По-страшна ли е от COVID-19 западнонилската треска? Болестта погубила и Александър Македонски
Д-р Гергана Николова разкри, че вирусът много прилича на коронавируса и при 80 на сто от случаите няма никакви симптоми
Западнонилската треска, която взе първите си жертви в България, не може да предизвика епидемия. В „Тази сутрин“ по бТВ д-р Гергана Николова, която е член на Управителния съвет на БЛС и на сдружението на общопрактикуващите лекари, каза, че вирусът много прилича на COVID-19 но заразата не може да се осъществи по въздушно-капков път.
Водещият Златимир Йочев пък уточни, че у нас има тримата заразени със западнонилска треска и те са на възраст между 61 и 74 години.
„Вирусът прилича на COVID-19, но за разлика от него, за да се заразите, трябва да ви ухапе комар, който преди това е смукал кръв и от болно животно. Естественият резервоар са птиците и в някои случаи конете“, заяви д-р Николова.
Трябва да сме спокойни, защото този вирус не може да създаде пандемия като COVID-19, добави тя.
„Този вирус съществува заедно с нас около 1000 години. За толкова време никой не е разбрал да е създал някакви сериозни, огромни огнища с много заболели“, добави лекарката.
„По последни данни Александър Македонски не е умрял от отравяне, а от западно-нилска треска, защото връщайки се от Месопотамия, където Тигър и Ефрат заливат земята и има много тресавища“, уточни тя.
Плутарх описал, че влизайки в Александрия, античният цар вижда гарвани, които летят, но падат умрели в краката му и приема това за знамение за нещо лошо
Македонски развива симптомите – висока температура, гадене и повръщане, главоболие и болка в мускулите, изтъкна д-р Николова
„При 80% от заразените няма да има никаква клиника. Имало е и през миналата година заразени, но са били сред хората, които не са развили никакви симптоми“, добавя тя.
Началничката на отделението по невероинфекции в специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Иван Киров“ в София д-р Ралица Йорданова пък допълни, че освен чрез заразен комар, западнонилската треска може да се предава и от майка на дете и при кръводаряване. Затова има ограничения при вземането на кръв от хора, които са се завърнали от райони, където инфекцията е с по-висока честота на разпространение, поясни тя.
Държавата трябва да се погрижи да няма разпространение на комари, заяви д-р Гергана Николова. Не се самолекувайте, призова тя.
„Свържете се с личния си лекар, ако в рамките на инкубационния период, който е между 3 дни и 2 седмици, се развият следните симптоми: висока температура с често втрисане, силно главоболие, болки зад очните ябълки, мускулно ставни болки, обрив по гърба, ръцете и корема, гадене, повръщане“, добави инфекционистът.
Това, че те е ухапал комар и имаш повишена температура, не значи, че имаш западнонилска треска, каза пък Николова.
Тук е болестта ГЕРБола.
Опитва се със ваксинация,
чрез Изборите нашата нация.
Най-успешните лечение
си е Военно положение !
вида. Този ,от 19-та година, никой
не го е изолирал , нито
идентифицирал. Следователно......
Не само е по опасна, но най-опасната болест, затова трябва да се заключим вкъщи и да заварим входните врати, за 2 седмици да понамалят случаите, докато се въведе ваксина.
И този път- няма не искам! БОЦ и това е
Вън, търгашите от храма.