Кристална топка нужна, за да се види дали „Величие“ би прескочила бариерата при по-висока активност
Това Народно събрание е избрано по всички правила на Конституцията и има легитимност, но повечето българи са непредставени, каза Христо Панчугов
Дали е можело новата партия „Величие“ да прескочи бариерата от 4% при по-висока избирателна активност или е щяла да мобилизира по-голям брой гласоподаватели е въпрос, на който не може да се отговори без кристална топка (б.а. за гадаене). Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ политологът Христо Панчугов, който е и преподавател по политически науки в Нов български университет.
Той сравни новата парламентарно представена политическа формация с ИТН, като изтъкна, че и хората на Слави Трифонов направили същото, когато спечелили изборите. Те също не са инвестирали средства за местни структури.
„Има нужда да разберем какво се случва в този тип групи от българското общество, които подкрепят подобен тип формации. Хубаво е да видим и какво става с другите, които не гласуват. Това минава през един изчистен от емоции и опит за промяна на нагласи разговор и анализ“, обясни Панчугов.
„Това Народно събрание е избрано по всички правила на българската Конституция и има легитимност, но въпросът е какви граници бихме си поставили като общество за това какво би било представителен парламент. Огромна част от българските граждани остават непредставени. Те не са намерили достойни кандидати и не са гласували. “, заяви политологът.
„Въпрос на време е да преценим дали това ни удовлетворява като общество и дали политиците може да променят поведението си, за да включат повече хора в избирателния процес вместо да ги отблъскват. Рано е да се правят тежки квалификации, но имаме проблем“, добави той.
Неговата колежка д-р Ваня Нушева, която и преподавател по изборни системи и администрация в Софийския университет пък каза, че през последния месец е нямало ясни послания и предизборни програми, които да привлекат избирателите, а бяхме свидетели на едни практики, свързани с черен пиар. Опитът да бъде уязвен политическия противник е нещо, което не може да доведе до по-голям брой хора пред урните, каза още тя.
Преподавателят по конституционно право в Софийския университет д-р Орлин Колев пък каза, че легитимността на правителството зависи от мнозинството в парламента. „Отделен е въпроса доколко Народното събрание е легитимно с такъв нисък резултат. В този смисъл трябва да направим разлика между легалност и легитимност“, добави той.
Веднага се вижда...
Напомня ми за сюжета на книгата: "Ферма за животни"- Оруел