Ще посрещнем ли Джулая през 2025-та с революция заради шоковото поскъпване на тока и кризата?
След първоюлското ни излизане на пазара за електрическа енергия, цените може да скочат със 100 процента и хората ще излязат на улицата
На следващата Джулая плажовете може да опустеят и вместо на морския бряг народът да излезе на улицата, за да помете управляващите. Този неприятен за политиците сценарий е много вероятно да се реализира, защото на 1 юли 2025 г. битовите потребители вече няма да може да разчитат да останат на регулирания пазар на електрическа енергия, а в „Здравей, България“ по Нова телевизия президентът на КНСБ Пламен Димитров изтъкна, че заради политическата и задаващата се нова икономическа криза са започнали и масови съкращения на работници. В енергетиката вече са освободени 300 души, поясни той, след като водещият Виктор Николаев го пита дали губим пари заради липсата на редовно правителство.
„Бомбата тиктака не само там (б.а. в мините). Трябва да се предприемат стъпки за енергийно бедните, да се намерят пари. Нужни са милиарди, а остават 10 месеца. Трябва да се готвят законови решения, преструктуриране на разходи“, коментира синдикалният лидер.
„Ще има сериозни ексцесии. Може да се стигне до социални вълнения, но по-важното е, че ако няма управление на цените на електрическата енергия за бита, т.е. да има социални тарифи, хората ще бъдат масово на улицата. Това ще стане скоро, тъй като в бюджет 2025 трябва да са заложени сериозни средства за първоюлското излизане на пазара на електрическата енергия на всички нас“, подчерта той.
На въпроса колко ще ни се вдигне сметката за ток тогава, ако потреблението е същото като сега, Димитров отговори, че това зависи от пазара, а в момента реалността там е такава, че е два пъти по-висока цената отколкото на регулирания сектор.
По думите му бизнесът в някои региони на страната потиска цената на труда, мислейки си, че по този начин може да намери евтина работна ръка. Сред тези райони са Благоевград, Кърджали, Хасково и Смолян, твърди президентът на КНСБ. Според него на тези места има между 7 и 10 големи субекта, които са се договорили да наемат служители на ниски заплати.
„Цените на хранителните стоки в България са много по-високи от тези в други европейски държави – Полша, Румъния. Млякото и сиренето у нас са най-скъпи – по-скъпи, отколкото в Германия, Франция, Нидерландия и Хърватия. Тези цифри нямат обяснение”, каза още президентът на КНСБ.
НЕ НАРОД ,А МЪРША"...Така,че роболепни родители...,,Съветвайте децата си да бягат в чужбина там е по-нормално за успех" Глупости... боклуци...никога не ги съветвайте " Трябва да си изчистят РОДНАТА КЪЩА...от подобни съветници...И ТОГАВА ТАКИВА КАТО ,ТОЯ БОКЛУК ,КОЙТО ПРЕДУПРЕЖДАВА ЗА УВЕЛИЧЕНИЕ НА ТОКА...няма да си намери и работа като чистач...не ХИГЕИНИСТ!!
За 34 г. една национална стачка няма.
Спим и ревем.
за нормална държава,
ДС своите слага на власт,
до безкрай ще ни грабят.
аз щедро,
в левове, както
и в евро !