Хакери заразяват компютри, за да източват банкови карти, а алкохолици им помагат да перат пари
ТВ водещата Мария Цънцарова сподели, че е била подложена на фишинг атака
Хакерите източват дебитни карти чрез вируси, които изпращат на потребителите чрез фишинг атаки. Всяка седмица имаме такива случаи. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ директорът на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП комисар Владимир Димитров.
„Ежедневно получаваме около 50-70 сигнала ежедневно за 15-ина различни свързани киберпрестъпления. Наблюдаваме бавно, но плавно и постоянно увеличаване на престъпленията. Увеличават се случаите на компютърни измами“, добави той.
Водещата Мария Цънцарова сподели, че също е била подложена на фишинг атака. „От НЗОК получих писмо. Имала съм била финансова претенция за някаква сума и трябваше да продължа напред със стъпките, а аз никога не съм имала подобни очаквания“, добави тя.
„Идеята на хакерите е да последвате линка. Стресират ви, за да посетите сайт, който е контролиран от тях и в него да си въведете данните от банковата карта. Често и се приканват потребителите да свалят някакъв файл, който представлява компютърен вирус“, обясни комисар Димитров.
„Стационарните компютри са най-застрашени и трябва да имат добра антивирусна програма, защото, ако потребителят се подведе да свали вируса, хакерите ще имат отдалечен достъп до него докато е включен. Те могат да откраднат от компютърната ви конфигурация паролите в браузера, ако сте ги запазили за онлайн банкирането, за пощенската ви кутия, за социалната ви мрежа. Възможно е и да използват вашия компютър като отправна точка за атака на други PC конфигурации и да изпращат фишинг“, обясни той.
„Престъпниците могат дори да ви сменят телефонния номер, на която се получават съобщенията за финансовите операции. Това става с фалшиви пълномощни. Отива техен представител, т.нар. муле и казва, че иска смяна на номера“, уточни експертът.
Има хакери на територията на страната ни, които действат в комбина с чуждестранни техни колеги, добавя той.
Алкохолици и наркомани откриват банкови сметки и ги предоставят на престъпници, а те ги използват за пране на пари, изтъкна Владимир Димитров.
„Все още не наблюдаваме трайно присъствие на изкуствения интелект при измамите. Хакерите са се специализирали в конкретни престъпления. Нигерийските ОПГ са се насочили към романтичните измами, а други престъпни групи създават колцентрове на територията на няколко балкански държави“, добавя той.
Използва се изкуственият разум за хакерски престъпления като автоматизирано сканиране на сайтове за уязвимост и за превземането им, заяви комисар Димитров.
„Не очакваме сериозни атаки за изборите. Предполагам, че ще са като предходните и спокойно ще протече всичко“, добави той.
„Не се поддавайте на опитите за комуникация с хакерите! Игнорирайте ги!“, каза още шефът на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП.
Ежедневно, флегмите доказват, че българският не им е майчин език.