БАН, Областна администрация и Община Бургас подписаха меморандум за сътрудничество
Чрез меморандума се гарантира доброто междуинституционално взаимодействие, обмяна на информация за научни достижения, научни изследвания и резултати, имащи отношение към развитието на регион Бургас
В Областна администрация Бургас беше подписан днес Меморандум за сътрудничество между Българска академия на науките, Областна администрация Бургас и Община Бургас. Водени от убеждението за необходимостта от подобряване качеството на живот, чрез развитие на образованието и науката, изразявайки готовността си за обединяване на своите усилия, съобразно притежаваната компетентност, с цел подпомагане на регионалното развитие на територията на община Бургас и област Бургас подписи под документа положиха председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, областният управител на област Бургас проф. д.н. Мария Нейкова и кметът на Община Бургас Димитър Николов.
Чрез меморандума се гарантира доброто междуинституционално взаимодействие, обмяна на информация за научни достижения, научни изследвания и резултати, имащи отношение към развитието на регион Бургас.
„Много е важно науката да достигне до по-малките населени места в региона. Да се позиционира по- близо до хората, за да има възможност да се подобри качеството на живот на обществото“, каза в обръщението си областния управител проф. Мария Нейкова. Страните ще си съдействат при разработването на експертизи, становища и други експертни оценки по проекти на нормативни актове, регионални стратегии и проекти.
Предвижда се разработването на научноизследователски и научноприложни проекти и разработване на регионални прогнози и оценки за състоянието и качествата на компонентите на околната среда, на биологичното разнообразие, мониторинг на околната среда и на природните ресурси в региона, защита на населението и критичната инфраструктура и управлението на риска от природни бедствия и аварии.
Подписващите се страни ще си съдействат и ще обединят своите усилия за създаването и развитието на технологични центрове, бизнес инкубатори и технологични паркове за трансфер на технологии. Меморандумът обхваща разработването на методи, технологии и съоръжения, осигуряващи нови и възобновяеми източници на енергия, както и разработването и внедряването на информационни и комуникационни технологии с оглед на прилагането на компютърни системи и мрежи (локални и глобални) за управление на общинската инфраструктура и териториалното развитие.
От БАН и Регионалния академичен център на БАН-Бургас, с председател проф. Севдалина Турманова, се ангажираха да се организират съвместни образователни и квалификационни програми, научни форуми и конференции. Според акад. Ревалски регионалната структура на БАН под ръководството на проф. Турманова трайно заема лидерското място сред всички 17 звена, които се занимават с научна и изследователска и научноприложна дейност в страната.
По време на срещата се подписа и Споразумение за сътрудничество с Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
На събитието присъстваха още акад. Никола Съботинов – председател на БАН 2008-2012 г., член кореспондентът на БАН Александър Костов, кметът на Община Малко Търново Илиян Янчев, кметът на Община Царево доц. Марин Киров, председателят на Общински съвет -Бургас Михаил Хаджиянев, директорът на РИМ- Бургас д-р Милен Николов, директорът на РД „Държавен архив“ Данка Георгиева, ректорът на БСУ проф. Милен Балтов, председателят на ТИК-Бургас кап. Жорж Дерелиев, представители на академичната общност от У-тет „Проф. д-р Асен Златаров“ и Бургаски свободен университет.
https://www.burgas.bg/ru/posts/view/3669 - 2009 година.
На 19.02. в 9:30 ч. Областният управител Константин Гребенаров ще посрещне Министъра на образованието акад. Стефан Воденичаров, акад. Никола Съботинов, чл.кор. Николай Милошев - изпълняващ длъжността председател на БАН и кмета на Бургас Димитър Николов. По време на срещата ще бъде подписан меморандум за сътрудничество между БАН- Академичен център Бургас, община Бургас и Областна администрация Бургас. - това през 2013 година.
Този меморандум нещо като ТЕЛК ли е, че трябва да се преподписва през няколко години? Или наистина сте толкова немощни в главите, та смятате, че бургазлии и те са?
Защо ви плащаме заплатите, да се занимавате с тъпотии ли?
„Много е важно науката да достигне до по-малките населени места в региона."
В малките населени места НЯМА вода, няма транспорт, няма лекари, няма училища няма работа. Нищо няма. Вече и хора няма, само от гъгриците. А вие ходете се кълчете и подписвайте меморандуми.