Не ходете на плаж в жегите! Кардиолог съветва как да оцелеем през лятото
Възрастните хора, които нямат климатик, да ходят в охладените обществени сгради, каза проф. Сотир Марчев
Шапката е едно от старите изобретения на човечеството, а вие не забравяйте да се възползвате от него в жегите! Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ началникът на Клиниката по кардиология към Медицинския институт на МВР проф. Сотир Марчев.
Той предупреди, че при нагряване от слънцето мозъкът изключва и човек пада на земята. В този случай кожата е влажна за разлика от ситуацията, при получен топлинен удар, когато е суха, тъй като резервът на вода в организма е изчерпан.
Ако паданият човек не стане нормален до 20 минути, викайте лекар, съветва кардиологът.
Според него оптималната температура, за която сме пригодени, е между 18 и 25 градуса.
„Тогава сърдечната и общата смъртност са най-ниски. С понижаване на нивата в термометъра, смътността рязко се качва, а над 25 градуса, тя леко се повишава, т.е. по-опасни са студовете“, обясни той.
„От статистиката знаем, че висока смъртност в България е имало по време на войните, на пандемиите и на студените зими. Последният такъв период бе през зимата на 2016/2017 г. В статистиката не е отбелязан летен пик на смъртността“, заяви експертът.
„Ломските роми разправят, че от ядене и топло на никой не му е станало лошо. Това не е вярно, но горещините са по-малко опасни от студовете. Все пак са неприятни“, коментира той, след като водещата Мария Цънцарова отбеляза, че от жега не умираме.
„Всяко лято умират поне няколко стотици възрастни хора. Те обикновено са над 65 години, които са самотни. Когато ни викнат, за да установим смъртността, обикновено пишем, че причината е остра сърдечна слабост или внезапна сърдечна смърт. В никой смъртен акт не пише топлинен удар. Затова това е скрита смъртност, а възрастните, които си живеят сами в апартамента без климатик, са най-рисковите“, заяви професорът.
Той изтъкна, че нашето тяло работи с водно охлаждане като колите, които като са изправни, не си губят антифриза, докато човешкото тяло си губи течността. Затова, колкото едно същество е по-мъничко, толкова резервът на вода в тялото му е по-малък и повече усеща горещините. По тази причина възрастните жени са по-рискови от мъжете. Домашните любимци са още по-потърпевши и тежко им се отразява жегата, обясни кардиологът.
„Като виждате, че прегрявате, а нямате у дома климатик, отидете в обществено помещение, където има охлаждаща система! Изкарайте там най-топлата част на деня и когато се разхлади вечерта, се приберете!“, съветва той възрастните хора.
„Отворете широко прозорците, за да влезе хладният въздух през нощта! През деня, ги затваряйте, за да не влиза горещината. Пуснете щорите! Дръжте си лекарствата в най-хладната стая!“, добавя лекарят.
От жегата лекарствата не действат, ако ги държите в жапката на колата. Не ги оставяйте и в банята, защото е влажно! В хладилника пък може да се повредят.
„Добрата новина е, че кръвното спада. Поради това им намяляваме лекарствата. Малцина обаче от горещините вдигат кръвното. Не може обаче да предскажем от коя група сме. Затова трябва да се премери. Следете го, за да знаете как организма реагира на горещините“, съветва професорът.
„Испанците са най-големите дълголетници, защото спят по време на обедните жеги. Работят до късно вечер, след като са си починали“, добавя той.
Сотир Марчев призова да ходим на плаж рано сутрин, а като напече слънцето, да сме на сянка. Като се разхлади, може отново да отидете край морето.