ГДБОП, НАП и прокуратурата разбиха престъпна група, ощетила бюджета с 11 млн.лева. Замесен ли е депутат от ДПС?
Едно лице е изтеглило от фирмите 57 млн.лева кеш, твърдят от прокуратурата
Две престъпни схеми за укриване на данъци, чрез които държавният бюджет е ощетен с близо 11 млн.лева разбиха днес ГДБОП, НАП и Софийска градска прокуратура. От прессъобщението на Националната приходна агенция става ясно, че едната схема е свързана с неплащане на корпоративен данък с търговия на зърно, а другата - за укриване на ДДС при търговия с торове.
Старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП и Евгени Нанков, заместник изпълнителен директор на НАП уточниха, че действията по пресичане и документиране на дейността са извършени под надзора на прокуратурата и съвместно с НАП.
В организирана схема за избягване на плащането на дължимия корпоративен данък участват множество търговски дружества с характеристики на „липсващи търговци", „буфери" и „брокери", деклариращи големи обороти на доставки на селскостопанска продукция, попадаща в обхвата на чл.163а от ЗДДС.
Доставките към тях са основно от три направления – доставки на селскостопанска продукция, зърнени и маслодайни култури. След предприемане на контролни производства от органите на НАП спрямо някои от участниците, те се заменят с нови търговски дружества със същите характеристики и профил.
По тази схема контролните органи са изчислили до момента нанесена щета за бюджета приблизително 9 млн. лв. При другата схема на данъчна измама с торове е организирана мрежа от фирми, които имитират вътреобщностни доставки от български към чуждестранни дружества с предмет на доставките – амониев нитрат. Чрез изготвянето на неистински документи се създава привиден поток на стоки към чужбина, като в действителност стоките са реализирани на българския пазар без задължителните документи и без да се начисли дължимото ДДС в размер на 20%. Щетата за бюджета по тази схема е приблизително 2 млн. лв. към момента.
Установено е лицето, което в качеството си на пълномощник по банковите сметки на някои от фирмите „липсващи търговци“, е изтеглило сумата от 57,5 млн. лв. за по-малко от 2 години, уточниха от НАП.
Организираното сдружение е инвестирало голяма част от средствата в имоти на добри локации и висока цена. Фиктивно са придобивани луксозни автомобили, ползвани от лица, близки до фирмата и с несъответстващи на занятията им доходи, добавиха от приходната агенция.
От МВР уточняват, че са задържани 9 лица за 24 часа. На шест от тях са повдигнати обвинения от прокуратурата, като трима са с наложена от съда мярка за неотклонение „задържане под стража“, а двама са с парична гаранция и един – с мярка „подписка“. По време на извършените действия по разследването са претърсени 27 адреса в страната (София, Монтана, Враца, Плевен). Иззети са множество веществени доказателства. Съвместните действия на ГДБОП, НАП и Софийска градска прокуратура продължават.
Разследващите не съобщават имената на заподозрените, но почти едновременно в десетина медии се появиха твърдения, че в аферата е замесен депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов, който е сред най-близките до почетния председател Ахмед Доган. Твърди се, че именно шофирания от него джип Рейндж Роувър е иззет по досъдебното производство.Ибрямов беше изловен да пристига със същия джип за една от срещите с Доган в летните му сараи в "Росенец".
Сега разбрахте ли откъде идват джиповете, екзотичните екскурзии и имоти на разни певци и силиконки.
Преди 3-4 месеца разкриха и контрабанда за милиони с действащ главен секретар и политическа партия с други мафиоти и пудели!
Резултат?
На чист български - Йок!
Ако беше в друга държава край с политиката и в затвора. А тук дори пак си ги избират.
Да крадат!
Източване на кеш по различни схеми си вървят и по пътя на Копринката, заедно с дерибеите и Фигуранта.
От кога....
1. Заседанието не е извънредно насрочено е от месеци.
2. Второ - не става ясно какво точно се е променило в програмата от април до сега, че вече всички са доволни. А какво не се е изпълнило от предходната програма и защо?
3. По принцип ВиК трябвада включва Областна администрация в поръчки над определена сума. Прави ли се това в момента, че се скача през 2 нива и се иска включване на всички общини за всички суми?
4. В момента работата на територията на общините се приема от комисии с председател или най-малкото участник от съответната община . Колко протокола за приемане на обекти не са подписани или са подписани с особенно мнение от кметове?
4. Някой въобще чете ли бизнес плановете на ВиК и следи ли как се изменят загубите от мрежата, че пак всички са с някакви надежди?