Ще става все по-горещо и непоносимо заради "Топлинен купол"
Земята заприличва на тенджера под налягане, чийто похлупак е т. нар. „Топлинен купол“, който е в основата на всичко според учените
Времето става все по-лудо и носи неочаквано високи температури и климатични аномалии – едри градушки, мощни бури и страшни порои. Все повече Земята заприличва на тенджера под налягане, чийто похлупак е т. нар. „Топлинен купол“, който е в основата на всичко според учените.
Този юни ще се окаже най-топлият, откакто се водят метеорологични наблюдения в България, казва проф. Георги Рачев в интервю за БТА. „Този юни ще отнеме палмата на първенството на юни месец 2012 г., когато беше най-топлото лято, откакто се водят метеорологични наблюдения в България – повече от 130 години“, заяви климатологът. Сегашният юни до този момент е с повече от 3,2 градуса по-топъл от нормалното. Според информация от Европейската служба за изменение на климата „Коперник“ (C3S) средната температура на въздуха през юни 2023 г. е била в глобален план с 0,53°C по-висока спрямо новия климатологичен период (1991-2020), като месецът е бил с 0,71°C по-топъл от предишния климатологичен период (1981-2010).
Най-студен юни е бил отчетен през далечната 1881 г., а в по-ново време – през 1982 г. и в периода от 1984 до 1986 г. Вследствие на горещините в щатите Луизиана и Тексас през 2023 г. починаха 14 души, а в Мексико жертвите бяха 112. В Индия, в щатите Утар Прадеш и Бихар, горещата вълна също е причинила смъртта на около 100 души. Всички тези екстремни температурни показатели отново повдигат въпроса за т. нар. „Топлинен купол“.
Това е метеорологично явление, при което голяма маса горещ въздух е „уловена“ над определена област, причинявайки екстремни температури. Проучване, публикувано в списанието Nature Climate Change, анализира топлинния купол от 2021 г. в Западна Канада и САЩ. Според него, ако глобалните температури се покачат с 2°C над прединдустриалните нива, топлинни куполи като този през 2021 г. може да се появят на всеки десет години. Вероятността за екстремни горещини, подобни на тези от 2021 г., се очаква да се увеличи поради общото затопляне, засилената обратна връзка между почвената влага и атмосферата и слаби, но все пак значително увеличени вероятности за циркулация, подобна на топлинен купол – пишат авторите на изследването. Изменението на климата е направило топлинните куполи пет пъти по-вероятни. Градовете допълнително изострят ефектите от топлинния купол поради градския топлинен ефект. Изменението на климата също допринася за по-чести и тежки суши. Жегите ще са все по-ужасни и по-продължителни. Топлинните куполи с изменението на климата може да стават все по-дълготрайни.