Забранени ли са телефоните в училище? Министър Цоков проговори за ЛГБТ пропагандата и черния списък
Професорът уверява, че такава нямало и щял да защитава учителите, защото са будители и герои
Използването на телефони в класната стая е забранено от Закона за предучилищното и училищното образование още от 2016г. В много правилници на отделните училища има и такова ограничение в междучасията и изобщо в рамките на учебния ден. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ образователният министър проф. Галин Цоков.
„Тревожни са данните, които се получиха от последното изследване, които показаха, че голям процент ученици са разсеяни и не внимават в час, защото използват мобилните си телефони – над 50%. Само забраната няма да постигне резултата, който искаме – децата да са по-мотивирани и по-концентрирани“, сподели той.
Професорът сподели, че откакто е министър отговарял само на един въпрос в парламента и той бил свързан с брошурата, намерена в лекарски кабинет на училище, за ЛГБТ пропаганда. Тя отново бе размахвана и когато се обсъждаше Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация в българските училища, добави той.
Цоков уверява, че Министерството на образованието и науката няма да допусне репресия на дете, учител или родител.
Според него такава пропаганда, за която говори Корнелия Нинова, няма, а най-добрият щит срещу стремежът да се налага промяна на възгледите за нетрадиционната сексуална ориентация било образованието. Той се обърна от синият екран към родителите и ги призова да позволят на учителите да образоват децата им. „В училищата това се прави по утвърдени от министерството учебни програми. Те няма да правят пропаганда, защото в тази среда се учи, а не се пропагандира“, коментира министърът.
Той говори и за черният списък на „Възраждане“ като изтъкна, че прокуратурата е сезирана и се очаква да произнесе дали има нарушение.
„Българските учители не може да бъдат вкарвани в черни списъци, защото са си извоювали правото да бъдат в други – единият е на 1 ноември – Денят на народните будители, а другият на 2 юни – Денят на героите“, заяви професорът.
Ако има натиск към преподавателите в училищата, ние ще се намесим, предупреди той.
Министърът разкри, че около 700 000 са учениците, а около 50 000 – първокласниците, които ще прекрачат училищния праг на 16 септември. След няколко дни ще имаме точните цифри, добави той.
„1100 бяха ремонтите на училища, а някои от тях са свързани с изграждане на нови сгради. В малко над 100 строителите ще останат в тях и след първия учебен ден. Само за 23 от тях е ясно, че децата ще учат в други сгради, защото ако останат в училище, това ще застраши тяхното здраве и живот“, призна професорът.
„До началото на ноември ще приключат ремонтите. Така е предвидено от фирмите, осъществяващи ремонтните дейности. Променя се сериозно образователната среда – от инсталации, до управление и до цялостно реновиране на сградите“, добави той.
„За щастие, на местата, където имаше пожари през лятото, нямаше пострадали училищни сгради. В старозагорското село Гранит изгоря училището по-рано. Няма нищо по-трагично от това. Когато отидох там, бяха останали само колоните, а това училище е построено през 30-те години на 20-ти век с дарения на селяните, на будни българи след земетресението. Макар че бяха останали само колоните, се вееше българското знаме. Това беше знаково. Училищата са като птицата Феникс и дори да изгорят, отново се създават, защото българите искат да направят най-доброто за своите деца”, каза Цоков.
„За съжаление родителите са записали децата си в училище в друга община и това дава основание за закриването му, ако сградата, която им е предоставена, е без ученици“, обясни той.
„Дневниците ще са същите като миналата година. Всяко училище може да избере с какъв електронен дневник ще продължи да работи”, увери министърът.
Изработили сме обща визия за дигитализация в образованието, каза още той.
"а гета, раждащи олигофрени и престъпници" - олигофрените и престъпниците си ги раждате ВИЕ.