В Сърбия апартаментите са най-скъпи от цяла Европа, а в Гърция - най-евтини
Една от основните причини за силния ръст на цените на апартаментите в Сърбия е, че лихвите по жилищните кредити все още са доста ниски
Въпреки че продължаващата криза на разходите за живот, както и растящата инфлация и по-високите лихвени проценти действаха донякъде като дефлатори, няколко европейски държави все още са свидетели на покачващи се цени на апартаментите на квадратен метър през последната година.
Според проучване на Deluxe Holiday Homes, използващо данни от Bank of International Settlements (BIS) и Numbeo, Сърбия взима короната за най-рязък ръст на цените на апартаментите от 2023 до 2024 г. Литва е на второ място, а Румъния е на трето място . Малта и Испания също отбелязаха значително увеличение на цените на апартаментите през последната година.
Въпреки че Сърбия отбеляза най-голямото увеличение на цените на апартаментите през годината, Швейцария все още запазва най-високата цена на квадратен метър от 18 781 евро, както и най-високите средни доходи и разходи за живот. От друга страна, Гърция има най-ниската цена на квадратен метър - 2899 евро.
Сърбия
В Сърбия цените на апартаментите на квадратен метър скочиха с 82,66% от 2023 г. до 2024 г., до около 3721 евро, но средният доход не изглежда да се увеличава с този темп, достигайки средно 764 евро на месец. Разходите за живот обаче са относително ниски в Сърбия - 641 евро на месец, което потенциално смекчава донякъде експоненциалното покачване на цените на апартаментите.
Една от основните причини за силния ръст на цените на апартаментите в Сърбия е, че лихвите по жилищните кредити все още са доста ниски. Има и много инвестиции в имоти от граждани, които се опитват да насочат валутните си спестявания в сектора.
Това често е един от най-печелившите начини за инвестиране на чуждестранна валута в Сърбия, тъй като спестяванията в чуждестранна валута носят много малка лихва в банките. От друга страна, колебанията на валутния курс продължават да представляват голяма заплаха.
Директното инвестиране в сръбски недвижими имоти също има повече смисъл за хората с нетрадиционни или гъвкави работни места, тъй като без постоянна работа те нямат голяма надежда да получат банкови жилищни заеми. Липсата на други подходящи инвестиционни възможности също доведе до допълнителен интерес към сектора на недвижимите имоти.
Голямото количество по-евтини възможности за строителство и инфраструктура в предградията и покрайнините на градовете също означава, че не е необходим твърде много капитал, за да станете първоначален инвеститор в недвижими имоти в Сърбия.
Войната между Русия и Украйна също доведе до голям приток на руски и украински наематели в Сърбия през последните няколко месеца, търсещи да избягат от войната и нейните последици. В резултат на това те обикновено предлагат да платят повече за апартаменти, което води до това наемодателите често да гонят настоящите наематели, за да ги настанят.
Литва
Цените на апартаментите в Литва скочиха със 75,78% от 2023 г. до 2024 г. до 4841 долара, като разходите за живот са малко по-високи от тези в Сърбия - средно 828 долара на месец. Средните заплати обаче са почти двойно по-високи от сръбската ставка от 1624 долара на месец.
Като такъв, въпреки че цените на имотите в Литва все още растат силно напоследък, тази инфлация изглежда все още не се е разпространила твърде много върху разходите за живот в сравнение с останалата част от Европа.
Цените на апартаментите в Литва се повишиха поради няколко причини през последните няколко месеца. Един от основните фактори е относително силен ръст на заплатите в някои сектори, за да се издържи на по-високата инфлация, пишат от Euronews.
В страната също се наблюдава значително увеличение на разходите за строителни материали, както и разходите за труд. През последните няколко години много повече IT компании създадоха база във Вилнюс и други по-големи градове, поради относително ниските оперативни разходи. В резултат на това има наплив от служители и техните семейства, които търсят апартаменти в тези райони.
Освен това по време на пандемията и след това няколко литовски продавачи на недвижими имоти, за разлика от западноевропейските си колеги, избраха да изчакат спада, вместо да намалят цените си.
По същия начин пазарът на жилищно строителство също беше значително активен, като същевременно предлагаше допълнителни предимства на потенциалните купувачи. Като такава, страната все пак успя да излезе от пандемията със сравнително силен пазар на недвижими имоти.
Румъния
На трето място е Румъния със 74,50% скок в цените на апартаментите при 3185 долара за квадратен метър. Въпреки това разходите за живот все още са значително ниски в сравнение със западноевропейските колеги - 679 долара. От друга страна, средният доход също беше умерено нисък - 1093 долара.
Цените на апартаментите в Румъния отбелязаха голямо увеличение през последните няколко години поради повишеното търсене и недостига на нови апартаменти. Това се дължи главно на по-високите разходи за строителство, както и на недостига на работна ръка и неподдържащите фискални мерки.
Развитието на инфраструктурата се увеличава през последните няколко години и заплатите също така растящи донякъде доведоха до нарастващо търсене в сектора на недвижимите имоти напоследък.
Източник: Труд
В Бургас са най-скъпи жилищата. Европейски цени на жилища с ниско качество на строителство и нисък базов доход