Вигенин: Познатите стари лидери на левицата няма да са водачи на листи, излизат нови, млади хора
Нинова беше изключена по всички уставни правила, а не, както тя го правеше, изтъква зам.-председателят на БСП
За първи път лявата коалиция се събира. Лявото се завръща като сериозен играч на политическия терен, заяви пред БТВ зам.-председателят на БСП и евродепутат Кристиан Вигенин. И подчерта, че в листите на обединението напред ще излязат млади, нови хора. Познатите стари лидери нямало да са водачи на листи. Партията ще се яви на предстоящите предсрочни парламентарни избори в коалиция „БСП – Обединена левица”.
Напът сме да преодолеем проблемите, искаме да се фокусираме върху реалната политика. За пръв път лявото пространство се събира, за пръв път имаме шанс да се явим с обединена левица на изборите, каза Вигенин. „Създаването на широка лява коалиция е новината от днес, съдебните решения и обжалванията ще ги преживеем”, посочи Вигенин.
Съдът реши: Атанас Зафиров представлява БСП в ЦИК
Според дългогодишния депутат събитията от последните 2-3 седмици демотивират част от избирателите. „След днес обаче ще имаме достатъчно време, за да върнем оптимизма, желанието за добри резултати и лявото на политическия терен. Всякакви опити на бивши лидери и членове на партията да саботират процесите просто няма да се получат. Времето за голямото ляво обединение дойде", категоричен е той.
„Не се връщаме към стария си образ, макар да се обединяваме със стари и познати лица от БСП. Около тези лидери, познати ни от преди време, има нови хора, които не произхождат от БСП. В листите ни ще видите много млади хора от страна на БСП и на другите партии. Познатите стари лидери няма да са водачи – ново начало, нов път”, продължи той.
„Корнелия Нинова и приближените ѝ вкараха съда в партийните въпроси. Убеден съм, че съдът няма да се намеси във вътрешните дела на партията. Самата Нинова възприе поведение и действия, които доведоха до тези решения. В крайна сметка, ние сме хора от БСП много преди нейната поява. Ние избираме партията”, категоричен е Вигенин.
По думите му в проведеното през уикенда заседание на партията не е имало съмнения относно взетото решение за изключването на Нинова, Крум Дончев, Георги Свиленски и Иван Ченчев.
Нинова беше изключена по всички уставни правила, а не, както тя го правеше, изтъква зам.-председателят на БСП.
„Всеки от нас си е научил уроците от последните години. Когато пет-шест пъти правиш едно и също, не може да очакваш друг резултат. Нашите резултати последните 6 пъти все падат”, продължи той.
Зам.-председателят на БСП посочи, че столетницата е изглеждала различно още на традиционния събор на Бузлуджа тази година. Тогава станало ясно, че нещо се променя.
"Има последователни усилия, за да се подпише коалиционен договор, в който си поставяме за цел да изградим реална истинска алтернатива на всичко, което се случва в България. България да бъде социална, справедлива и спокойна", каза още Вигенин.
А за напрежението в ДПС той каза: „Бих се чувствал некомфортно, ако трябва да избирам между Ахмед Доган и Делян Пеевски. Те са кръвно свързани – единият даде шанс на другия, а може би е обратно. Ние сме давали оценка за изявленията на Доган, че раздава порциите, след това и за избора на Пеевски начело на ДАНС. БСП не трябва да избира между единия и другия. Избирателите им може би трябва да гледат напред, не в миналото. Показали сме в миналото – когато има добри неща за България, можем да работим с всеки. И сега можеше да не стигаме до тези избори, ако преобладаваше разбирането, че има възможност да се обединим, за да извадим временно страната от въртележката от избори.”
Той е на мнение, че „Продължаваме промяната” постоянно се фокусират върху конкретни хора: „За нас кой да е премиерът е функция на това какво искаме да постигнем. В отиващия си парламент ние бяхме много близо до формирането на мнозинство около конкретни теми, далеч от ГЕРБ и ДПС. Нека видим резултатите от изборите и ще направим най-доброто за България.”
Според евродепутата Екатерина Захариева има по-големи шансове да бъде избрана за еврокомисар. По думите му трябва да се ориентираме към ресори, които биха могли да имат реално отражение върху живота ни – енергетиката, регионалното развитие, земеделието, транспорт.