×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

ГЕРБ предлага кабинет на малцинството, Росен Желязков за премиер, Йорданка Фандъкова - председател на НС


ГЕРБ предлага кабинет на малцинството, Росен Желязков за премиер, Йорданка Фандъкова - председател на НС
Росен Желязков (вляво) почти сигурно ще бъде предложен за премиер, а бившият столичен кмет Йорданка Фандъкова е най-вероятният нов председател на НС
17 Юни 2024, Понеделник, 11:05 ч.
Автор: Флагман.бг

Част от служебните министри ще запазят постовете си 

Започва ключова политическа седмица. ГЕРБ трябва да реализират на управленско ниво първия мандат, след като спечелиха убедително изборите за 50-ото Народно събрание. С 68 депутати Борисов трябва да създаде стабилна управленска конфигурация, която да устои на напреженията вътре в страната и на геополитическите турбуленции навън, пише Епицентър.

Вариантите са различни - от коалиция до правителство на малцинството. Най-вероятната формула е управленско партньорство между трите партии ГЕРБ, ДПС и ИНТ - на принципа "кабинет на ГЕРБ, подкрепян от ДПС и ИТН".

Това се споделя и от всички анализатори, които са категорични, че правителство трябва да има, а високите изборни показатели на ДПС предопределят легитимното участие на Движението във властта.

Засега най-спряганото име за премиер е на Росен Желязков, който с консенсусния си профил се харесва и от трите партии. Най-одобряваното име за външен министър е на Даниел Митов. Неколцина от сегашните министри ще запазят постовете си. Това вероятно ще са военният министър Атанас Запрянов, икономическият министър Петко Николов, транспортният Георги Гвоздейков, вътрешният Калин Стоянов, министърът на земеделието Георги Тахов, министърът на правосъдието Мария Павлова.

Калин Стоянов ще остане министър на вътрешните работи в редовното правителство 

В изпълнителната власт ще намери място Деница Сачева, която е една от най-сериозните специалисти в социалната сфера. С постовете си може би се разделят министрите на културата, на туризма, на здравеопазването.

В политическите централи трескаво се обсъждат вероятните кандидатури за председател на парламента: Йорданка Фандъкова, Рая Назарян, Теменужка Петкова.

50-то Народно събрание ще заседава в сряда, а очакванията са този път бързо да се избере председател на парламента.

Преговорите за правителство трябва да започнат днес, както обявиха от ГЕРБ-СДС. Лидерът Бойко Борисов даде заявка за съставяне на експертен кабинет с първия мандат и излъчи преговорен екип. Още миналата седмица Борисов обяви, че няма да се кандидатира за премиер, но изтъкна, че бъдещият министър-председател трябва да е от ГЕРБ, както и някои от ключовите министри, между които спомена външния и на отбраната.

"Съгласие за правителство с мандата на ГЕРБ или ще има през идната седмица, или изобщо няма да има. Ако не е с нашия мандат веднага, аз няма да се вържа повече да ти дам колата ти да ми я караш", обяви Борисов, който преди два дни анонсира предложението си за нова изпълнителна власт - експертен кабинет, доминиран от неговата партия.

Борисов смята, че трябва да има експертен кабинет с присъствието на партийни кадри

„Времето е за държавата, не е време за самохвалство и егоцентризъм и за противоборство между институциите, а за държавнически решения. По общите национални въпроси трябва да има разбирателство между парламент и правителство. Ултимативното говорене и биенето в гърди, сърдитите и дезертиралите – не е време за тях. Светът е във война, пред голяма война, ако политиците в света не намерят начин да успокоят света чрез дипломация. Време е за мъдри мъже и жени“, изтъкна Бойко Борисов на първата си пресконференция след обявяване на изборните резултати.

Борисов: Правителство ще има, ако премиерът е от ГЕРБ. Няма да съм аз

Председателят на ДПС Делян Пеевски пое инициативата и първи сред политиците заговори за преговори за следващо правителство. В обръщение, насочено конкретно към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, той го призова да инициира разговорите за властта с ДПС и другите евроатлантически формации в следващия парламент.

"Държавата трябва да се управлява от легитимно избраните от българските граждани партии и никой няма право да поставя под съмнение тяхната легитимация, получена от българските граждани", категоричен е лидерът на ДПС.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков отказа да влезе в евентуално правителство с мандата на ГЕРБ-СДС и допълни, че от ПП ще бъдат ясна опозиция. От "Да, България", която е част от коалицията ПП-ДБ също потвърдиха, че няма да участват в съставянето на подобно експертно правителство.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов потвърди становището си, че партията ще подкрепи единствено кабинет на "Възраждане". Той очерта два сценария - създаване на правителство, което "ще отложи неизбежния край на тези, които влизат в него, и вторият вариант - избори октомври-ноември".

Временният председател на БСП Атанас Зафиров обяви, че пленумът на партията е бил категоричен - БСП няма да участва в кабинет с мандатите на ГЕРБ-СДС и на ДПС.

Николай Марков като лидер на "Величие" поиска първо да чуе какво предлага Бойко Борисов, за да вземе информирано решение.

От "Има такъв народ" все още не са коментирали дали биха подкрепили кабинет с първия мандат. 


В категории: Политика


Флагман.БГ Мощен скандал в "Ергенът" 4 Мощен скандал в "Ергенът" 4 25/02/2025, Вторник 22:21 1
Голяма новина за Русия
Голяма новина за Русия 25/02/2025, Вторник 22:03 2
Флагман.БГ Дружка на Димитров обра точките в... Дружка на Димитров обра точките в... 25/02/2025, Вторник 21:31 1
Флагман.БГ Сериозна промяна в "Ергенът" Сериозна промяна в "Ергенът" 25/02/2025, Вторник 21:14 0
Флагман.БГ Обсипаха я с комплименти Обсипаха я с комплименти 25/02/2025, Вторник 20:33 0
Получи голямо признание
Получи голямо признание 25/02/2025, Вторник 20:31 0
Флагман.БГ Минусов температурен рекорд за... Минусов температурен рекорд за... 25/02/2025, Вторник 20:00 1
Флагман.БГ ГДБОП разби склад за наркотици ГДБОП разби склад за наркотици 25/02/2025, Вторник 19:50 1
Флагман.БГ Взривява "Ергенът"? Взривява "Ергенът"? 25/02/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Неприятна новина за Гришо Неприятна новина за Гришо 25/02/2025, Вторник 19:24 0
23
Коментара по темата
23.
Дядо
17.06.2024 21:01:42
0
3
Аз само да питам, това ли разбира Тиквата под експертно правителство?
Единственото в което са експерти посочените калинки, са мушингиите, кражбите и демагогията. Жечко градския няма ли да е министър на енергетиката?
След като седите в къщи и не гласувате, значи всичко ви харесва и ви се сервира претоплената манджа ПАК ОТ СЪЩОТО. Честито!
22.
Павел
17.06.2024 20:18:26
0
2
Стига сте ревали тук. 70% от хората не гласувате, ама сте много силни тук. Щял да излиза на протест..... Ало и там не ставаме за това ни правят на глупаци
21.
България
17.06.2024 20:13:24
0
2
Няма оправия ,здраво ни мандръсат и викаме...давайте още .Защо бе господа Българи ,не ходите да гласувате ,а сега коментирате и не харесвате.
20.
Пусть всегда будет Солнце
17.06.2024 17:47:44
0
2
Росен Жязков известен като мжшеника от Костинбродсата афера
19.
Ха, познах!
17.06.2024 15:51:34
0
9
Росен Желязков за премиер
------
Флагман, май само аз познах, че Ромската Костинбродски ще е кандидатурата на ГЕРБ за премиер.
Лампичката светна още като се отказа от място в европейският парламент. Странно е че никоя медия не се сети за този сценарий
18.
Аве, бай х0й
17.06.2024 15:15:00
1
17
Мафията може да предложи и кабинет с извънземните ако иска. Събори работещо правителство и пак няма да може да сформира такова.
17.
Очертава се
17.06.2024 14:03:25
1
15
гърч са победителите.
16.
Цеко Пръча
17.06.2024 13:22:07
2
21
При наличието на подготвен и проверен кадър като цветето - т.н. Проста Кържалийска
Потка, не одобрявам фандъка за прецедадел. Боко, мисли! Не прави фатални грешки!!! Слагай кара-ПКП-то да краси парламрнта, не пущай никакъв фъндък!
15.
Живко
17.06.2024 13:14:30
2
24
Омръзна ми от политически боклуци. 7
14.
Ако Фандъкона е допуснала корупция в община София
17.06.2024 13:08:09
2
27
Как ще предпазва от корупция Народното събрание като Председател?
13.
ОПГ-ТО на чекмеджето
17.06.2024 12:57:18
2
33
Ясна е работата с тея крадци и неможачи. Есента протести. Като тоя път утайката гр0б ще се окаже канала.
12.
Хахаха
17.06.2024 12:47:58
4
40
Най стабилната евро кметица на столица за два мандата едни павета неможа да оправи хахахаха .
11.
оффф...
17.06.2024 12:38:51
16
15
В момента най-смешен ми е Николай Марков. По-смешен е дори от Копейкин.
ЗАЩОТО
- По време на ЦЯЛ МЕСЕЦ предизборна кампания, той все още не е научил какво предлагат ГЕРБ
- Всички си пишат предизборните кампании ги размятат с флаери, списания, файлове, картинки, но той още не знаел какво предлагали ГЕРБ
:D :D :D
10.
Въй
17.06.2024 12:30:54
3
40
Ако ИТН влезнат в това "правителсктво" н аследващите избори есента ще са в канавката и повече няма да излезнат.
9.
Do 7
17.06.2024 12:29:21
5
34
Калинка, депесар, милиционер, калинка, депесар, милиционер...
Копаят дъното гроб, ама дано да е за тях, да не е за България!
Нямат полезни ходове. Мутрата вижда диес (решетки), скоро щ е ги натисне.
8.
гражданка
17.06.2024 12:26:59
2
50
Най-противните физиономии са на този Желязков и мазника Даниел Митов.Били харесвани ,кой го казва това .....Отврат!!!
7.
Мда
17.06.2024 12:25:15
4
34
Хахаха, гроб се самонашиха, есперти по крадене и некадърност. хахаха
6.
Сандо
17.06.2024 12:13:59
0
26
Ама ний знаем отдавна че техния кабинет е на малцинството ама на кое точно малцинство е кабината незнаем
5.
XX
17.06.2024 12:01:53
0
27
А жирафа?
4.
12
17.06.2024 11:36:06
5
45
Променил Илия пак в тия. Трагедията продължава.
3.
Тулупа
17.06.2024 11:34:37
16
48
ГЕЙБЕРАСТКИ НОКЛУЦИИИИИ
В ЗАТВОРА ВИ Е МЯСТОТО
МАМИЦАТА ВИ РАЗБОЙНИЧЕСКА
2.
1
17.06.2024 11:30:22
46
17
БРАВО БОЙКОО
1.
Сарая
17.06.2024 11:19:58
18
53
Айде стига номера бе тиква ...малцинството...
Ясно че ДПС ще ти пере в отзаде!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Петя от Бургас отпадна от Hell`s Kitchen, а „Мис България 2024“ гледа сеир и едва не остана гладна Петя от Бургас отпадна от Hell`s Kitchen, а „Мис България 2024“ гледа сеир и едва не остана гладна Драма и в синия отбор - Нико Грозев обяви, че иска да си ходи, а после напрежението взе връх и едва не се стигна до бой с Мартин „Антеа рън“ – състезанието, което ще промени представите ви за бягането „Антеа рън“ – състезанието, което ще промени представите ви за бягането Участниците няма да се състезават помежду си, а със себе си, всяко препятствие по пътя ще e борба със собствените си възможности, сила и воля Сериозна промяна в "Ергенът" Сериозна промяна в "Ергенът" Две сестри влизат в реалитито Макар извън преговорите за мир в Украйна, ЕС държи таен коз Макар извън преговорите за мир в Украйна, ЕС държи таен коз В началото на конфликта бяха конфискувани около 200 млрд. евро суверени активи на Русия, които сега могат да се ползват като разменна монета Ще ни направи ли богати геотермалната енергия? Бургас и Поморие са сред първенците Ще ни направи ли богати геотермалната енергия? Бургас и Поморие са сред първенците Министър Станков откри дискусия, посветена на използването на дълготрайния и възобновяем източник на енергия ГДБОП разби склад за наркотици ГДБОП разби склад за наркотици Има най-малко четирима задържани Взривява "Ергенът"? Взривява "Ергенът"? Мартин може да направи невероятен тест на жените във формата   Педофилът от Бургас, който бе спипан с 12-годишно момче, приемал поръчки от извратеняци по Телеграм Педофилът от Бургас, който бе спипан с 12-годишно момче, приемал поръчки от извратеняци по Телеграм Разследващите до момента са установили, че жертвите му са поне четири  Инфлацията стопила 1/3 от доходите на българите, а Делян Добрев хвали народа заради шанса за еврозоната Инфлацията стопила 1/3 от доходите на българите, а Делян Добрев хвали народа заради шанса за еврозоната Ако Асен Василев беше финансов министър, нямаше сега да отговаряме на критериите, коментира шефът на Бюджетната комисия  Швед, родом от махалата в "Меден рудник", търси майка си Швед, родом от махалата в "Меден рудник", търси майка си Макс Торесон е имал късмета да порасне в цивилизовани условия, но явно е любопитен да разбере кой е родът му от ул. "Ален Мак"
САЩ и Украйна се споразумяха за редкоземните метали САЩ и Украйна се споразумяха за редкоземните метали Сделката е от основно значение за стремежа на Киев да спечели подкрепата на САЩ 8-метрово цунами в Бургаския залив при трус от 7.8 по Рихтер в Истанбул? 8-метрово цунами в Бургаския залив при трус от 7.8 по Рихтер в Истанбул? Вълните заливат първо ниските крайбрежни участъци, като причиняват сериозни разрушения Получи голямо признание Получи голямо признание Мъри е оценен при съседите от Турция Шокиращи разкрития за убиеца на четиримата българи в Солинген Шокиращи разкрития за убиеца на четиримата българи в Солинген Открити са няколко газови оръжия, пиротехнически средства, мачете, много бензинови бутилки и запалителни устройства в дома му Минусов температурен рекорд за... Минусов температурен рекорд за... Столицата на Кипър Яйцата поскъпнаха рекордно в... Яйцата поскъпнаха рекордно в... САЩ Тази красавица му стопи заплатата Тази красавица му стопи заплатата Вместо да готви у дома, красавицата предпочита лукса и разкоша на скъпи ресторанти, като любимата им дестинация за подобни удоволствия е Солун Връща се в Барселона Връща се в Барселона Това е клубът на живота му Коя е тази мистериозна и защо се яви така в съда Коя е тази мистериозна и защо се яви така в съда Това е скандалната експолицайка Симона Радева  Отиде си мъжът, който се хвърли върху лимузината на Кенеди в опит да го спаси Отиде си мъжът, който се хвърли върху лимузината на Кенеди в опит да го спаси Хил си замина от този свят на 93-годишна възраст
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Започва да става параноично всеки назначен да му се търси връзка с Пеевски Виц на деня Виц на деня Двама канибали вечерят.
Единият казва:
- Мразя тъща си!
Другият.
- Нищо, нищо... яж само гарнитурата!
Виц на деня Виц на деня - Госпожице, когато се усмихвате, в мен се появява голямо желание да ви поканя при мен!
- Аууу... голям Дон Жуан сте Вие...
- Какво говорите? Зъболекар съм...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Производителите на 3D принтери, умоляват клиентите да не печатат 3D принтери!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори