът му е запазил място в бизнес класа за полет от Париж до Бразилия единствено за превоз на два от костюмите му на цена от близо 4000 евро (3380 паунда).
В Германия министрите бяха критикувани, че са похарчили 450 000 евро за фризьори, гримьори и фотографи през първите шест месеца на 2023 г., въпреки че изглежда няма конкретен фонд за облекло.