Кой ще регистрира ДПС? Политолог очаква съдебни дела срещу решенията на ЦИК и районните комисии
Даниел Стефанов обясни, че няма значение кое от двете крила ще седне първо на масата за приемането на документите, а от тяхното съдържание
Спорът кой ще вземе марката ДПС, който се води в момента, най-вероятно ще се реши от съда. Политологът Даниел Стефанов, който бе представен в „Тази сутрин“ по бТВ и като експерт по избори, обясни, че който я придобие, ще разполага и с трибуквената абревиатура. Поне по закон не може да има друга партия или коалиция, която да носи същото наименование, подчерта той.
„Това, да седнеш първи на масата за регистриране, не ти гарантира регистрация. Ако едно от крилата стигне първо дотам, не означава, че ще бъде регистрирано, защото има доста елементи, които не са толкова прости и еднозначни. Решението на ЦИК, което ще бъде огласено днес или утре, ще определи кой е регистриран и кой не“, коментира Стефанов.
„ЦИК ще вземе някакво решение, което ще бъде автоматично обжалвано в съда, но по-сложен е казуса с районните избирателни комисии, защото имаме 28 административни съдилища, които ще трябва да разглеждат казуса“, подчерта той.
В Русе е много смешна ситуацията, защото и двете страни са посочили един и същи човек за позицията в РИК, изтъкна политологът.
Не съм сигурен дали заради спора, няма да се стигне после до атакуване на всички решения на РИК в съда, добави той.
Вероятно ДПС на Делян Пеевски е изпратило по електронен път своите документите за регистрация, но предстои ЦИК да прецени дали да ги приеме, каза пък Стоил Цицелков от Сдружението за честни избори. Според него те не са подадени по надлежния ред. Същото каза и преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова в „Твоят ден“ по Nova News. Според нея електронното заявление няма тежест.
ЦИК, въз основа на Изборния кодекс, трябва да получи определен набор документи, обясни тя.
„Този набор от документи се предава на физически адрес и се представя копие от регистрацията на политическата партия, за да може ГРАО да провери дали гражданите, които са се подписали, са с избирателни права“, обясни доц. Киселова.
Преподавателят по политически науки в Софийския университет "Свети Климент Охридски“ д-р Ваня Нушева пък заяви в „Тази сутрин“ по бТВ, че законът не позволява, ако една партия успее да се регистрира с определено име, друга да има в названието си същата абревиатура.