Пазят в трезор римския аристократ и накитите му, намерени край Тополовград
Открити са рядко срещана ризница от тази епоха, копия, нож, богато украсен със скъпоценни камъни, много оръжие, златен пръстен, огърлица и др.
Златното съкровище, открито край тополовградското село Капитан Петко войвода, ще бъде пазено в специален трезор с видеонаблюдение и всички необходими мерки. Откритите разкопки са без аналог и представляват погребение на знатен воин аристократ от Римската епоха.
До тях се е стигнало по време на спасителни разкопки - по време на изгражда се фотоволтаичен парк, като трасето на кабела минавал именно през тази могила. Това наложило да започнат разкопките.
Ето какво още разказа зам.-кметът на Тополовград Хараламби Мочев за уникалното златно съкровище през Флагман.бг:
"Става въпрос за топлоизгаряне на тракийски аристократ на римска служба - много богато погребение на войн. Открити са дъбови листа и венец от златни листа. Има огърлица, украсена с много сложна плетка и скъпоценен камък. Имал е гривна на ръката с плочка. Пръстен, масивна халка. Ритуален нож със златна украса и инкрустиран със скъпоценни камъни. Цялото му бойно снаряжение е с него - копия, ножове, двата меча, интересна ризница, ножници. Освен това цялото погребение е било покрито с платно, стъкано със златни нишки в него, но е изгоряло. До него е погребан коня му - също изгорен. По коня има сребърни украси и златни пластини. Това говори за високия ранг в обществото. От температурата при топлоизгарянето бронзовите и сребърните предмети са се разпаднали, но златото не е. Има красив съд до него - запазен напълно, все едно е правен днес. Всичко подлежи на реставрация и консервация", обясни зам.-кметът.
Съкровището ще бъде изложено в музея в Тополовград, където в момента се изгражда трезор за охраната на тази находка. Ще може да се наблюдава от посетители с всички необходими мерки за охрана и опазване.
"Това е най-голямото откритие при такъв тип разкопки. При реставрацията очакваме да излязат още подробности. Археолозите очакват и се надяват да намерят надписи по тези предмети, за да хвърлят светлина върху това кой е притежателят им и кога е живял. Засега предположението е, че става въпрос за началото на 1 век след новата ера, когато християнството още не е наложено по нашите земи. Топлоизгарянето е характерно в предхристиянския период и предимно характерно за тракийските народи. Огърлицата, която е открита, е без аналог в България. Много рядка, бих казал уникална", допълни още Мочев.