ЛУКОЙЛ се включва в акцията „Да изчистим България заедно“ и ще почисти Бургаския залив
„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД тази година поставя фокуса върху почистването и опазването на водните басейни
За добро или за лошо пластмасата е навсякъде около нас. Този материал е евтин и лесен за обработка, но практически неразградим в естествени условия. Пластмасовите отпадъци вече са добре познат световен проблем. Немалка част от тези отпадъци свършва в моретата и океаните, предизвиквайки дълготрайни екологични и здравословни проблеми.
По различни оценки на международни институти и организации, ежегодно в световния океан попадат над 5 трилиона парчета пластмасови отпадъци с обща маса между 1 и 2 милиона тона… За може човек да си представи какво значи това - една пластмасова бутилка от 1.5 литра за минерална вода тежи 33 грама!
Освен екологичните последствия, пластмасовите отпадъци имат дълготраен негативен ефект върху икономиката, като намаляват качеството на водите и засягат риболовната и туристическата индустрия. Борбата с този проблем изисква съвместни усилия на институции, компании и граждани, които да насърчават намаляване на пластмасовите отпадъци, тяхното правилно изхвърляне, събиране и рециклиране. Безусловно, Черно море има своето „достойно“ място в този проблем.
Това е причината „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД тази година, в рамките на инициативата на bTV „Да изчистим България заедно“ да постави фокуса върху почистването и опазването на водните басейни. Тази инициатива е в синхрон с проекта LIFE WATEROIL, реализиран съвместно от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, Община Бургас, държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и италианската компания „Евровикс“. Проектът има за цел намаляване потреблението на свежа вода в рафинерията и подобряване на екологичното състояние на региона, включително на защитена зона „Мандра – Пода“.
В рамките на инициативата „Да изчистим България заедно“, „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД си партнира с фондация Waste Free Oceans, която ще предостави специален трал за събиране на пластмасови отпадъци от водоеми. На 13 и 14 септември тралът ще премине разстоянието от пристанище Сарафово до Ченгене скеле, като по маршрута си ще събира отпадъци в акваторията на Бургаския залив.
Събраните пластмасови отпадъци ще бъдат рециклирани с помощта на Браншова Асоциация Полимери, която ще осигури логистика и ще координира рециклирането чрез своите членове. „ЛУКОЙЛ България Бункер“ ще дари горивото за катера, който ще тегли трала за почистване на плаващи отпадъци. На 14 септември 2024 г., доброволци нефтохимици ще почистват територията на парк Росенец в района на Ченгене скеле и пикник зона Отманли. Най-активните участници в акцията ще получат награди, осигурени от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД.
Акцията ще бъде подкрепена от множество партньори, включително Община Бургас, която ще осигури необходимата инфраструктура, водолазите от сдружение „Приятели на морето – Бургас“, които ще заснемат подводни кадри с работата на трала за събиране на отпадъци. Общинската фирма „Чистота“ ще участва с камион за извозване на отпадъците и осигуряване на контейнери за разделно събиране. „ЛУКОЙЛ България Бункер“ ще дари горивото за катера, който ще тегли трала за почистване на плаващи отпадъци.
Представителите на Waste Free Oceans, Браншова Асоциация Полимери и „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ ще изнесат беседа за важността на опазването на водните басейни, устойчивите практики за рециклиране и възможностите за намаляване на замърсяването с пластмаси чрез кръгова икономика и иновативни технологии. Организаторите призовават всички да се включат в инициативата „Да изчистим България заедно“ и за отговорно отношение към околната среда.