Терзиев и съветниците от София да питат кмета на Бургас за организацията на движението, зове министър
Не вярвам да се стигне до арест на столичния градоначалник, но ако съберат достатъчно доказателства, ще действаме по закон, каза Калин Стоянов
Има опасност за движението на хората по централните булеварди на София. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ вътрешният министър Калин Стоянов.
Той влезе в студиото след интервю със столичния кмет Васил Терзиев, който в ефир заговори за безумната ситуация със съдебното решение и организацията на движението, а след това каза, че ако общината бъде осъдена да плати глобите на СДВР, ще ги плати лично.
„Не е работа на министъра на вътрешните работи да инспектира сложени ли са огради. Не е работа на кмета това да е централна тема месец и половина при положение, че има много други проблеми, които трябва да се решават“, коментира градоначалникът.
„Сега не е ясно какво трябва да се направи. Съдът каза спрете – спряхме. Предполага се, че трябва да се върне, но се предполага и ще искаме тълкование какво точно казва решението на съда. Предполага се, че трябва да се върне, но към кое? Към 2019 година ли? Ама и то е незаконно според решението на ВАС. Оказва се, че с години маркировката и промяната на движението е незаконна. Дори възстановяването на каквото и да било не е толкова лесно, ако искаме да го направим законно. Важно е да се намери какъв е пътят, по който да бъде решен проблемът“, посочи кметът.
„Години наред нехайство. Няма „Генерален план за организация на движението“ (ГПОД). Нито Диана Русинова и други са го повдигали като въпрос. Изведнъж правим една велоалея и една бус лента и се вкарваме в ситуация, в която целият град страда от политическо позициониране и затова, че някои хора не могат да излязат от кампания“, добави той.
„Ако вчера Калин Стоянов е бил на строителна площадка, трябваше да носи каска. С него не си говорим. Няма да сложим плътни огради. Как си представяте да махна всички паркоместа по булевардите? МВР ни пишат разпореждания, ние ще ги обжалваме, защото мислим, че не са издържани“, добави Васил Терзиев.
Според него реорганизацията на движението около НДК стурова около 400 хил. лева. Той коментира и изказването на служебния министър на вътрешните работи, че ще бъде наложена глоба на Столична община в размер до 7000 лева. Ще я обжалваме, подчерта градоначалникът.
„Поисках да напомня на Васил Терзиев, че законът е за всички. Има влязло в сила съдебно решение на Върховния административен съд. Трябва безусловно да се спре реорганизацията“, каза пък министърът, който влезе в студиото на бТВ, провокиран от интервюто със столичния кмет.
„След като Терзиев казва, че са спрели въвеждането на новата организация на движението, а там има новоизградена бус лента – МВР има ли право да глобява шофьорите, които се движат по бус лентата? Чух, че при влязло в сила решение, те чакат някакво становище. Решенията на съда трябва да се изпълняват, а не да се тълкуват“, категоричен е служебният министър.
„Дали Терзиев ще си плати лично глобата или през общината си е негов проблем. Ние работим съобразно закона. Това, което предстои е санкция от 2 до 7 хиляди лева. С писмо сме уведомили кмета за това, че лично в центъра на София има такива незаконни действия. Евентуално и към него предстои да бъдат издадени такива разпореждания. В момента то е към заместник-кметът. Предстои и към Теризиев“, съобщи той.
„Когато не се изпълнява съдебно решене – това е престъпление по Наказателния кодекс. Вероятно ще уведомим и прокуратурата. Не вярвам да се стигне до арест на кмета, но ако съберат достатъчно доказателства, ще действаме по закон“, подчерта Стоянов, след като водещата го прекъсна с думите „да не вземете да вкарате зад решетките Терзиев“.
„Няма да си кореспондирам с Васил Терзиев със SMS-и и по Вайбър. Абсурдно звучи някой да тълкува решение на съда, което е окончателно. Да, те са спрели. Ние искаме да обезопасят всичко, което са поставили. Не говорим за строителна площадка. Има опасност за движението на хората по пътя“, предупреди той.
„Вчера чух и прочетох някакви постове на един от общинските съветник, че трябвало да погледна в моя роден град как се случвали нещата. Ама защо аз? Да се обадят на кмета на Бургас Димитър Николов и да го питат как да направят нещата законно“, призова министърът.
„В морския град са направени, но законно. Такъв проблем като този в София няма никъде. Хората, които са глобени за нещо, което е незаконно, кой ще носи отговорност? Опасността при преминаване през централните булеварди може да го обясни експерт от „Пътна полиция“. Не сме засили полицейското присъствие“, уверява той.
От друга страна,защо в Бургас няма дебат за бул. "Демокрация" на тема "Има ли почва у нас и колко е опасен за паркиращите и слизащите от автомобилите си."
Или да гледат и да видят как да НЕ се прави.0
Още на третия ден там стана катастрофа с паркирала кола .Добре ,че няма вече зима,че някой автобус може да паркира в блока.А после след спирката за по добра видимост даже отляво има голямо рекламно пано.