Поляк с богат опит по тихоокеанските плажове спасява хора в Созопол
Не се борете с мъртвото течение, а плувайте успоредно на брега и търсете подкрепа от спасителите, съветва Робърт Старън
Полякът Робърт Старън, който има богат опит като спасител по плажовете на Тихия океан, спасява хора от удавяне в Созопол. Той е в екип с Явор, който пък е учител по английски език, когато не работи като спасител. Двамата съветват хората да са внимателни на плажа и да спазват правилата, за да са живи и здрави.
„Това е шанс за обмен на опит между две различни култури. Много сме щастливи, че имаме тази възможност. Робърт е бил спасител в Америка“, каза пред бТВ Явор.
Колегата му от Полша пък сподели, че плажът в Созопол го привлича с това, че е с по-специално географско положение и има доста течения, когато вълнението се повиши. „Тогава се налага да слагаме жълт или червен флаг. Заради това е превенцията е основен метод, с който се справяме“, разказва той.
Не се борете с мъртвото течение, а плувайте успоредно на брега и търсете подкрепа от спасителите, съветва полският спасител.
Над 10 са трагичните инциденти по Южното Черноморие от началото на сезона, каза пък водещата на „Тази сутрин“ Мария Цънцарова, а кореспондентът Лора Стаматис допълни, че според данните на лекарите от съдебната медицина, които единствени поддържали актуална статистика на инцидентите, по-голямата част от тях през това лято са на юг от Бургас.
Те са най-вече свързани с по-възрастни хора, с летовници със сърдечни заболявания, които не са преценили здравословното си състояние и времето, през което да отидат на плаж, или с чужденци, влезли във водата в неохраняеми зони.
Иван Георгиев от Института по водна безопасност пък каза, че от началото на сезона са регистрирани около 44 спасителни акции със спасени 48 човека. Това не дава обяснение дали този плаж е опасен или не, добави той.
„За предпочитане е хората да се къпят на охраняеми плажове, тъй като във времето между 8 и 18 часа може да им бъде оказана адекватна помощ. Плажовете са добре почистени и отговарят на всички световни стандарти. Добре са обезопасени“, уверява спасителят.
Инцидентите са заради неспазване на оказанията на спасителите. 95 на сто от инцидентите са или в извънработното време на спасителите или в участъци, където е неохраняема зона, каза още той.
Флагът днес в Созопол е зелен. В следващите дни морето вероятно ще е спокойно и безопасно за плажуване.
Иначе, пожелавам им по-малко оперативни намеси в морето, че тяхната не е лесна.