Приключих бизнеса в созополския ресторант „Св.Никола“, давам го под наем
- Г-н Гребенаров, тихомълком някакси върнахте бонусите над заплатите на Вашата администрация в петък, както разпореди премиерът Борисов. Как се чувствате в първия работен ден от седмицата Вие и екипът ви?
- Защо тихомълком?! Ние изпълнихме веднага поставената задача, може би очаквахте фанфари?! В деня, в който бе заседанието на МС, четвъртък, бях в командировка и не присъствах на него. В същия този ден обаче бях информиран от колегите и още с връщането ми в петък сутринта в Бургас, събрах колегите и им казах, че аз не мога да ги задължа, но така стоят нещата. Личното ми мнение е, че тези пари над заплатите са взети от нас заслужено. Това е икономия от Фонд Работна заплата и тя се раздава във всяко ведомство – между целия екип – политическия кабинет, в който влизаме аз и двамата ми заместници, държавните служители и работещите по трудов договор.
- Разбирам Ви и личното ми мнение като дългогодишен журналист, отразяващ обществено-политическите проблеми е, че като държавна администрация, сте поставени в унизително положение, заради неколцина души на високо управленско ниво в столицата. Впрочем каква е средната заплата в Областна управа?
- 400 лева, като имате предвид, че по-голямата част от служителите са с висше образование и съответните по няколко квалификационни степени. Младши юристите са с 350 лв., напр. На всеки от тях съм дал не бонуси, а скромна сума над тези заплати, която се получава след преразпределяне на икономии. Най-голямата сума над заплатата е 100 лв. месечно, като директорите на дирекции вземат по 50-60 лева, а специалистите по 40 лева. Аз вземах надбавка от 125 лева над заплатата. До края на 2010 г. аз не разрешавах да се дават т.нар. от вас бонуси. Няма синдикат, който да защити работещите на държавна служба. Особено ощетени са тези по трудов договор. Дойдоха в кабинета ми техни представители и обясниха, че през годините винаги са получавали подобна малка надбавка над малките им заплати. От счетоводството извадиха справка и аз видях какви пари са взимали те от предните години. Около 7-8 хиляди в повече за целия период от един мандат на съответния областен управител. И тогава те ме убедиха. Разпределихме това, което бяхме спестили с нашия труд. Първото ми спонтанно желание беше аз и политическият екип да не получаваме такива пари, защото виждам какви са настроенията в държавата. Но колегите ме убедиха, че разпределението е регламентирано, по списък.
Ресторант „Св.Никола“ на пъпа на Стария Созопол се отдава под наем, зад него е родният дом на губернатора |
- Аз изясних всичко с главния счетоводител – до последната раздадена стотинка. И ги успокоих, че те няма да връщат тези суми, които са повече от скромни – по около 1000 лева на човек за две години. Само аз и зам.областните управители върнахме сумите, защото, пак повтарям, ние сме политически кабинет. Моята заплата е малко повече от 1000 лв. месечно, техните заплати са по-малки. Взел съм над заплатата си за 24 месеца 3 000 лева, Златина Дукова – 2 400 лв., Златко Димитров имаше незначителна сума.
- Г-н Гребенаров, сега не мислите ли да направите равносметка на всичките суми, които сте раздавал лично с благотворителна цел. На Ваше място бих я оповестила?
- Това е друго нещо, правил съм го от сърце, не за да давам отчет. Това си е лично мое решение, не коментирам и не желая да документирам. Но се чувствам не особено комфортно в тая ситуация, не заради себе си, а защото моите колеги от областна администрация можеха да кажат, че спират да се трудят по начина, по който го правят. Усещам тяхното огорчение.
- Няма ли възможност тези, които заслужено са получавали такава надбавка и тя не е надвишавала примерно 5 000 лв. за година, да бъдат пощадени. Все пак тези случаи не са като на г-жа Нешева от Здравната каса, още по-малко като Николова от Агенцията по вписванията.
- За г-жа Нешева мога да кажа, че беше изключителен специалист, имал съм контакти с нея във връзка с Бургаската здравна каса и винаги е намирала решение при кризисна ситуация. Финансовият ресурс, който тя е управлявала е много голям и за задълженията, които имаше, тези 12 хиляди са нищо. А за г-жа Николова от Агенцията по вписванията, аз съм съгласен с вас. Тук вече неща опират до морала.
- Ще продължите ли да си гледате работа по същия начин?
- Аз, ако беше само за заплатата и тези надбавки, едва ли щях да се хвана на тази работа.
- А защо се хванахте?
- Защото поканата към мен дойде от премиера, говорим до голяма степен и за кауза...
- Но ви липсва онова чувство за удовлетвореност и победа, каквото щяхте да имате, ако сега бяхте кмет на Созопол?
- Отидохте много далече от настоящата ситуация. И друг път съм ви го казвал, че единственото нещо, което съзнателно съм искал, то е да стана кмет на Созопол. Аз и в кабинета на Областна управа удобно се чувствам. Но и като кмет щях да се справя.
- Бизнесът с ресторанта „Св.Никола“ в Стария Созопол сигурно Ви носи добри приходи лятно време и затова не Ви пука за намалената заплата?
- Знаете, че този ресторант го управляваше като бизнес съпругата ми Валерия. Но вече го нямаме, зарязахме го. Защото носи повече проблеми, отколкото ползи.
- Как ще го зарежете този безценен наследствен имот, на най-хубавото място, при старите порти на града?
- Да, така е, пред родния ми дом е, затворено е, ще го отдаваме под наем. Надявам се след това интервю да се появят кандидати. Аз поддържам персонал през зимата като плащам от джоба си, но и лятото не е кой знае какво, защото стриктно спазваме всичко като изискване, бяхме за пример. И на всичкото отгоре Вашият сайт пусна снимката на служебната ми кола от Областна управа като неправилно спряна отпред, а с какво да се предвижи областният управител до селата в тази община, не попита?!
- Да, но да Ви кажа за вашия ресторант, че дори лятно време при широко отворени прозорци не разрешавахте да се запали цигара. Съпругата Ви ме изведе навън на улицата. Така как ще имате клиентела?
- Правилата са за всички и са направени, за да се спазват. Заведението „Св.Никола“ е без цигарен дим