Така трябва да перете възглавниците и завивките, за да са винаги чисти и пухкави
Добрите домакини не се страхуват от този процес, защото знаят куп полезни трикчета, с които почистването на тези атрибути е като детска игра
Дори и най-суровите хора омекват като памук, когато стане въпрос за гнезденцето им за сън. И започват внимателно да избират възглавници и одеяла, защото са наясно, че те допринасят за добрата почивка и изискват внимателна грижа.
За да бъде мястото за спане винаги чисто и уютно, освен чаршафите, от пране се нуждае и скритото в калъфките.
И тук възникват два много важни въпроса! Колко често трябва да се перат одеялата и възглавниците? И кой е най-правилният начин за поддържане на хигиената на тези два изключително важни атрибута?
Когато става въпрос за пране на възглавници и одеяла, много хора веднага си представят дълга и старателна работа. Добрите домакини обаче не се страхуват от този процес, защото знаят куп полезни трикчета, с които почистването на тези атрибути е като детска игра.
Ето ги и тях:
Изпуснете въздуха от възглавниците
Често се налага да перете възглавниците една по една, защото просто не влизат в пералнята. За да спестите време, можете ръчно да изпуснете въздуха от възглавниците (изключително подходящо е за възглавници с пухени или синтетични пълнежи), като по този начин намалите обема им.
В резултат на това не една, а две (или дори три) възглавници ще се поберат наведнъж в пералнята.
Четете етикета
Този съвет може да ви звучи банално, но много хора пренебрегват препоръките за пране от производителя. Междувременно, ако не спазвате правилата, посочени на етикета (температура на водата, режим на пране и т.н.), възглавницата или одеялото ще се съсипят много бързо.
Перете в щадящ режим
Ако по някаква причина не можете да перете според препоръките на етикета, настройте машината на най-щадящия режим за деликатни тъкани.
Подходящата температура обикновено е 30-40°C. Като перилен препарат винаги използвайте меки хипоалергенни гелове.
Изплаквайте обилно
Изплакването е може би най-важната стъпка при прането на възглавници и одеяла. За да не остане прах или гел в тях, е по-добре да пуснете двоен цикъл на изплакване.
Сушете на свеж въздух
Ако е възможно, не сушете одеялата и възглавниците в машината. По-добре е да ги поставите на сушилня за дрехи и да ги оставите в стая до прозореца (в идеалния случай на балкона).
И не бързайте да ги прибирате в гардероба. Най-добре е да постоят няколко дни на открито и проветриво място.
Използвайте саше
Сашетата са малки торбички със зашити в тях сушени ароматни билки. Това приспособление ще помогне на възглавниците и одеялата да запазят свежестта и приятната миризма по-дълго.
Просто поставете 1-2 торбички от любимия си аромат в шкафа, в който ги държите и няма да съжалявате.
Перете на всеки 2-3 месеца
Ако говорим за честотата на пране на възглавници и одеяла, веднъж на два или три месеца е достатъчно. Спалното бельо обаче трябва да се сменя и пере всяка седмица. /jenata.blitz.bg