Паламуд се появи в Царево, идва ли по-рано есента и как да се възползваме от деликатесната риба
Най-добрата компания на ястията с „циганка”, както морските вълци наричат първите и дребни екземпляри с меко месо, е... хубавото червено вино
Паламудът тази година подрани, споделят опитните рибари. Макар засега да е само на определени места - предимно в Царево, но също и в Приморско и Несебър, през този период на 2024 г. рибата вече се лови още в началото на септември. Това подтикна мнозина да се питат дали обикновено сочената за вестителка на есента „циганка” не се опитва да ни каже нещо. Доста едра е, над 400 грама.
Това, че сега паламудът влиза в мрежите им не значи нищо повече от това, че просто се е появил, защото утре може и да изчезне. Той се носи на пасажи и живее предимно на дълбочина между 40 и 60 метра, като излиза на брега късно вечер, за да търси храна на плиткото.
И точно така се улавя в мрежите. Узакмата е вид риболов, при който се пуска плуваща мрежа с оловни халки. Това се прави около 20-25 минути преди да настъпи сумрака и реално това е единственият начин да се улови паламудът точно сега. В този момент от деня рибата е на сравнително плитко, а слънцето пада по повърхността на водата под такъв ъгъл, че небето се слива с морето и рибата на практика „ослепява”. Точно така се навира сама в мрежите.
Очакванията на рибарите, въпреки ранната поява на тази изключително вкусна черноморска риба, е че тази година няма да се повтори огромния улов от 2022 г., когато по тържищата се виждаха екземпляри от по 1.2-1.5 килограма. Засега уловът е с тегло между 400 и 600 грама и ще се запази така до края на септември. Крехка, с меко месо. Октомври обаче може да има изненади, споделиха пред Флагман рибари. Напълно е възможно да видим риби по пазарите от по 1-1.2 кг.
Любопитно е, че паламудът е една от малкото риби, които не се вписват в условията на популярната поговорка - той се вмирисва не от главата, а от опашката. Затова е нужно при готвенето му да се спазват някои специфични правила. Точно по тази причина и рецептите, в които фигурира тази риба, са малко по-различни от останалите.
"Режеш и плачеш от кеф"
Може би най-вкусното ястие, което ще опитате тази есен, е паниран паламуд на трахули. Думата е жаргонна и означава нарязани кръгчета. Паламудът първо се поставя във фризера за не повече от 30 минути, защото така се работи най-лесно с него. После се измива със студена вода, почиства се от хриле, перки и коремни вътрешности - набляга се в зоната на опашката. После отново се измива няколко пъти с вода и се осолява с едра сол. После се оставя да престои 24 часа.
На следващия ден солта се маха и рибата се подготвя за панировка и запръжка, която се извършва по традиционния начин в тиган. Не е никаква философия, но с чаша бяло или червено вино това ястие е може би едно от най-големите класики по Черноморието.
Ропотамо
Съвсем не е случайно, че едно от другите най-популярни ястия с паламуд носи името на река Ропотамо. Именно в морските градове край нея „циганката”, както се нарича жаргонно дребните екземпляри, излиза най-рано.
В тенджера се вари рибата, нарязана на шайби, заедно с доматен сос, нарязани на шайби кисели краставички, моркови. Ключова съставка е бобът, както и грах. Понякога се слага лук, както и мед. В някои рецепти с рибата се слага и оцет. Към сместа може да се добави бахар. Всичко това се вари в тенджерата до омекване на шайбите от паламуда. Когато всичко е готово, изсипвате в буркани и имате страхотна гозба за зимата.