През 1935 година община Бургас заделя 60 000 лева за довършване на … МОСТА
Странно, но факт – в бургаската библиотека „П.К. Яворов“ не са запазени вестници от 1936 година, когато е построен бъдещият символ на Бургас, за да се види как са го наричали тогава – мост или мостик. Но мистерия няма и отговорът не е трудно все пак да бъде намерен.
В най-големият вестник по това време в града – „Бургазки фаръ“ – може да бъде открита предостатъчна информация, макар че тогава построяване на моста не се е смятало за грандиозно постижение.
От публикация на първа страница се вижда, че през 1935 година в бюджета на общината са заделени 60 000 лева за „довършване на спасителния мост и някои подобрения в морските бани“. През този период заплатите са около 2000 лева на месец. Същата година са предвидени 150 000 лева за народния парк, 400 000 лева за училище в с. Атанасово, днешния комплекс „Изгрев“, и 800 000 лева за павиране на 7 централни улици, "сред които и тази, минаваща пред входа на пристанището".
Така през 1937 година кръстът за Йордановден вече се хвърля в морето от моста. Преди построяването му обикновено това е ставало на пристанището. През 1935 година, например, е избран „западният ъгъл на първо място“. За по-голямо удобство на гражданството по крайбрежната линия са били наредени открити вагони, върху които хората са се качвали да гледат ритуала. За по-заможните са били наредени шлепове в самото море, но за тях се плащала такса от 5 лева. Събраните пари отивали във фонда „Народна кухня“.
Две години по-късно мястото на действието се премества. „И тази година Богоявление се отпразнува много тържествено в Бургазъ. Още от 9 часа сутринта ул.“Богориди“ бе задръстена от големи тълпи, движещи се към приморската градина, на която към 10 часа целият бряг бе почернял от народ. ГЛЕДКАТА ОТ МОСТА ПРИ МОРСКИТЕ БАНИ, където трябваше да стане хвърлянето на кръста в морето, бе великолепна… В 10 часа и 10 минути се зададе по стълбището на баните шествието с кръста, начело с НВ Преосвещенство сливенският митрополит Иларион, духовенството, областният директор, кметът и други официални лица“, пише на 20 януари 1937 година „Бургазки фаръ“.
Браво на Бесове!
Доказвате отново, че сте наистина Бургашка медия. Да се надяваме, че с това ще бъдат прекратени опитите за преименуване на символа на Бургас - Мостът!