Ще получим място в 50-ото Народно събрание и ще изпълняваме ролята на силна опозиция
В България отдавна се води дълга и целенасочена война срещу синдикализацията на работниците, за да може да върлува сивия сектор, каза Иван Кирилов, който води листата на „Солидарна България” в Бургас
- Г-н Кирилов, до изборите остават броени дни, какви са наблюденията ви по време на кампанията. Както самата Ваня Григорова каза, сякаш виждаме едно отчаяние и разочарование от целия изборен процес?
- Подобни са и моите наблюдения. Хората са апатични и оттегчени от честото провеждане на избори. Нямат доверие към кандидатите и причината е проста - всеки път те виждат, че се случва едно и също. Но въпреки това те трябва да преодолеят това и да излязат да гласуват. Защото в противен случай ще наблюдаваме още от същото или както аз обичам да казвам - още от нищото. Ще царува корпоративния и купения вот. Очаква се около 35% да е избирателната активност, 20% от тях са именно такъв. Това подпомага традиционните политически играчи. Затова е важно повече хора да излязат да гласуват. Тогава възможността за манипулиране на изборните резултати намалява драстично.
- Какви ще са вашите приоритети за Бургаска област?
- За този регион е важна транспортната свързаност. За целите на развитие в туризма е нужно най-после да започне реализацията на проекта за АМ „Черно море”. Пристанището трябва да остане държавно и това е другото нещо, което ние имаме като цели и приоритети - да не допускаме раздържавяването на различни дружества. Такова е например БДЖ, където предстои преразглеждане. Настоящите политици имат желание да го разпарчетосат и продадат на различни лотове и отново определен кръг от хора да вземат печелившите влакове, а за Държавната железница да останат губещите. Така тя ще бъде минимално дотирана и ще бъде на издихание.
- Коалиция „Солидарна България” е лява формация. Нужно ли е този тип политика да се възроди у нас?
- Нужно е и това е причината да основем нашата коалиция. В годините назад наблюдавахме всякакви други политики, но не и адекватни, свързани със социалното - не виждахме политиката с грижа за хората.
- През годините думата „синдикат” сякаш се разми, сякаш се забрави. Вие имате опит в тази сфера. Има ли някакви политики, които могат да се използват, за да се подобри икономическата и социалната среда чрез такива сдружения?
- В България отдавна се води дълга и целенасочена война срещу синдикализацията на работниците. Целта е да може да върлува сивия сектор. Там, където има синдикати, виждаме по-високи доходи на хората. Синдикатите са онези, които извършват наблюдение и контрол в дадено предприятие да се спазва трудовото законодателство. Разбира се, че сме предвидили законодателни промени. Искаме да създадем Закон за стачките. Трябва да се приложат европейски директиви за поне 80% от предприятията в страната, независимо дали са с държавно, или частно участие, за да имат колективни трудови договори. Само така може да има по-голям контрол в работния процес и да се следват законовите разпоредби като Кодекса на труда.
- Ниското трудово възнаграждение е един от основните проблеми в страната ни през последните години. Възможно ли е чрез политика той да бъде решен?
Коалиция „Солидарна България” закри кампанията си в Бургас
- Няколко са факторите, които са важни във връзка с повишаването на доходите. Трябва да привличаме инвеститори, трябва да се започне да се спазва законодателтвото, а не да се заобикаля или създава ново и удобно на корпорациите и олигарсите. Важното за нас е да бъде ступор по отношение на тези режисирани, непривлекателни за обществото политики. Държим в следващия парламент думата „работник” да е важна. Обикновения човек да е на първо място и доходите му, и условията му на труд да се подобрят, за да можем да окажем влияние върху демографската криза в България. Ако можем да задържим и 5% от тези, които излизат всяка година извън страната, ние ще можем да се наречем успешни политици.
- Виждаме нови формации под политическия небосвод, като Коалиция „Солидарна България”, които сега имат шанс да влязат в Парламента. Но има ли според Вас шанс 50-ото Народно събрание да оцелее повече от предшестващите го?
- Трудно е да се направят каквито и да е било прогнози. Все пак това, което ни се показва в медийното пространство, е че не ние, а други формации ще получат мандат за съставяне на правителство. Тоест отговорността за това дали 50-ото НС ще оцелее по-дълго от предходните, пада в първата и втората политическа сила. Няма как да знам дали посочените партии ще успеят да направят правителство, но със сигурност най-лошото, което може да се случи, е да се повтори некоалицията или „сглобката”, която наблюдавахме в последните месеци. Видяхме нейния резултат - не направиха нищо значимо за българина. Ние вярваме и сме оптимистично настроени, че Коалиция „Солидарна България” ще бъде част от следващия Парламент. Едва ли ще получим 50% от гласовете на българите и едва ли ще имаме възможността да създадем правителство, така че ще играем като силна опозиция.