Четири инцидента в басейни и водоеми за дни, отговорността обаче - за всички и за никого
Дори посетителите на водни площи са длъжни да не допускат във водата деца под 12-годишна възраст без придружител
Четири инцидента са станали във водни басейни и водоеми през последните дни, но кой носи отговорността за осигуряването на безопасността на посетителите? Флагман.бг провери какви са законовите правила, а отговорът се оказва сложен – всички и накрая никой.
В Чл. 36 от Наредбата за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи и басейните за обществено ползване е записано, че дори посетителите на водни площи са длъжни да не допускат във водата деца под 12-годишна възраст без придружител.
В правилата е записано, че един спасителен пост се препоръчва на басейни за обществено ползване с дължина до 25 m или с повърхност до 312,5 m2. И не по-малко от два спасителни постове на басейни за обществено ползване с дължина над 25 m или повърхност над 312,5 m2; А на плувни комплекси и водни паркове се разкрива не по-малко от един спасителен пост за всеки от съставните им басейни, според установените правила.
По Наредба работното време на спасителите е от 8.00 - 18.00 часа, но пък не е конкретизирано кой е задължен да назначи такива в хотела или обществения басейн, който стопанисва. Така се стига до трагедията вчера, при която оставено без надзор 4-годишно момиченце от Ахелой се удави в басейна на семеен хотел в Черноморец, докато баща му е на работа.
В цитираната Наредба, която постановява реда за ползване и осигуряване на безопасността на водните басейни, е записано, че „на максимално обезопасяване подлежат басейните за обществено ползване и водните площи или участъци от тях, за които са спазени изискванията на Наредба № 5 за управление качеството на водите за къпане и които се използват за къпане, плуване, водни спортове и водноатракционни услуги."
15-годишно момиче се удави след падане в напоителен канал
Трагедия! 4-годишно момиченце се удави в басейна на скъп хотел в Черноморец
Инцидент в басейн в Слънчев бряг, борят се за живота на дете от Литва
На обезопасяване подлежат още басейните за обществено ползване и водните площи или участъците от тях, които се използват за къпане, плуване, водни спортове или извършване на водноатракционни услуги, или които са лесно и обществено достъпни, или за които областният управител е издал предписание за обезопасяване.
Максималното обезопасяване се извършва чрез поставяне и поддържане на обозначителни табели, съдържащи съответните забранителни, предупредителни и/или информационни знаци, флагова сигнализация, плаващи знаци и осигуряване на водноспасителна дейност, се казва още в документа.
Но каква е заплатата на един спасител и защо обикновено собствениците на малки апартхотели си я спестяват? Един лайфгард трябвало да получава не по-малко от 2000 лв., независимо къде работи, коментираха пред Флагман.бг експерти.
Кой трябва да контролира изпълняват ли се установените в Наредбата правила – вероятно това е РЗИ, но дали пък е възможно институция, която има около 20 служители за цялото Южно Черноморие, да се заеме и с това?
Репортер на Флагман.бг разговаря със старши спасителя на Северния плаж Петър Русев по темата. Той спасява човешки животи от много години и може би няма човек, който да е бил на плаж в Бургас и поне веднъж да не го е виждал. Петър Русев е бил спасител и на басейн в началото на своята кариера и казва, че там човек се дави много по-лесно, както и в сладководните водоеми.
Ето какво каза той, след като узна от Флагман.бг за четири инцидента във водни съоръжения за обществено ползване – един в Слънчев бряг с 6-годишно дете, което бе спасено от две други, един в Стара Загора и един в Пазарджик с 15-годишно момиче, което се удави в напоителен канал през последните дни. Трагедията с детето в Черноморец е последният, който стана повод Флагман.бг да провери как са установени правилата по закон и кой отговаря за контрола.
-Защо не отидеш на басейн ?
-Защо не поговориш с чатбота Наталия ?
Мерси че общуваме