Alphabet, компанията майка на Google, премина пазарна капитализация от 2 трилиона долара
Пазарната стойност на акциите на Alphabet нарасна с около 300 млрд. на 26 април 2024 г. Това на практика доведе до достигане на пазарна оценка от 2 трилиона долара за първи път от ноември 2021 г. насам. Този скок на акциите беше и най-високият след забележителния ръст от 16% на фондовия пазар през юли 2015 г. Заемането на място сред челните позиции в класацията на компаниите, оценени на стойност 2 трилиона долара е сериозна индикация за амбициите и усилията на компанията да ускори растежа си през 2024 г.
Приходи за първото тримесечие на 2024 г.
Ръстът, които отбелязаха акциите на Alphabet беше силно повлиян от обявяването на резултатите на компанията за първото тримесечие на 2024 г. Тези резултати се оказаха значително по-добри от прогнозите на всички анализатори. За този период компанията отчете приходи в размер на 80,54 млрд. долара. Приходите са с 15% по-високи в сравнение със същия период на миналата година и отбелязват най-бързия темп на растеж на Alphabet от 2022 г. насам. Групата на Лондонската фондова борса (LSEG) прогнозираше 78,59 млрд. долара приходи за компанията.
Първоначалните очаквания бяха, че приходите от акциите на Alphabet ще бъде 1,51 долара, но вместо това компанията отчете 1,89 долара за първото тримесечие. По този начин Alphabet реализира 29% марж на печалбата през първото тримесечие на 2024 г. Компанията бележи забележителен ръст в сравнение с маржа на печалбата за първото тримесечие на 2023 г., който беше 22%. По отношение на нетните приходи, Alphabet отчете 23,7 млрд. долара през първото тримесечие на 2024 г., което е с 57% повече в сравнение със същия период на предходната година.
Като израз на удовлетворение от постигнатите резултати, управителният съвет на Alphabet одобри изплащането на дивиденти на инвеститорите за първи път. Компанията също така сподели, че занапред възнамерява да изплаща на инвеститорите тримесечни парични дивиденти, които подлежат на анализ и одобрение от Съвета на директорите. Това се случи, след като през февруари Meta обяви, че за първи път ще изплаща и дивиденти.
Компанията Alphabet оповести, че изплащането на дивидентите ще се осъществи при следните условия: 20 цента на акция за всяка акция от клас А, клас В и клас С на 17 юни, като плащанията ще бъдат извършени на всички акционери, вписани в регистрите към 10 юни. Освен това компанията ще изкупи обратно още 70 млрд. долара в акции от клас А и клас С, след като бордът на директорите потвърди този ход, като посочи, че той е изцяло в интерес на акционерите и компанията. Meta също съобщи, че възнамерява да извърши обратното изкупуване на свои акции на стойност 50 млрд. долара.
Главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай обясни високите резултати за първото тримесечие със силното представяне на услугите за придобиване на трафик, YouTube и облачните услуги. Другата добра новина е, че приходите на компанията от реклама в YouTube възлизат на 8,09 млрд. долара, докато борсата предвиждаше приходи в размер на 7,72 млрд. долара. Приходите от облачните услуги на Google възлизат на 9,57 млрд. долара, което е близо до очакваните 9,35 млрд. долара. Положителният тренд продължава и при анализа на приходите от Traffic Acquisition Cost (TAC), които са на задоволителното ниво от 12,95 млрд. долара, докато StreetAccount прогнозираше 12,74 млрд. долара.
От друга страна, само от продажби на реклами Google успя да реализира приходи в размер на 61,66 милиарда долара. И по този показател е налице значителен ръст спрямо миналогодишните приходи от 54,55 млрд. долара за същия период. Всичко това е индикация за стабилизиране на рекламния канал на Google, който е основният източник на приходи на компанията, след като имаше известни проблеми през 2022 и 2023 г.
Google очаква възходящата тенденция на продажбите на реклами да продължи, тъй като инфлацията и лихвените проценти се стабилизират, а компаниите стават по-уверени в разходването на средства, по-специално за реклами. В същото време, приходите от абонаменти, платформи и устройства на Google възлизат на 8,74 млрд. долара в сравнение със 7,41 млрд. долара, реализирани през същото тримесечие на миналата година.
Увеличаване на използването на изкуствен интелект AI
Въпреки че г-н Пичай подчерта и отдаде заслуженото на гореспоменатите начини, които допринесоха значително за приходите на компанията през първото тримесечие, той също така призна, че значителна част от приходите на Google са резултат от инвестициите на компанията в изкуствен интелект. Факт е, че Google отдавна не е просто средство за търсене на информация, като например готварски рецепти, сайтове с казино бонус без депозит и последни новини. Към днешна дата, в резултат на интегрирането на функциите и инструментите на изкуствения интелект в Google, повечето хора използват платформата, за да подобрят производителността и ефективността си.
Google е инвестирала в функции с изкуствен интелект, насочени към работата, които са на разположение на клиентите, които използват Google Workspace. Функциите включват увеличаване на броя на езиците, които могат да се използват за автоматична транскрипция в Google Meet, функцията Help me Write в Gmail, която позволява на потребителите да възложат на изкуствения интелект да напише имейл, и инструмента Instant Polish, който пренаписва бележки в чернови в цялостни имейли, както и автоматични опции за подреждане на информация, въведена в Docs и Sheets. Главният изпълнителен директор на Alphabet сподели, че се наблюдава значително увеличение на търсенията в Google с помощта на изкуствен интелект.
В края на публикуването на отчета за приходите на Alphabet за първото тримесечие г-н Пичай потвърди, че лидерството на компанията в областта на изследванията и инфраструктурата на изкуствения интелект, съчетано с глобалния ѝ продуктов потенциал, я позиционира много добре за следващата вълна от иновации в областта на изкуствения интелект. В заключение може да отличим значителния успех на компанията, а именно акциите й се търгуват с ръст от 11,7% до 173,55 долара, а пазарната им оценка достигна 2,19 трилиона долара.