Нестинари изнасят иконите от църквата в Българи и се готвят да влязат в огъня, ако бъдат посочени
Връзката със светците ме кара да участвам в ритуала, споделя Горан Стефанов от Ямбол, който не се страхува отново да нагази бос в жаравата
Дали ще вляза пак в огъня е Божа работа. Това каза пред бТВ нестинарят Горан Стефанов от Ямбол, който и тази години пристигна в царевското село Българи, за да участва в ритуала.
Днес нестинарите отбелязват по стар стил деня на светците Константин и Елена. Огънят ще бъде запален около 13 часа, каза пък Стоян Киров.
Конакът е мястото, където преди много години са се съхранявали нестинарските икони и са престоявали нестинарите в очакване да бъдат прихванати за игра в огъня, каза репортерът Лора Стаматис. „Тогава е бил забранен за външни хора, а сега вратите му са отворени и всеки може вътре да запали свещичка. Иконите пък се съхраняват в църквата“, поясни тя.
Проф. Георги Рачев заминава за Българи заради нестинарите?
„Нестинарската музика е част от един обред и за да влезеш в него, трябва да го откраднеш, както се казва в Странджа и титулярът да те посочи“, каза пък Петко Янгьозов, който от десетина години и част от ритуала. Той е основен гайдар.
„Гайдата и тъпанът са двата основни инструмента, които водят нестинарското шествие, поясни Лора Стаматис.
„След малко предстои да вземем иконите от църквата, да ги пренесем до нестинарския конак, където те ще бъдат облечени в празничните им ризи, след което ще отидем до аязмото на Св. Константин. Там има ритуали, които трябва да се изпълнят, а след това ще се върнем пак тук, за да запалим огъня“, заяви Янгьозов.
„Връзката със светците ме кара да участвам в ритуала. Влизането в огъня не е най-важната част от него, а е кулминацията. Най-важна е почитта към светците. Заради това съм тук“, споделя Горан Стефанов от Ямбол.
На въпроса дали ще влезе в огъня и тази година, той отговори, че това е Божа работа. „Ако св. Константин и св. Елена кажат, ще го направя“, добави нестинарят.
Кулминацията на празника е в нощта на 3-ти срещу 4-ти, когато започва играта в огъня. В момента няма и музика, защото иконите първо трябва да бъдат изнесени от църквата, внесени в Конака, облечени и след това под звуците на тъпана и гайдата да тръгнат към лековития извор, където да бъдат осветени.