Каква е стратегията на Румен Радев за третия мандат
По думите на доц. Петър Чолаков, няма политическа сила, която да бъде хегемон, която да претендира, че може сама да разсече "гордиевия възел“
Предложението на ПП-ДБ трудно можеше да сработи, защото е нереалистично. Това коментира за "Фокус" политологът доц. Петър Чолаков. "Да искаш отсрочка от 3 месеца от държавния глава да ти връчи мандата, освен всичко друго, е меко казано необичайно. ПП-ДБ изложиха мотиви, че трябва да се формира мнозинство, за да се пребори корупцията.
Държавният глава можеше да ги репликира и да им каже: "Вие имахте 9 месеца да реализирате борбата с корупцията и да реформирате съдебната система". Просто ПП-ДБ имаха нереалистични и несъобразени очаквания и претенции към държавния глава и към президентската институция", обясни той.
"На ПП-ДБ им беше подадена изненадващо тази топка, но при положение, че си загубил тежко изборите, с 50% са се свили избирателите ти, да попадне мандатът при теб и да имаш такива големи претенции, за мен е нереалистично. Това искане към държавния глава беше един опит на ПП да се демонстрира, че все пак са готови да направят нещо, да се покаже, че са готови да поемат отговорност.
Предвид че парламентарната им група е доста малка, каквото и да бяха опитали да направят в 50-тия парламент, щеше да бъде доста трудно да се сформира някакво мнозинство", смята доц. Петър Чолаков.
Според политолога, на когото и да бъде връчен третият мандат, едва ли има големи шансове за реализацията му. На въпрос в чии ръце е най-възможно да попадне третата проучвателна папка, той прогнозира:
"Демонстрират се по-близки отношения, има добронамерено протягане на ръка към държавния глава от страна на "Има такъв народ". Това е едната възможност. Да не забравяме, че в подобни случаи президентът е връчвал трети мандат и на БСП.
Разбира се, в социалистическата партия има големи промени, тъй като Корнелия Нинова вече не е лидер. Ако там се оформи лидерство, което е много близко до самия президент, защо Радев да не погледне благосклонно и в тази посока".
Според доц. Чолаков държавният глава ще се опита да разтегли конституционната процедура. "Нека да не си правим илюзии – кампанията си продължава. Ясно е, че отиваме към нови предсрочни парламентарни избори, но през август няма смисъл някой да организира дебати с политици. Изборите винаги можем да ги направим, но легитимността ще е още по-ниска и от сегашния парламент. Ще се търси провеждане на избори през октомври. Това ще бъде вероятно и стратегията на президента", добави политологът. Той обаче остава скептичен, че кампанията ще бъде по-силна, а избирателната активност – по-висока: "50-тият парламент отново е едно загубено време на избирателите и започваме да се въртим в един омагьосан кръг".
"Виждайки политическите данни към момента, няма политическа сила, която да бъде хегемон, която да претендира, че може сама да разсече "гордиевия възел“. Политическата ситуация е много заплетена и формациите трябва да работят заедно, доколкото е възможно, но противоречията между тях се оказаха много дълбоки", коментира още доц. Петър Чолаков.
"Не виждам решение в близко бъдеще. Това, което ще се случи, е, че най-вероятно докато "умните се наумуват, лудите ще се налудуват" и ще се появи нов политически играч", завърши до. Петър Чолаков.
И даизлъже пзихично болните изпростели до крайност крепостни да гласуват за него предполагам догодина