Нов вирус, пренасян от кърлежи, е открит в Китай
Пациентът е получил треска, главоболие и повръщане около пет дни след посещение на парк в голяма влажна зона
Нов вирус, пренасян от кърлежи, открит в Китай, може да се разпространи сред хората и да причини неврологично заболяване. Наречен WELV, той е открит за първи път у пациент на болница в град Джинжоу през юни 2019 г. Пациентът е получил треска, главоболие и повръщане около пет дни след посещение на парк в голяма влажна зона във Вътрешна Монголия, автономен регион в Северен Китай, съобщава Live Science. Той казал на лекарите, че е бил ухапан от кърлежи в парка. Антибиотиците не облекчават симптомите на 61-годишния мъж, което показва, че инфекцията не е причинена от бактерии.
Анализът на ДНК и РНК в кръвта на пациента разкрива неизвестен досега ортонаировирус. Тази група вируси включва няколко, които се предават от кърлежи, напр. вирусът, който причинява кримско-конгоанска хеморагична треска, рядко и фатално заболяване, което може да се предаде на хората чрез ухапване от кърлеж или излагане на телесни течности на заразени хора.
WELV не е наблюдаван преди при животни или хора. След откриването му в кръвта на пациент, изследователите го търсят в кърлежи и животни в северен Китай, включително парк, който пациентът е посетил. Те са събрали около 14 600 кърлежи и ги групирали въз основа на местоположение и вид. Около 2% от тези групи са положителни за генетичния материал на новия вирус. Пет вида кърлежи могат да носят вируса, но кърлежите от вида Haemaphysalis concinna са пропорционално положителни най-често.
Вирусът е открит и при малък процент изследвани овце, коне и свине, както и малък брой гризачи Myospalax psilurus.
Генетичният материал на вируса не е бил наблюдаван при кучета и говеда, но някои от тези животни са имали антитела, което показва, че имунната им система в даден момент се е преборила с патогена.
Анализирана е и кръв от "видимо здрави" горски рейнджъри и е установено, че 12 от 640 проби имат антитела. Освен това тестовете са извършени в четири болници в североизточен Китай. Сред стотици пациенти, които са развили температура в рамките на един месец след известно ухапване от кърлеи, 20 са положителни. Трима са били едновременно заразени с други болести, пренасяни от кърлежи, докато останалите 17 са имали само WELV инфекция.
Хората с инфекция с WELV са имали общи симптоми като треска, замаяност, главоболие, дискомфорт и болки в гърба, както и гадене, повръщане и диария. Лабораторните резултати показват признаци на увреждане на тъканите и съсирване на кръвта при много от тях.
Един пациент с WELV инфекция изпаднал в кома. Той има висока концентрация на бели кръвни клетки, признак на инфекция, в течността около мозъка и гръбначния мозък.
За щастие всички пациенти са се възстановили след лечението и са изписани след 4-15 дни.
Въпреки това, когато изследователите инжектирали вируса в лабораторни мишки, е установено, че той може да причини фатални инфекции, които достигат до много органи, включително мозъка. Това откритие потвърждава, че WELV може да причини сериозни инфекции на нервната система.
„Данните предполагат, че новооткритият ортонаировирус е патогенен за хората... и циркулира сред хората, кърлежите и различни животни в североизточен Китай“, заключават изследователите. „Подобряването на наблюдението и откриването на нови ортонаировируси ще позволи по-добро разбиране на въздействието на тези вируси върху човешкото здраве", цитира учените Live Sciencе.