„Солени ветрове“ сверява часовника, но едва ли ще промени климата в света
Поетът с китара и председателят на сдружението, което организира фестивала, отговориха на читател на Флагман.БГ, който настоява за молебен, след като известен бард отиде в небесния хор
Магията на „Солени ветрове“, която поражда явления като „Молец“, е във всичко – и в изпълнителите, и в публиката, и в общината, и във всички, които работят за успехите на Бургас. Това каза в интервю за Флагман.БГ Антон Димитров.
Бардът Атанас Стоянов пък коментира, че ключовите думи в потока от новини и сега, и преди 10 години е била и е замъгляване. Той разкри, че 10-те песни, които ще участват в конкурсната програма на фестивала, отразяват нашето ураганно време.
Председателят на едноименното сдружение, което за 16-та поредна година организира в морския град международен бардфестивал, пък отговори и на читател на сайта, който в свой коментар под статия за обичания поет с китара Явор Георгиев предложи молебен за здраве, за да спре „черната серия“. На следващото общо събрание ще предложа да го организираме, обеща Антон Димитров.
36 барда от четири страни на „Солени ветрове“ в Бургас
-За 16-та поредна година Бургас ще е столица на изпятата поезия. А вие като един от организаторите на Международния бардфестивал „Солени ветрове“ какво бихте казали за този феномен на „Охлюва“?
-Антон Димитров: Фестивалът отдавна има свой собствен живот и ние просто живеем в него. Той не ни оставя да скучаем нито като организатори, нито като гости и хора, наслаждаващи се на неговата прелест. И тази година той ни изненадва с трудности организационни, логистични и дори духовни. Борим се , стараем се и се надяваме да се справяме все по-добре.
-Атанас Стоянов: Да добавя малко предистория! Събрахме се неслучайни приятели в нашата кухня и „учредихме“ „Кръгът на Барда“. Това се случи през лятото на 2004 година. След безброй концерти назря идеята за фестивал. Започнахме да търсим начини и ето отвори се фантастичен прозорец във времето, през лятото на 2009г. Трябваше да се действа бързо. Светлана Стоянова, Христо Граматиков и аз обсъждахме варианти на името на фестивала и тя го даде – Солени ветрове. За създаването на регламента допринесоха всички налични в момента бургаски бардове от „Кръгът на барда“. Аз създадох логото за пет дни. Когато започнахме през 2009 година, нямахме дългосрочни очаквания даже и за три години напред. Но ето сега се радваме на 16-то издание и което е много важно, без прекъсване - даже и в пандемията.
-Ключовите думи в потока от новини през последните дни са пожари, война, избори и джендъри. Може ли музикално-поетичният ураган да промени климата и да направи света по-добър?
-Ант.Д.: Да промени нещо в глобален мащаб едва ли може. „Солени ветрове“ обикновено служи за „сверяване на часовника“. Фестивалът показва на хората, че са нормални, здравомислещи и че никаква пропаганда не може и не бива да разстройва вътрешното им чувство за справедливост, морал, ценностна система и вяра.
Ат.Ст.: Ключовата дума си остава замъгляване. Във встъпителните думи при откриването на фестивала през 2014 година казаха, че навлязохме в нов век и очаквахме нов свят, изучихме нови измерения и технологии и виждаме как ... мъглата се сгъстява и се вдига все по-нагоре и по-нависоко. Залутаха се хората в модерни игри и въжделения: „Вече сте хомо луденс - обявиха медиите, - ще играете до дупка, но само играта която ние ви предложим.“
-Звучи ужасно! Тогава казахте, че към нея има под игра и под игра и… подигравка, но хората са увлечени в заблудата и няма да усетят манипулацията...
-Ат.Ст.: Да казах, че рестартиращият отговорник е наредил „манипулирай и владей“, а зомбиращият келеш - „устойчиво зомбирай! Започни от начало, увеличи затъването и затъпяването, и прошнуровай, и прономеровай творческия полет на въображението. И никакви изключения… никакви изключения … Изключи света - Сега“...
-Изключването на света го преживяхме, а вие сте го предсказали 8 години преди това...
Ат.Ст.: Тогава казах, че настъпиха нови времена – „бардовски... И ето поеха по пътищата бардове с обикновен вид и очите им светеха, но не по вълчи, а по начина по който свети лунната пътека. Бардове с послания, бардове с истории с прости истини.
-А трудно ли се пишат песни за времето, в което живеем?
Ат.Ст.: Не и когато това става от душа и когато имаш позиция. Най-трудно е когато си в мъглата, когато ти размиват хоризонтите, когато слагат монети на очните ти орбити приживе.
Да измъкнеш от мъглата истината и да я покажеш не е лесно.
Бардът не е само творец. В песните на истинския поет с китара ще откриете неговата вяра и житейска философия, но това не са само думи, а неговият живот, неговите принципи.
Когато наречеш нещата с истински имена, те стават действителност.
-С какво ще е по-различен от предходните издания този фест, който ще стартира официално в 23-тия ден на август?
-Ат.Ст.: Това са новите песни за конкурса, които не са естрада, а с гражданска позиция и отразяват нашето ураганно време.
Ант.Д.: Има малка промяна в регламента. По технически причини ще отпадне концертът „Бардовете по света“. Надявам се да е за добро. Тази промяна ни позволява да насочим фокуса към авторската музика на по-младите изпълнители, които ще имат възможност да изпълнят повече свои песни.
Песен срещу злодеите, които с кръвта си храним, спечели голямата награда на „Солени ветрове“
-Ако може да се направи класация на фестивалите, на които организаторите контролират най-строго т.нар. език на омразата, вашият вероятно ще я оглави. В регламента на Летните празници на изпятата поезия дори е записано, че не толерирате формите на расова, етническа, религиозна и сексуална дискриминация. Как ще реагирате обаче, ако някой запее от сцената срещу „мъжете“ Лин Ю Тин и Имане Хелиф, които бият жени с позволението на Олимпийския комитет?
-Ант.Д.: Ха-ха -ха. Ние не сме пъдари. Не можем да контролираме всичко. Не можем да налагаме цензура, изключвайки микрофони, сваляйки от сцената някого. Това не отговаря на стандартите ни за благоприличие. Разчитаме на това, че участниците в „Солени ветрове“ са достатъчно интелигентни и възпитани хора, които са си прочели регламента и са се съгласили с него, подавайки заявка за участие. И няма да злоупотребят с доверието ни към тях. Ако някога това се случи, просто изпълнителят няма да бъде допуснат повече до сцената на фестивала.
В предварително получените текстове и клипове на песните от конкурсната програма нямаме такива, които да не отговарят на критериите в регламента.
„Келтик“ с нов албум в Бургас, проф. Севдалина Турманова откри магията на „Солени ветрове“
Ат.Ст.: Който не спазва регламента, напуска сцената- имали сме такъв случай. Другият аспект е, че това е неуважение към организаторите. Тук е мястото да изкажа огромното си уважение и благодарност на екипа на „Солени ветрове“.
-На откриването на 15-то издание на фестивала председателят на Общински съвет – Бургас проф. д-р Севдалина Турманова каза, че той вече е разпознаваемо събитие и част от поетичния и музикален календар на Бургас, а заместник-кметът Диана Саватева коментира, че „Солени ветрове“ е прекрасна метафора, че двете изкуства - музиката и поезията са в абсолютен паритет. Навярно в това е магията, която поражда явления като „Молец“?
Ат.Ст.: Да, това са бардовски песни, а не естрада. Тук не трябва да има празни текстове. Надявам се, че Кристиян Макаров ще си спомня от време на време, че фестивалът „Солени ветрове“ е бил етап от неговото развитие преди „ Молец“.
-Ант.Д.: Магията е във всичко - от изпълнителите, през организаторите, та чак до публиката, която е удивителна. Магията е в Община Бургас, в проф. Турманова, в г-жа Саватева, г-н Николов, цялата общинска администрация в отдел „Култура“, Морско казино. Всички са магия. Тези хора работят неуморно за успехите на Бургас, за културата, изкуството и науката. Аз искрено им благодаря!
-А кои ще са сред официалните гости тази година?
-Ант.Д.: Нямам потвърждение на отправените покани все още.
-От колко страни ще са участниците?
-Ат.Ст.: Тази година заявилите участие изпълнители са от България, Русия и Италия.
Тъжен ден за Айтос, Бургас и „Кръгът на барда“! Обичан бард отиде при ангелите
-Вестта, че Явор Георгиев е преминал в небесния „Кръг на барда“ разтресе почитателите ви. Един от читателите на Флагман.БГ пита какво става с тия бардове и припомня, че първо си отиде Христо Граматиков, а след него неочаквано младата и лъчезарна Светлана Стоянова, а сега и обичаният поет с китара от дует „Страст“. Този ваш почитател пише още „да се направи църковен ритуал за предпазване от пречките в живота, за да спре очертаващата се черна серия“. Какво бихте казали за предложението му?
-Ант.Д.: Като вярващ човек, смятам, че предложението му е подходящо. На следващото общо събрание ще предложа да организираме един молебен за здраве.
Ат. Ст.: Може да се направи. Нищо не може да спре песните.
-“Ние имаме хъс, имаме вяра, но сме вече назад… с една китара“, написа Атанас Стоянов, след като си отиде Явор. Може ли някой да го замени? Кой ще свири сега акордите на „Черния пясък“ и „Приятели“?
-Ант.Д.: „Черния пясък“, „Приятели“ и други винаги ще има кой да ги изпълнява. Почти всички ги знаем. Разбира се никога няма да звучат като в изпълнение на Христо Граматиков, Явор Георгиев, Светлана Стоянова. Но какво ни остава - да помним и да обичаме, както те обичаха нас!
Ат. Ст.: Длъжни сме да продължим. Даже и да е трудно и тежко. Песните са вечни и ще се пеят винаги.